Czas na relaks

Czas na relaks

Dzisiaj bardzo przyjemny temat, a mianowicie odpoczynek, relaks.

Jest to bardzo ważny element w prawidłowym funkcjonowaniu procesów decyzyjnych i myślowych. Podejmowanie odpowiednich decyzji finansowych w dłuższej perspektywie prowadzi do poprawy sytuacji finansowej.

Sam wiesz jak się czujesz, kiedy brakuje czasu na odpoczynek. Przemęczony, nie wyspany, jesteś rozdrażniony i nie jest to odpowiedni stan do podejmowania decyzji, a tym bardziej właściwych decyzji i gospodarowania swoimi finansami.

Jest prosta zasada jeśli jesteś zmęczony fizycznie to popracuj intelektualnie. Jeśli jesteś zmęczony intelektualnie to popracuj fizycznie.

Jak wiadomo nie samą pracą człowiek żyje, a poza pracą czas na rozluźnienie i relaks.

To co ja stosuję i działa rewelacyjnie na regeneracje organizmu i  oczyszczenie umysłu.

Posłuchaj na youtube.

Pierwszy element układanki to pływanie.

Latem na otwartej przestrzeni, a poza sezonem w zadaszonym basenie. Pływam przynajmniej raz w tygodniu. Nie jest to żadne wyczynowe, ani sportowe pływanie. Po prostu pływam w swoim tempie nie ścigając się z nikim ani nie pobijając rekordów pływackich.

Pływam od 60 do 90 minut przynajmniej raz w tygodniu. Optymalnie dla mnie jest od dwóch do trzech razy w tygodniu jednak nie zawsze udaje się wygospodarować czas na kilkukrotne wypady na basen w tygodniu.

Skoro jesteśmy przy basenie to po pływaniu obowiązkowo stosuję jacuzzi.

Od 15 do 30 minut w jacuzzi i jest super. Nie musisz chodzić na basen czy do obiektów Spa, żeby skorzystać z jacuzzi. Teraz są dostępne w sprzedaży wanny z hydromasażem. Efekt działania jest identyczny jak jacuzzi.

Mając w domu wannę z hydromasażem można mieć jacuzzi na wyciągnięcie ręki, kiedy się chce i ma ochotę.

Jak już jesteśmy przy wodzie to kąpiele i prysznice działają na mnie relaksacyjnie.

Jednak nie są to normalne kąpiele, a zimne kąpiele, zimne prysznice. Wiem może Ci się to wydawać nienormalne. Natomiast zimno skutecznie pobudza krążenie krwi i w efekcie szybko poprawia się samopoczucie.

Na początku jest to dosyć trudne wejść pod zimny prysznic lub do zimnej wanny. Dlatego możesz spróbować stopniowo z premedytacją schładzać wodę. Zacznij od letniej i z kąpieli na kąpiel zacznij używać coraz to chłodniejszej wody.

W efekcie końcowym organizm się przyzwyczai i zimny prysznic będzie dla niego normalny i niczym nadzwyczajnym. Nie bój się nie doznasz szoku termicznego, zwróć uwagę jak to się odbywa w saunach.

Wychodzisz rozgrzany z sauny i następnie zalecany jest gwałtowny zimny prysznic i organizm funkcjonuje jak trzeba. Poza tym morsowanie czyli kąpiele zimą na otwartym powietrzu są bardzo zdrowe.

Jak zapewne wiesz organizm ludzki składa się w większości z wody dlatego tyle jej jest u mnie podczas relaksowania się.

Kolejnym elementem jest picie dużej ilości wody, z różnych źródeł i w różnej postaci.

Przede wszystkim woda mineralna. Jak sama nazwa wskazuje woda mineralna ma dużo minerałów i skutecznie nawadnia organizm.

Woda źródlana przelatuje tylko przez organizm nie pozostawiając w nim żadnych składników. Ile wody dziennie? To jest trudne pytanie, ponieważ w zależności od trybu życia jaki się prowadzi zapotrzebowanie organizmu na wodę będzie różne.

Inne zapotrzebowanie dzienne na wodę ma sportowiec, a inne artysta czy intelektualista. Poza wodą codziennie piję herbatę zieloną, a także herbaty ziołowe – wspaniała sprawa.

Następnie gorzka czekolada.

Nie żadna smakowa, nadziewana, mleczna czy biała tylko typowa gorzka czekolada. I to zwracam uwagę na zawartość masy kakaowej w czekoladzie. Minimum 60% masy kakaowej w gorzkiej czekoladzie to podstawa. Poniżej tej ilości czekolada nie jest wartościowa dla organizmu.

Kakao to źródło naturalnego magnezu i staram się spożywać czekoladę gorzką z zawartością masy kakaowej na poziomie 70-80%. Tutaj należy pamiętać, aby nie przeholować czyli nie całą tabliczkę czekolady na raz 🙂 tylko w umiarkowanych i rozsądnych ilościach.

Wyjazd w góry działa na mnie bardzo relaksacyjnie chociaż na jeden dzień lub krótki weekend.

Nie każdy może sobie pozwolić na częste wypady w góry. Urlop jest raz w roku, a poza tym takie wyjazdy kosztują. Dlatego ja jeżdżę w góry w miarę możliwości. Jest to przynajmniej raz w roku, a przeważnie udaje mi się bywać w górach do pięciu razy w roku.

Unikam świąt i długich weekendów w górach ze względu na korki, zatłoczone szlaki i dużą ilość turystów. Wolę czas kiedy szlaki ,świecą pustkami. Wtedy można napawać się pięknymi widokami i świeżym górskim powietrzem.

Na zakończenie dla mnie relaks to również hobby, pielęgnowanie pasji.

Nie ma co zaniedbywać własnych zainteresowań i trzeba wygospodarować na nie czas. Ja obowiązkowa przynajmniej raz w tygodniu poświęcam kilka godzin na swoje pasje.

Jest to moja odskocznia od codzienności, a także chwila zapomnienia od problemów życia codziennego. Również ważna kwestia jak i wszystkie inne pozostałe w życiu. Nie zapominaj o swoich zainteresowaniach i pasji ponieważ zaniedbywane zanikają.

Wyżej wymienione formy, którymi się z Tobą dzisiaj podzieliłem stosuję regularnie. Dzięki temu poprawia się moja decyzyjność i zachowuje ciągłą sprawność umysłu.

Do podejmowania odpowiednich decyzji finansowych bardzo ważny jest wypoczęty umysł. Przemęczony, wiecznie zamyślony nie będziesz podejmował odpowiednich i dobrych decyzji.

Odpoczywaj jednak rozsądnie i nie nadużywaj tego. Nadmiar wypoczynku rozleniwia.

10 myśli nt. „Czas na relaks

  1. „Jest prosta zasada jeśli jesteś zmęczony fizycznie to popracuj intelektualnie. Jeśli jesteś zmęczony intelektualnie to popracuj fizycznie.” Michał bardzo mi się spodobała ta zasada 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *