Czy bitcoin to waluta przyszłości

bitcoin finansewpraktyce.pl

Bitcoin nie jest już żadną nowością. Jednak stale przybywa jego zwolenników. Dla mniej wtajemniczonych w temat bitcoin jest to kryptowaluta. Został stworzony jako środek wymiany bez zaangażowania banku centralnego lub banku emisyjnego.

Ponadto transakcje bitcoinami są prywatne i anonimowe. Żaden rząd, żadna polityka nie ma wpływu na bitcoin. Ciekawy jest fakt , że bitcoiny nie istnieją w świecie realnym, są tworem wirtualnego świata i nie można ich doświadczyć namacalnie jak pieniądze papierowe .

Ogólnie idea bitcoinów jest taka, że są wydobywane za pomocą oprogramowania komputerowego wg określonego wzoru matematycznego. Po wydobyciu są umieszczane w wirtualnym portfelu. Następnie można je wymienić na prawdziwe towary, obracać nimi lub je sprzedać otrzymując w zamian realne pieniądze. Ponieważ nie ma centralnego emitenta wszystko to jest bardzo powszechne i odporne na działania władz danego kraju.

Zwolennicy bitcoinów twierdzą, że jest to waluta przyszłości, która będzie odporna na kryzysy finansowe i dewaluacje jej wartości. Bezpieczna od manipulacji i spekulacji osób znajdujących się u szczytów władzy.

bitcoin finansewpraktyce.pl

Powstaje zatem pytanie czy bitcoiny należy traktować jako pieniądze? Pomocne w odpowiedzi na to pytanie mogą być podstawowe cechy jakie określają czym są pieniądze:

  1. Środek wymiany.
  2. Stabilne do przechowywania wartości.
  3. Mierzalne.
  4. Jednostka rozliczeniowa.

Bitcoin jest akceptowalny jako środek wymiany na całym świecie bez względu na położenie geograficzne. Przy tradycyjnej walucie powstaje bariera danego regionu. Przecież w większości krajów obowiązuje inna waluta.

W kwestii stabilnego przechowywania wartości Bitcoiny na przełomie kilku lat wzrosły z wartości 3 dolarów do około 1000 dolarów! Idealne do szybkiego spekulacyjnego zarobku ale daleko do stabilnego przechowywania wartości. Poza bitcoinami każda waluta ulega zmianom wartości. Największą zdolnością do przechowywania wartości okazuje się złoto i to przez wieki, a nawet ery.

Pieniądze powinny być mierzalne. Za pomocą pieniędzy określa się ceny rynkowy produktów i usług w danym kraju. Dzięki temu łatwo można zmierzyć i oszacować wartość danego rynku. Dzięki temu można również określić ofertę kupna i sprzedaży poszczególnych produktów bądź usług.

Złoto natomiast jest unikalne ze względu na swoje niezmienne wielkości fizyczne jak waga, gramatura. Dzięki temu zawsze jest mierzalne i łatwe do określenia swojej wartości bez względu na upływający czas.

Podsumowując bitcoin ma kilka zalet m. in. anonimowość i decentralizację w porównaniu do papierowych pieniędzy. Obecnie bitcoiny są ograniczone do ilości 21 000 000 sztuk. Po cały wydobyciu algorytm się kończy. W przypadku, gdyby nastąpiła decyzja o przejściu na bitcoiny mogłoby po prostu ich zabraknąć. Po wprowadzeniu bitcoinów do obrotu w przypadku zwiększania jego ilości pojawiały by się takie same następstwa jak w dzisiejszych czasach, kiedy następuje dodrukowanie pieniądza bez jego pokrycia w realnej wartości.     

 

2 myśli nt. „Czy bitcoin to waluta przyszłości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *