Czy warto brać kredyt na wakacje/ferie/wyjazd/święta

Cała prawda o kredytach i pożyczkach na konsumpcję.

Cały rok pracujesz lub chodzisz do szkoły, masz jakieś tam obowiązki. I co najmniej dwa razy w roku jest powszechnie przyjęta okazje do wypoczynku czy wyjazdu. A mianowicie ferie zimowe i wakacje.

Presja społeczeństwa jest taka, że każdy na lewo i prawo chwali się gdzie był lub gdzie jedzie. Nawet jak nie masz pieniędzy to zaczynasz kombinować nie no trzeba gdzieś jechać na ferie czy wakacje no bo wszyscy jadą.

Ponadto ciężko pracowałeś no to zasłużyłeś, aby wyjechać i godnie odpocząć należy Ci się to jak psu buda.

Tylko co robi większość społeczeństwa, gdy nadchodzi czas wyjazdów i najnormalniej w świecie nie stać ich na wyjazd? A no rozglądają się za kredytem gotówkowym w banku lub za pożyczką w firmach pożyczkowych i innych parabankach.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że większość zapożycza się na wyjazd nie po to, żeby wyjechać i odpocząć (oczywiście to też) lecz ważniejsze od wypoczynku jest pochwalenie się przed znajomymi, rodziną, przyjaciółmi czy w mediach społecznościowych gdzie się było. Taka prawda.

Możesz pomyśleć Michał no i co z tego wszyscy tak robią, że jeżdżą za pożyczone pieniądze i się tym nie przejmują.

I to jest właśnie jedna z głównych przyczyn dlaczego większość szarpie się ze swoimi finansami, żyje od wypłaty do wypłaty, ciągle narzekają, że nie mają pieniędzy i jak dalej będą postępować w ten sposób to ich mieć nie będą.

Chciałby zaszczepić w Tobie następujące postępowanie. Zawsze, gdy nadejdzie czas wyjazdów na ferie czy wakacje i nie będzie Cię na to stać i pomyślisz o tym, aby zapożyczyć się na ten cel to zastanów się nad tym w następujący sposób.

Czy pożyczyłbyś pieniądze na wyjazd w sytuacji, gdy nie mógłbyś się nikomu pochwalić gdzie byłeś ani nikomu nie mógłbyś pokazać zdjęć z Twojego wyjazdu. W tym momencie możesz pomyśleć ale jak to? To jest absurd.

A no widzisz mój drogi, moja droga większość osób jeździ na wakacje, żeby się polansować. Robią to za pożyczone pieniądze. Są na wyjeździe załóżmy 7 dni, a przez kolejne 365 dni lub więcej po powrocie spłacają ten wyjazd. Przykre lecz prawdziwe.

Media w ciągu roku promują każdą okazję dzień babci/dziadka, walentynki, dzień kobiet, dzień matki/ojca, wakacje, andrzejki, karnawał, sylwester itp.

Dlaczego?

Żeby wymusić na społeczeństwie robienie zakupów z okazji tych okoliczności.

A teraz się zastanów przez chwilę. Media tradycyjne promują walentynki, w mediach społecznościowych zatrzęsienie od zdjęć na których ludzie chwalą się prezentami jakie otrzymali z tej okazji lub oznaczają się gdzie byli.

Ludzie prześcigają się kto dostał lepszy prezent lub kto był w lepszym miejscu.

Takie postępowanie prowadzi do próżności i wyzerowania portfela, a nie oto w życiu chodzi.

Korporacją zależy na tym, aby w ten sposób prać Ci mózg, żeby skłonić Cię do robienia zakupów. Nie mówię, że masz nic nie kupować i być takim mułem bagiennym, który nic nie obchodzi w ciągu roku.

Bardziej chcę zaszczepić w Tobie chęć świętowania chociażby miłości i adorowania swojej drugiej połówki przez cały rok, a nie tylko raz w roku i to w walentynki, bo większość tak robi…

Takie postępowanie tyczy się wszystkich okazji, które są obchodzone w ciągu roku.

Święta, dzień kota czy mikołajki. Kampanie marketingowe, wystawy sklepowe aż huczą na każdą okazję i szczują, abyś przyszedł wydać u nich pieniądze.

Syto zastawiony stół i święta wyprawiane na pokaz, gdy Cię nie stać to weź kredyt na to. Najgorsze co można zrobić, takie postępowanie prowadzi do finansowej ruiny Twojego portfela.

Gdy Cię nie stać to zrób mniej i skromniej, wyjedź w mniej znane miejsce, które nie słynie z tego, że celebry ci tam wypoczywają, bo już samo to powoduje, że ceny za wszystko w tym miejscu są dużo wyższe.

W życiu są dużo bardziej cenne inne wartości niż tylko pochwalenie się w mediach społecznościowych otrzymanym prezentem czy gdzie się było lub co się robiło.

Za każdym razem, gdy najdzie Cię myśl o wzięciu kredytu lub pożyczki na cokolwiek to zastanów się czy nadal byś to kupił, gdybyś nie mógł się tym pochwalić nikomu. Gwarantuje Ci, że większość rzeczy odpuścisz, bo większość rzeczy ludzie chcą kupować czy robić, aby zabłysnąć wśród innych lub, aby podnieść swoją ocenę w oczach innych, a to nie robi się w ten sposób.

 

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

 

POLUB na FACEBOOK

 

9 myśli nt. „Czy warto brać kredyt na wakacje/ferie/wyjazd/święta

  1. Tyramy zaprzeproszeniem jak woły przez całe życie to coś nam się od tego życia należy co nie? A nie mamy se odmawiać bo kasy nie ma. Nie moja wina że system państwowy tak stworzony by nam dokopać …

    • Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trzeba przeanalizować wszystkie za i przeciw. Należy zacząć od tego jaki kredyt, na co, na jaką kwotę i na jaki okres?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *