Czy wyjechać do pracy za granicę?

Czy wyjechać do pracy za granicę finansewpraktyce.pl

Wakacje w Polsce zaczynają się na całego. I to pewnie z tego powodu pojawiają się pytania czy wyjechać za granicę, żeby zarobić. Dwa lub w niektórych przypadkach trzy miesiące wakacji to już całkiem ładny kawałek czasu, żeby popracować i odpocząć od szkoły.

Na wstępie mogę powiedzieć, że sam niejednokrotnie pracowałem w wakacje. W okresie letnim zaczyna się sezon w wielu branżach. Gastronomia, zbiory warzyw i owoców czy wszelkiego rodzaju eventy, budowy, remonty oferują prace proste i niewymagające większych kwalifikacji.

Dlatego jest to świetna okazja do tego, żeby poznać oraz rozwijać nowe umiejętności i nabyć nowe życiowe doświadczenie. Owszem odpoczynek jest równie ważny co praca. Jednak czy nie szkoda czasu na odpoczynek dwu miesięczny?

Nie robiąc nic przez wakacje można skutecznie się rozleniwić. Dlatego dla tych, którzy pytali mnie w mailach czy wyjechać do pracy za granicę postanowiłem dzisiaj hurtowo odpowiedzieć. Z perspektywy czasu nie żałuję żadnej pracy, którą  miałem okazję wykonywać.

Praca uszlachetnia, rozwija i podczas pracy nawiązujemy nowe znajomości. Jeśli rozpatrujesz możliwość wyjazdu za granicę w celach zarobkowych na okres wakacji to zwróć uwagę na następujące rzeczy.

Szukaj pracy samodzielnie (staraj się unikać pośredników)

Normalnym jest, że każdy chce zarobić i nie ma się co łudzić, że pośrednictwo pracy będzie darmowe lub charytatywne. Miej na uwadze, że podejmując pracę przez agencję pracy tymczasowej lub jakiegokolwiek pośrednika pracy będziesz musiał za to zapłacić.

Zazwyczaj jest to ustalony procent od stawki godzinowej. Co wiąże się z tym, że od każdej przepracowanej godziny pośrednik pobierze prowizję za to, że zapewnił Tobie pracę.

W dobie Internetu znalezienie pracy za granicą nie stanowi już dużego problemu. Ponadto internetowe translatory służą pomocą zarówno w zrozumieniu zagranicznej oferty pracy jak i napisaniu maila w języku obcym.

Przebywaj jak najwięcej z obcokrajowcami (w celu nauki języka obcego)  

Pobyt za granicą to doskonała okazje do tego, żeby podszkolić się lub nauczyć się języka obcego. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczy się języków obcych przebywając z obcokrajowcami.

Dlatego nawet jak będziesz pracował lub mieszkał za granicą z Polakami to staraj się przebywać jak najwięcej z obcokrajowcami.

Rozmawiaj z obcokrajowcami na każdy temat. O pracy, o szkole, o zainteresowaniach, sporcie czy nawet o pogodzie. Najlepsza nauka języka jest właśnie podczas rozmowy. W szkole uczą gramatyki, ortografii, deklinacji itp. Niewielki nacisk kładzie się na umiejętną komunikację w języku obcym.

Pracując za granicą będziesz miał najlepszą okazję do nauki języka dlatego nie zmarnuj tego przebywając tylko w hermetycznie zamkniętym gronie Polaków.

Po pracy zwiedzaj i poznawaj najwięcej jak to możliwe lokalną kulturę

Podróże kształcą. A jeśli zdecydujesz się wyjechać do pracy za granicę to tym bardzie będziesz miał okazję poznać nowe, nieznane do tej pory miejsca czy kulturę. Żadne zdjęcia, programy telewizyjne czy filmy nie oddadzą naturalnych i rzeczywistych doznań.

Wiem, że po ciężkiej kilku a nawet kilkunasto godzinnej pracy możesz nie mieć siły ani ochoty na cokolwiek poza odpoczynkiem. Jednak pamiętaj, że nie wiadomo kiedy przytrafi Ci się w życiu następna okazja przebywania w kraju do którego wyjedziesz.

Dodatkowo umysł otwiera się poznając nowe zakątki świata, odmienną kulturę czy lokalne perełki architektoniczne. Nie obawiaj się wyjść z domu i poznać więcej miejsc niż to, w którym będziesz pracować i mieszkać.

Na zakończenie jeszcze opowiem Ci historię mojego znajomego, który wyjechał do pracy za granicę na wakacje ze swoimi znajomymi. Było to ciężka praca w Niemczech przy rozbiórce azbestu. Wielopiętrowy budynek miał elewację zewnętrzną wykonaną z azbestu.

Do obowiązków mojego znajomego należało właśnie demontowanie płyt elewacyjnych z azbestu. Praca na wysokości i ciężka fizycznie. Pracowali po 10-12 godzin dziennie. Zarobili jak na tamte czasu bardzo duże pieniądze.

Po powrocie do kraju mój znajomy przez kolejny miesiąc z haczykiem był królem życia. Kupił sobie nowy luksusowy samochód. Co weekend przebywał w najlepszych miejscach w Polsce. Brylował w nowych, markowych ubraniach i obkupił się we wszystkie nowe gadżety.

Nie trudno się domyślić, że pieniądze, które zarobił ciężką pracą w wakacje zostały wydane i przejedzone i nie stać go było na utrzymanie wspomnianego, luksusowego samochodu. Doprowadził do tego, że auto musiał sprzedać i po wakacjach jak wrócił do szkoły to pieniądze rozeszły się w moment.

Na pytanie typu czy podjąć pracę w okresie wakacyjnym mogę śmiało odpowiedzieć twierdząco TAK.

Na pytanie typu czy podjąć pracę w kraju czy za granicą? To już musisz samodzielnie zdecydować. Najważniejszą kwestią jest co zrobisz z pieniędzmi, które zarobisz w okresie wakacyjnym. Czy je przejesz czy zainwestujesz lub pomnożysz?

Przy zdecydowaniu się na pracę za granicą weź proszę pod uwagę wyżej wymienione kwestie. A bez względu na to gdzie będziesz pracował podczas wakacji letnich zadbaj o to, żeby zarobione pieniądze mądrze i rozsądnie wykorzystać.

12 myśli nt. „Czy wyjechać do pracy za granicę?

  1. Za granicą przeważnie dla obcokrajowców jest praca jakiej miejscowi nie chcą wykonywać. Co prawda zmywać w Polsce za 6zł na godz a zmywać w Niemczech za 6 euro ma godz to różnica. Pozdrawiam Ela

  2. Cześć Michał. Na moim osiedlu to istna plaga mam na myśli wyjazdy młodzików za gramanicę. Po powrotach na osiedlu co rusz widzę nowe i wypasione fury, nocne balangi. Po zakończeniu wakacji trwa to max do końca roku. Wypłukają się z kasy i od stycznia nowego roku „od nowa Polska Ludowa” 🙂

  3. Uważam, że warto, jeśli wszystko dobrze zaplanujemy. Dobry pomysł na rozwój dla każdego freelancera. Ułatwia naukę języków obcych, a zarazem pozwala wyszukać swojego miejsca na świecie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *