Czy zadłużanie na konsumowanie ma sens?

Czy zadłużanie na konsumowanie ma sens finansewpraktyce.pl

W ciągu roku kalendarzowego „okazji” do wydawania pieniędzy jest mnóstwo. Od tradycji narodowych i oficjalnych uroczystości aż po te mniej kameralne, czasami nawet na wyrost. Święta, walentynki, dzień matki, ojca, babci, dziadka, kobiet, ferie, urlop, wakacje, andrzejki, sylwester. Dodatkowo codziennie ktoś ma imieniny, urodziny i każdego dnia jest światowy dzień „czegoś”…

Każda okazja niesie za sobą wydatki. Trzeba się wyjątkowo ubrać, kupić prezent, to w przypadku, kiedy występuje się w roli gościa. Organizator ponosi więcej kosztów. Jedzenie, wystrój, dekoracje trzeba ugościć wszystkich zaproszonych godnie i na poziomie, zgodnie z przysłowiem „zastaw się, a postaw się”.

Czy muszę

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy każdą okazje muszę obchodzić hucznie i z rozmachem? Czy w przypadku mniej tradycyjnych okoliczności nie wystarczy skromny prezent, albo nawet rękodzieło lub laurka stworzona samodzielnie?

Przecież poza tymi wszystkimi okazjami do świętowania jest wiele innych wydatków w ciągu roku, często nieplanowanych jak awaria samochodu lub pralki. W sytuacji, kiedy nie posiadasz oszczędności i dochodzi do kumulacji okazji wraz z nieplanowanymi wydatkami najzwyczajniej w świecie zaczyna brakować na to wszystko pieniędzy.

W takich przypadkach w pierwszej kolejności idziemy do rodziny, przyjaciół, znajomych. Kiedy najbliższe otoczenie nie jest w stanie nam pomóc zastrzykiem dodatkowej gotówki pozostaje jedynie kredyt/pożyczka krótkoterminowa w banku lub innej firmie pożyczkowej.

Reklamy w mediach zachęcają do łatwej i szybkiej pożyczki na dowolny cel. Często spoty reklamowe wykorzystują wszystkie narodowe tradycje i okazje do zaoferowania dodatkowych pieniędzy na „korzystnych” warunkach.

Widok człowieka zmartwionego z powodu braku pieniędzy i zjawia się elegancko ubrany Pan/Pani niczym grom z jasnego nieba z pieniędzmi na dowolny cel. Następnie prezentowany jest obraz uszczęśliwionych ludzi dzięki pomocy wspaniałej firmy pożyczkowej.

Spot reklamowy się kończy, pożyczone pieniądze zostają wydane i nadchodzi bezlitosna rzeczywistość czyli czas na spłatę. Tego już w cudownych reklamach nie pokazują.

Zaczyna się morderczy wyścig, aby zarobić na spłatę rat. Termin kolejnej raty zbliża się nieubłaganie. Pracujemy coraz ciężej i dłużej. Pojawiają się myśli o dodatkowej pracy, żeby nadążyć za ratami kredytu.

Wymieniamy każdy wolny czas na pieniądze. I tak życie mija przez palce nie pozostawiając za wiele. Czy warto? Zadłużać się na konsumpcję?

Wymarzone wakacje, ferie, które trwają kilka dni, a zobowiązanie pozostaje do spłacenia na 365 dni lub więcej.

Pożyczka krótkoterminowa

Dzisiaj nawet negatywna historia finansowa nie stoi na przeszkodzie przed pożyczką. Poza bankami istnieje wiele parabanków i firm pożyczkowych, które dosłownie na dowód bez sprawdzania zdolności i historii finansowej udzielają pożyczek. Prężnie działają również pożyczki społecznościowe.

Wszystkie oferują łatwe i szybkie pieniądze przy zachowaniu zasady minimum formalności. Mało, która firma udzielająca szybkich pożyczek jest na tyle rzetelna, że w pełni o wszystkim informuje kredytobiorcę przed podpisaniem umowy.

Ukryte koszty, dodatkowe produkty finansowe (ubezpieczenia, karty kredytowe), opłaty za wcześniejszą spłatę to tylko niektóre z haczyków, które sprawiają, że pożyczka staje się droższa niż obiecywali w reklamie.   

Nie podpisuj umowy kredytowej od razu

To, że każde zobowiązanie trzeba spłacić jest oczywiste. Jednak przed podjęciem zobowiązania w formie pożyczki krótkoterminowej trzeba przeanalizować wszystkie zasady na jakich jest udzielana.

Przeważnie umowy są wielostronicowe i napisane niezrozumiałym językiem. Tak, aby statystyczny Kowalski nie za wiele zrozumiał. Dodatkowo po całym dniu w pracy nie masz czasu, ani ochoty czytać tego bankowego bełkotu przy okienku w placówce. Za Tobą kolejka ludzi, która wywiera dodatkową presję czasu.  

Nie musisz podpisywać umowy kredytowej od razu podczas wizyty z pracownikiem. Możesz poprosić o przesłanie umowy w wersji elektronicznej na maila lub zabrać wydrukowaną do domu. Pracownikowi powiedzieć, że potrzebujesz czasu, żeby się z nią zapoznać i w zaciszu domowym przeanalizować wszystkie zapisy. Nieścisłości można zapisać i wyjaśnić podczas następnej wizyty w placówce lub dzwoniąc na infolinię. Działając pod wpływem impulsu w emocjach trudno jest podjąć racjonalna decyzję.

Kredytowanie na konsumowanie

Nigdy zaciągnięcie pożyczki krótkoterminowej na konsumpcję nie jest właściwym wyborem. W przypadku braku pieniędzy po prostu należy odpuścić wydatek, zrezygnować z niego.

Nie mam pieniędzy = nie kupuję. Dodatkowo warto się zastanowić czy warto dla krótkiej chwili, okazji, tymczasowej przyjemności, spłacać jej konsekwencje przez dłuższy okres niż ona trwa poświęcając na to swoje życie i niekiedy zdrowie.

PS

Zadłużanie się na inwestowanie (zakup nieruchomości, dofinansowanie przedsięwzięcia, biznesu) to inna kwestia i nie należy mylić tego z pożyczkami krótkoterminowymi przeznaczanymi na konsumpcję.

A jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? Czy korzystasz z kredytów krótkoterminowych i przeznaczasz je na konsumpcję? Czy jesteś podatny na reklamy oferujące tanie i szybie pieniądze? Możesz śmiało podzielić się swoim zdaniem z innymi pisząc w komentarzu 🙂

18 myśli nt. „Czy zadłużanie na konsumowanie ma sens?

 1. Nigdy nie rozumiałam ludzi, którzy biorą kredyt tylko po to, żeby wyprawić imprezę. Goście przyjdą, pojedzą, popiją, a oni zostają z kredytem do spłacenia. Nie rozumiem takiego postępowania

 2. Thanks for your post. I would love to say that your health insurance dealer also works best for the benefit of the coordinators of the group insurance plan. The health insurance agent is given a long list of benefits sought by someone or a group coordinator. Such a broker can is look for individuals or even coordinators which best fit those needs. Then he gifts his advice and if both sides agree, this broker formulates binding agreement between the 2 parties.
  shyanneor

  • No tak, po chwili entuzjazmu, który towarzyszy przy napływie dodatkowej gotówki emocje opadają i pozostaje już tylko obowiązek spłat rat.

 3. Polskie społeczeństwo ma tendencję do zapożyczania się na potęgę. Znam to z autopsji, a także z obserwacji najbliższego otoczenia. Nie zważamy, że pieniądz dłużny jest drogi. Nawet katorżnicza praca i wiele wyrzeczeń kosztem spłacenia kredytu nie przemawia do nich. Żyją tak jakby jutra miałoby nie być. Może tak trzeba? W Stanach jak nie jesteś w stanie spłacić kredytu to ogłaszana jest upadłość konsumencka obywatela i z wyzerowanym rachunkiem zabawa w życie trwa od nowa 🙂

  • @Dominik „Daman” „…Może tak trzeba?”.
   Z pewnością nie trzeba, a nawet nie powinno się tak postępować. No chyba, że niewolnicza praca na spłatę zobowiązań kredytowych i depresja temu towarzysząca jest dla kogoś „pomysłem” na życie.

 4. Mnie najbardziej rozwala topornośc reklamy bankowej która stale kusi szybkością pożyczki. Mimo że to nie szybkość jest najważniejsza bo dla normalnego człowieka nie jest ważne, czy dostanie pożyczkę dzień wcześniej czy później. Najważniejsze jest żeby była tania. A banki i tak zwracają się w reklamach do klientów jak dp idiotów.

  • Otóż to. Nie „szybkość” pożyczki, a rzeczywisty koszt pożyczki jest istotny. Druga sprawa to postrzeganie i ufanie reklamom bankowym – tutaj wystarczy kierować się realną kalkulacją i zachować zasadę ograniczonego zaufania do tego co podają w reklamie.

 5. Ja mam tylko kredyt hipoteczny na mieszkanie i to już jest a mnie duże obciążenie. Kredyt gotówkowy to dla mnie ostateczna ostateczność. Zawsze z pięć razy się zastanowię zanim wejdę do banku po kase

 6. Reklamy pożyczkowe są bezczelne i przesycone ogromną manipulacją. Sztab marketingowców stoi za tym, żeby złowić biednych ludzi na lichwiarsko oprocentowaną pożyczkę. Ręce opadają

  • @Mario: „…przesycone ogromną manipulacją” cieszę się, że to zauważasz. Jednak nie musimy bezgranicznie ufać i wierzyć w to co przedstawiają w reklamach. To od Nas samych zależy czy pozwolimy sobą manipulować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *