Czym jest BLIK?

Postęp technologiczny pędzi nieubłaganie. Wiele branż rozwija się w błyskawicznym tempie. Niekiedy ledwo opanowaliśmy jedną innowację a już należy się zmierzyć z kolejną.

Od niedawna mocno jest rewolucjonizowana branża płatności. Bez wątpienia na naszych oczach następuje dynamiczny rozwój. Płatności elektroniczne za pośrednictwem Internetu już nikogo nie dziwią. Wraz z prężnym rozwojem rynku smartfonów spece od finansów wprowadzili możliwość płacenia za pomocą telefonu.

Wychodząc na zakupy nie potrzebujemy już gotówki a nawet karty płatniczej. Wystarczy smartfon z dostępem do Internetu i zainstalowaną aplikacją BLIK.

Czym jest BLIK? Jest to mobilny system płatności umożliwiający dokonywanie transakcji przy użyciu telefonu. System został stworzony i jest realizowany przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o. w którego skład wchodzą banki.

Aplikację mobilną BLIK udostępniają następujące banki:

 • Alior Bank.
 • Bank Millennium.
 • Bank Zachodni WBK.
 • ING Bank Śląski.
 • mBank.
 • PKO Bank Polski.
 • Orange Finanse.
 • Getin Bank.
 • T-Mobile Usługi bankowe.

BLIK umożliwia płatność w wielu płaszczyznach. Zacznę od płatności w tradycyjnych sklepach.

Przed wejściem do stacjonarnego sklepu zwróć uwagę czy na drzwiach bądź przy kasie jest informacja o dostępnych sposobach płatności. Możesz również zapytać ekspedientkę czy jest możliwość zapłacenia BLIKiem. Płatność za zakupy przebiega w następujący sposób:

 1. Uruchamiamy aplikację naszego banku w telefonie i mówimy sprzedawcy, że chcemy zapłacić BLIKiem.
 2. W aplikacji należy wybrać opcję „pobierz kod BLIK”. Następnie na telefonie pojawi się 6-cio cyfrowy kod, który wpisujemy do terminala płatności, żeby autoryzować transakcję.
 3. Na koniec w naszym telefonie pojawi się drugi poziom autoryzacji. Wyświetlą się podstawowe informacje o transakcji (dane sklepu, kwota itp.). Dopiero po naszym potwierdzeniu transakcja zostaje zrealizowana.

Coraz więcej sklepów oferuje taki sposób płatności za zakupy. Poza sklepami stacjonarnymi istniej możliwość zapłacenia BLIKIEM w sklepach internetowych. Płatności w sklepie internetowym muszą być obsługiwane przez jednego z następujących integratorów płatności:

 • Dotpay.
 • CashBill.
 • Przelewy24.
 • FirstData Polcard.
 • Tpay.
 • PayU.
 • Blue Media.
 • eCard.

Poza płatnościami za zakupy BLIK umożliwia wypłatę gotówki z bankomatu bez konieczności użycia karty. Operacja wypłaty gotówki przebiega w taki sam sposób co płatność w sklepach stacjonarnych. Już nie będzie sytuacji, w której stojąc przy bankomacie szukasz swoją kartę, aby wypłacić gotówkę. A karta została w domu. Wypłacisz gotówkę pod warunkiem, że będziesz miał ze sobą telefon.

W dzisiejszych czasach bez telefonu się nie ruszamy także istniej większe prawdopodobieństwo, ze zapomnisz zabrać swojej karty niż telefonu.

Posiadając smartfona z dostępem do Internetu i uruchomioną aplikacja BLIK można wykonać przelew pieniędzy na telefon. Nie potrzeba już wprowadzać 26-cio cyfrowego numeru konta, żeby zrobić przelew. Wystarczy podać tylko numer telefonu odbiorcy przelewu.

Mając zapisany numer telefonu w swoim smartfonie wystarczy wybrać z książki kontaktów odbiorcę przelewu i to wszystko. Bez podawania dodatkowych danych osoby do której ma trafić przelew. Warto dodać, że odbiorca przelewu musi mieć swój rachunek bankowy powiązany z numerem telefonu.

Jeżeli odbiorca nie korzysta z żadnej mobilnej aplikacji banku lub nie powiązał numeru rachunku z numerem telefonu to otrzyma smsa z linkiem do strony banku. Na podanej stronie będzie mógł odebrać przelew postępując zgodnie z podaną instrukcją. Realizacja przelewu będzie trwała nieco dużej, jednak odbiorca otrzyma pieniądze bez względu na to czy jego bank obsługuje BLIK czy nie.

Bez wątpienia BLIK jest to bardzo innowacyjna metoda płatności. Warto wypróbować ją w praktyce samemu. Nigdy nie wiadomo, kiedy tradycyjne płatności znikną. Przewidywanie przyszłości pozostawmy komu innemu :). Warto jednak wiedzieć, ze taka technologia istnieje. I pozostaje mieć na uwadze, że świat się zmienia z dnia na dzień w zastraszającym tempie.

8 myśli nt. „Czym jest BLIK?

 1. W ING Transakcję internetową BLIK od marca 2017 będzie można wykonać bez podawania kodu BLIK. Będzie to możliwe, jeśli użytkownik podczas transakcji wyrazi zgodę na zapisanie danego sklepu lub płatności w tym sklepie. Dzięki temu transakcje te będą szybsze i wygodniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *