Masz pomysł na biznes, który wg Ciebie jest genialny i może zawojować rynek? Budzisz się rano i spontanicznie stwierdzasz niczym Ferdynand Kiepski „mam pomysła”. Jednak sam pomysł to dopiero początek, następnym krokiem jest podjęcie działania w kierunku do realizacji pomysłu.
W momencie, kiedy zaczynasz podejmować pierwsze kroku w tym kierunku możesz natrafić na barierę jaką jest brak pieniędzy do sprawnego działania. Pójście po pożyczkę do banku jest najdroższym rozwiązaniem z dostępnych możliwości w dzisiejszych czasach.
Odsetki, prowizja i pozostałe koszty okołokredytowe potrafią skutecznie zaburzyć rentowność przedsięwzięcia. Dlatego od kilku poprzednich wpisów przedstawiam możliwości na tanie finansowanie z pominięciem najdroższych pieniędzy jakimi są pożyczki i kredyty.
W poprzednich wpisach poznałeś:
- Część 1 – Zbieranie pieniędzy pracując.
- Część 2 – Dotacje z funduszy europejskich i jednostek samorządu terytorialnego.
- Część 3 – Przedsprzedaż zorganizowana przez Internet.
W dzisiejszej czwartej części dowiesz się czym jest crowdfunding. Jeśli wolisz słuchać niż czytać zapraszam do wysłuchania na Youtube.
Według wikipedii crowdfunding jest to “forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów.”.
W tym przypadku coraz bardziej powszechny dostęp do sieci Internet stanowi duże ułatwienie w łączeniu ludzi mających pomysł i chęć do działania z ludźmi gotowymi przekazać na ten cel dowolną kwotę pieniędzy.
Jeśli masz pomysł na zrealizowanie projektu (wydanie książki, płyty, gry planszowej, koncept biznesowy, koncert, cel społeczny lub charytatywny, event sportowy czy kulturowy) to wystarczy założyć konto w jednym z portali crowdfundingowcyh. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaistnieć w kilku portalach. Następnie wystarczy zaprezentować swój pomysł całemu światu.
Podobnie jest w przypadku chęci udzielenia wsparcia finansowego projektu. Wystarczy się zarejestrować w wybranym portalu i za pośrednictwem przelewu bankowego zasilić konto. Wszystko to jest proste, szybkie i intuicyjne bez zbędnych utrudnień.
Najbardziej popularne platformy crowdfundingowe w internecie specjalizujące się w łączeniu zainteresowanych osób:
- beesfund.com
- wspólnyprojekt.pl
- wspólnicy.pl
- crowdangels.pl
- conda.eu
- polakpotrafi.pl
- megatotal.pl
- wspieramkulture.pl
- ideowi.pl
- wspieram.to
- kickstarter.com
Rola platformy internetowej to poza połączeniem ze sobą zainteresowanych osób polega na zabezpieczeniu transakcji przekazywanych pieniędzy. Wpłacający kwotę pieniężną na dany projekt ma bezpieczeństwo w postaci zabezpieczenia środków w przypadku niepowodzenia projektu. Także ryzyko, że pieniądze znikną bez możliwości odzyskania praktycznie nie istnieje.
Ponadto portale zabezpieczają autorów projektów pod względem ochrony własności intelektualnej oraz oferują wsparcie prawne i księgowe w poprawnym rozliczeniu projektu.
W przypadku, gdy projekt nie uzbiera kwoty jaka jest niezbędna do zrealizowania przedsięwzięcia środki zostają zwrócone wpłacającemu. Ja również otrzymałem zwrot środków w momencie niepowodzenia projektu, na który przeznaczyłem niegdyś pieniądze.
W przypadku, gdy projekt uzyska określoną kwotę organizator/twórca w zamian za wsparcie finansowe przekazuje produkt lub usługę swoim darczyńcom. Poza tym może oferować unikalne bonusy takie jak gadżety, bilety (w przypadku eventu), materiały promocyjne, festyn w ramach podziękowania czy spotkanie np. przy obiedzie, dyplom pamiątkowy, wpisanie nazwiska w napisach końcowych filmu lub w pierwsze egzemplarze książki własnoręczną dedykacją (przypadku, gdy projektem jest wydanie książki ).
Przykładowe projekty crowdfundingowe:
- Wydanie książki.
- Produkcja filmu dronem przez Polskę (film ukazujący infrastrukturę największych polskich miast).
- Organizacja koncertu.
- Zorganizowanie wyścigu rowerowego.
- Nagranie płyty CD (amatorski album muzyczny).
- Wdrożenie innowacyjnej usługi.
- Stworzenie serwisu internetowego.
- Organizacja spektaklu tanecznego.
- Badanie produktów spożywczych na zawartość m. in. substancji niepożądanych takich jak pestycydy i chemia.
Zbiórka społecznościowa nie ma ograniczeń co do celu na jaki są zbierane pieniądze. Ograniczeniem może być tylko i wyłącznie ludzka wyobraźnia. Każdy projekt ma szanse powodzenia w przypadku znalezienia osób zainteresowanych udzielić wsparcia finansowego w postaci od małych do dużych kwot pieniężnych.
Hej Michał. W jaki sposób wpłacałeś pieniądze na projekt na polakpotrafi?
Cześć. Tradycyjny przelew bankowy.
Już jakiś czas obserwuje zjawisko jakim jest crowdfunding Michale 🙂 i stwierdzam, że przepisy prawne oraz cała machineria ustawowa jest coraz bardziej przychylna. Co najważniejsze nie utrudniają ustawami środowisku startupów za pośrednictwem crowdfoundingu. Oby tego nowy rząd nie zepsół.
Im mniej polityki w biznesie tym lepiej dla przedsiębiorców. Jak politycy mogą pomóc przedsiębiorcom? Wystarczy, że przestaną przeszkadzać 🙂
Coś mi się zdaje, że kiedyś widziałam ten projekt dronem przez Polskę. Faajny pomysł. Szkoda tylko, że nie wyszło. Pozdrawiam Ela
Ciekawa opcja nie znałem wcześniej 🙂 Zaintrygowałeś mnie tym wpisem 🙂
Hej Michał też ostatnio wsparłem finansowo jeden projekt na polakpotrafi 🙂 Mało tego sam założyłem sobie tam profil i niedługo wystawię swój projekt także dam znać to będziesz mógł mi jakąś dyszkę ofiarować 😀 Miłego wypoczynku
Jak projekt będzie gotowy to daj znać – do dzieła 🙂
Witam i proszę o wsparcie mojego projektu
https://polakpotrafi.pl/projekt/siedemdziesiat-siedem-sloni