Czym jest Wolność Finansowa?

 

Czym jest wolność finansowa

Porozmawiajmy sobie o wolności finansowej.

Czy Twoim zdaniem wolność finansowa jest możliwa do osiągnięcia?

 

Pozwól, że na początku zacytuję fragment z książki.

 „Czym jest wolność finansowa? Jest to zdolność do życia w pożądany przez siebie sposób bez konieczności pracy ani zależności od kogokolwiek innego w sferze pieniędzy” Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie – T. Harv Eker

Innymi słowy, jeśli Twoje inwestycje lub Twój majątek, źródło dochodu pasywnego generuje Ci miesięcznie kwotę pieniędzy wystarczającą na pokrycie kosztów życia bez zadłużania się i Twojego zaangażowania w ten proces to jesteś osobą wolną finansowo.

Tylko teraz tak. Co byś robił/robiła na dzień dzisiejszy gdybyś nie musiał/musiała pracować?

Zastanów się przez chwilę. Jakby wyglądał Twój dzień? Co byś robił? Z kim byś spędzał czas? Jakbyś go spędzał? Gdzie spędzał?

Jest duże prawdopodobieństwo, że teraz Twoje życie jest dostosowane do Twojej pracy. Czyli obowiązki służbowe wyznaczają rytm Twojego dnia, Twojego tygodnia. Bez względu na to czy pracujesz na etacie czy masz swoją działalność gospodarczą.

Zapytaj siebie lub Twoich bliskich czy robisz teraz to co chcesz czy bardziej robisz to co wywiera na Tobie presja życia lub otaczającej Cię rzeczywistości?

Rozmawiałem kiedyś z Panem Zbigniewem Niemczyckim (polski przedsiębiorca znajdujący się w pierwszej setce najbogatszych Polaków).

Pan Niemczycki opowiedział mi jak znalazł się w pewnym etapie swojego życia, w którym sprzedał to wszystkie swoje biznesy, którymi się dotychczas zajmował.

Prowadzenie biznesu absorbuje czas i uwagę człowieka niekiedy więcej, niekiedy mniej. W momencie, gdy Pan Zbigniew sprzedał wszystkie firmy miał dużo pieniędzy, a mało obowiązków codziennych.

Poddał się w tamtym czasie podróżowaniu i spełnianiu swoich marzeń, doznawaniu nowych wrażeń życiowych.

Gdy już odwiedził wszystkie miejsca, które sobie zaplanował, był wszędzie tam gdzie chciał. Można by rzec, że zrealizował swoje wszystkie życiowe marzenia. To doszedł do wniosku, że czegoś mu brakuje.

Jak to powiedział „ile można siedzieć i nic nie robić?”. I tak zaczął poszukiwać kolejnego biznesu, w który mógłby się zaangażować. Bo bez tego nie czuł się potrzebny na tym świecie.

Jak widzisz nie zawsze wolność finansowa jest taka jaką sobie wyobrażamy. Owszem Pan Zbigniew miał plan na swój rok, aby zwiedzić to i tamto. Jednak z czasem samo podróżowanie stało się dla niego próżnią.

Dlatego warto jest sobie wyobrazić, zastanowić się, jakby Twoje życie wyglądało gdybyś nie musiał więcej pracować, a mimo to miałbyś pieniądze na życie.

Wiele przykładów z życia, gwiazd show biznesu, znamienitych sportowców, sławnych aktorów pokazuje, że jak odeszli na tak zwaną emeryturę z dużym majątkiem wypracowanym u szczytu swojej kariery. Zatraciło się w imprezowaniu, używkach czy utraciło sens życia nawet odbierając sobie życie (to już taki skrajny przypadek).

Chociaż wydawałoby się, że ma wszystko, sławę, pieniądze, a mimo to ludzie potrafią sobie w takich momentach życiowych odbierać życie.

Dlatego poza samymi pieniędzmi, które zarobiłeś lub zarobisz w życiu jest też kwestia odnalezienia i robienia takich rzeczy, które dają Ci frajdę i równocześnie pieniądze.

To może być zarabianie na swojej pasji, życie i utrzymywanie się ze swojego hobby.

Mój znajomy wyjechał do Krakowa szukając swojego miejsca do życia na tym świecie. Uwielbia crossfit.

Teraz kluby i lokale z crossfitem są bardzo popularne, można zauważyć, że wyrastają jak grzyby po deszczu.

Nie wiele się zastanawiając poszedł za głosem serca i otworzył lokal, gdzie można oczywiście za opłatą poćwiczyć pod jego okiem crossfit. To był jego pomysł na życie. Połączył przyjemne z pożytecznym i chciał z tego utrzymać siebie i wyżywić swoją rodzinę.

Nie ma w tym oczywiście nic złego. Jednak nie przetrwał próby utrzymania się na krakowskim rynku i jego biznes upadł. A on musiał się zająć czymś innym, aby zarobić na chleb.

Zdaję sobie sprawę, że umiejętne spieniężanie swoich umiejętności, lub robienie tego co się kocha, a równocześnie na tym zarabiać do łatwych nie należy. Każdy biznes prędzej czy później niewidzialna ręka rynku zweryfikuje.

W momencie, gdy powstaje więcej firm świadczących usługi lub oferujących dany produkt, a niżeli jest zapotrzebowanie na rynku. To prawo popytu i podaży weryfikuje, każdy biznes.

I bez względu na to w jakiej jesteś obecnie sytuacji życiowej czy finansowej nikt Ci nie broni, aby się zastanowić nad tym jakby to życie wyglądało po osiągnięciu wolności finansowej.

Wtedy również łatwiej Ci będzie do niej dotrzeć lub wytrwać w postanowieniu (jeśli jest to Twoje postanowienie) do końca.

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

10 myśli nt. „Czym jest Wolność Finansowa?

  1. Czytałem kiedyś że Zbigniew Niemczycki produkował telewizory za czasów Prezydenta Wałęsy. Lech Wałęsa w wywiadzie jakimś powiedział „o także Polskę walczyliśmy” i tak powstała marka telewizorów OTAKE 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *