Dobry zwyczaj nie pożyczaj

Dobry zwyczaj nie pożyczaj finansewpraktyce.pl

Co robisz w sytuacji, kiedy bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Podejrzewam, że odwiedzasz swoje najbliższe otoczenie czyli rodzinę i przyjaciół. To właśnie do swoich najbliższych udajemy się najczęściej po pożyczkę w trudnych momentach życiowych. Rodzi się wówczas odwieczny dylemat pożyczać pieniądze najbliższym czy nie pożyczać?

Historii jest wiele jak to pieniądze poróżniły ludzi i zepsuły niejedne relacje rodzinne. Scenariusz wygląda podobnie bank odmawia kredytu ze względu na:

  • Brak zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
  • Niepewną przyszłość związaną z życiem zawodowym kredytobiorcy (krótki staż pracy lub umowa na czas określony ze zbliżającym się terminem jej końca).
  • Wysokie prawdopodobieństwo związane z niespłaceniem pożyczki.
  • Brak historii finansowej (praca w szarej strefie zazwyczaj bez umowy tzw. na czarno).
  • Brak stałych dochodów.

W przypadku spełnienia jednego lub więcej z ww. kryteriów bank nie udzieli kredytu. Może również zaproponować kredyt z bardzo wysokim oprocentowaniem. Co ma być rekompensatą dla banku za poniesione ryzyko z potencjalnym niespłaceniem kredytu przez kredytobiorcę.

W ostateczności sytuacja zmusza, żeby zwrócić się o pomoc do rodziny i znajomych. Powstaje zatem pytanie czy pożyczać pieniądze rodzinie, przyjaciołom lub znajomym?

Fakt, że należy sobie pomagać nie ulega tutaj wątpliwości. Zanim jednak dojdzie do pożyczenia ciężko i uczciwie zarobionych pieniędzy należy przeanalizować sytuację i uzyskać odpowiedzi od potencjalnego pożyczkobiorcy na kilka pytań.

Mało rozsądnym będzie pożyczenie pieniędzy na nowy samochód albo na wyprawienie hucznej imprezy okolicznościowej. Pożyczanie na konsumowanie? Zdecydowanie NIE.

Następnie należy wziąć pod uwagę, że finansowy bufor bezpieczeństwa jakim dysponujesz jest zabezpieczeniem Twoim i Twojej rodziny na czarną godzinę. Dlaczego więc miałbyś pożyczać pieniądze kosztem utraty stabilizacji finansowej i narażać siebie i swoją rodzinę na niepewną przyszłość.

Dlatego pożyczaj pieniądze, które nie są potrzebne Tobie teraz do życia oraz nie stanowią Twojego buforu bezpieczeństwa finansowego, a w ostateczności  pogodzisz się i zaakceptujesz ewentualną ich stratę.

Tak, już na początku należy z góry założyć, że nie otrzymasz z powrotem pożyczonych pieniędzy. To jest główne ryzyko towarzyszące pożyczką gotówkowym. Bez względu jak bliska jest Ci osoba, która zwraca się do Ciebie o pożyczkę przeprowadź z nią szczegółową rozmowę.

Przyjaciół poznaje się w biedzie

Zgadza się należy sobie pomagać. Tylko jeśli bank odmówił komuś kredytu to powinno być to dla Ciebie ostrzeżeniem. Dlaczego więc miałbyś ryzykować swoimi oszczędnościami?

Niestety tak już jest, że równie często ludzie nie spłacają kredytów bankowych co pożyczek rodzinnych. Nawet fakt, że jesteście sobie bardzo bliscy nie zapewnia, że odzyskasz w pełni pożyczone pieniądze. To właśnie pożyczki wśród rodziny i znajomych obarczone są największymi emocjami i zakłócają relacje rodzinne. 

Jak pożyczać?

W przypadku zdecydowania się na udzielenie pożyczki z własnych środków nie powinno się tego robić bez spisania umowy. Bardzo łatwo później jest wykorzystać fakt, że to co nie jest na papieże to w rzeczywistości się nie liczy.

Dlatego obowiązkowo spisz umowę pożyczki na papierze z dokładnym opisaniem kto, komu, ile i na jaki okres czasu udziela pożyczki. Zapisz wszystko co jest istotne dla Ciebie. Im więcej zapisów tym lepiej. W ostateczności zawsze będziesz miał na papierze kto i w jaki sposób nie wywiązał się z umowy.

W zależności od tego jaką kwotę pożyczasz i jakie jest pokrewieństwo między pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą należy sprawdzić jeszcze obowiązki podatkowe względem urzędu skarbowego. Umowy pożyczki są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Warto umowę pożyczki zalegalizować, aby w przypadku niewywiązywania się z umowy którejś ze stron można było egzekwować swoje prawa przed sądem.  

Pożyczanie pieniędzy wśród rodziny i znajomych wiąże się z emocjami i jest obarczone ryzykiem nie tylko nieotrzymaniem z powrotem pożyczonych pieniędzy ale też pogorszeniem relacji jakie nas łączyły do tej pory z daną osobą. Dlatego należy pożyczać pieniądze, które można ewentualnie stracić.

W przypadku, kiedy udzielenie pożyczki wiąże się z zachwianiem Twojego bezpieczeństwa finansowego i osób, które masz na utrzymaniu należy  to poważnie przemyśleć. Jeśli nie masz pełnego zaufania względem osoby zwracającej się do Ciebie o pożyczkę lub pojawiają się wątpliwości to nie obawiaj się odmówić. Asertywność w tym przypadku to najlepsze co można robić.

Ponadto szantaż emocjonalny związany z zerwaniem bliskich więzi ze względu na Twoją odmowę jest nie na miejscu.

Ciekaw jestem jak to wygląda u Ciebie. Czy pożyczałeś kiedyś pieniądze najbliższym? Jak to się skończyło? Być może masz swoje sposoby jak się zabezpieczyć w takich przypadkach. Nie krępuj się, możesz śmiało napisać o tym w komentarzu 🙂

16 myśli nt. „Dobry zwyczaj nie pożyczaj

  1. Bez znaczenia komu się pożycza to znaczy nie ważne czy to jest rodzina czy nie. To żalezy od człowieka, od intencji pożyczającego i od tego czy jest uczciwym człowiekiem

  2. Raz pożyczyłem ciotce i później musiałem się dosłownie prosić o oddanie. Ciągle miała jakąś wymówke. Rozbroiło mnie jak mi powiedziała, że teraz to ona musi zrobić remont i nie ma pieniędzy. Przed pożyczką była miła i obiecywała, że za pół roku odda, ostatecznie oddała po półtora roku :/ nigdy więcej rodzinnych pożyczek

    • Jednoznaczna odpowiedź jest trudna do sprecyzowania. Dla każdego może być inna w zależności od sytuacji w jakiej się znajduje. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *