Dofinansowanie dla Twojej firmy z ZUS

W finansach publicznych zwykle z końcem roku ustalany jest budżet przydzielany na poszczególne zadania. Zawsze z początkiem nowego roku są uruchamiane nowe pieniądze dla wszystkich zainteresowanych różnego rodzaju dotacjami. Przeczytaj na co można otrzymać pieniądze z ZUS.

Ostatnio pisałem o wsparciu finansowym z Urzędu Pracy.

Czy wiesz, że istnieje możliwość otrzymania dotacji z ZUS?

Dzisiaj przedstawię jak to wyglądało w moim przypadku.

Z biegiem czasu wraz ze wzrostem zatrudnienia w mojej firmie  musiałem zapewnić odpowiednie warunki. Spełnić wszystkie wymagania przy zatrudnianiu pracowników wynikające z przepisów BHP i PPOŻ. Pojawiła się znowu potrzeba środków finansowych na ten cel. Oczywiście, że można pokryć wydatki na BHP z bieżących środków. Ale po co jak istnieje możliwość uzyskania środków na tak zwaną prewencję wypadkową od ZUS.

Pieniądze pochodzą ze składek na ubezpieczenie wypadkowe, które przedsiębiorca płaci obowiązkowo co miesiąc. Czyli tak naprawdę przedsiębiorcy mają możliwość korzystania ze środków pieniężnych jakie płacą w obowiązkowych składkach do ZUS.

Mało tego można ubiegać się o środki finansowe na przeprowadzenie audytu w zakładzie pracy.

Czyli ZUS sfinansuje przeprowadzenie kontroli w Twoim zakładzie pracy. Kontrola głównie kojarzy się negatywnie, jednak w tym przypadku jest to pozytywna rzecz. Ponieważ firmy zewnętrzne przeprowadzają kontrolę i wykazują co należy poprawić pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Co jest obowiązkiem każdego pracodawcy zapewnić BHP i PPOŻ na odpowiednim poziomie.

Jak pojawili się pracownicy w mojej firmie na mnie jako pracodawcy ciążyła ta odpowiedzialność.

Czyli firma zewnętrzna przeprowadza audyt w mojej firmie na koniec przedstawia raport, w którym są wszystkie nieprawidłowości. Normalnie podczas kontroli można dostać za nieprawidłowości karę. W tym przypadku, korzystając z dofinansowania, to ZUS w zakresie prewencji wypadkowej opłaca firmę przeprowadzającą kontrolę i daje pieniądze na usuniecie uchybień.

W mojej firmie były to podstawowe rzeczy takie jak odzież ochronna, gaśnice i poprawienie warunków pracy. Sytuacja rewelacyjna, przeprowadzą kontrolę, wszystkie nieprawidłowości naprawią i to nie z moich pieniędzy.

Jednak startując w procedurze nie było to już takie łatwe i piękne. Procedury, wnioski i regulaminy stawiane przez ZUS wyglądały przerażająco. Projekty inwestycyjne, projekty doradcze nie wiedziałem jak to ugryźć.

Po głowie krążyły myśli, trzeba chyba być nad wyraz inteligentnym, aby to wszystko wypełnić.

Przyłożyłem się do tego, poświęciłem odpowiednia ilość czasu i udało się. Projekt doradczy i inwestycyjny zrealizowałem przy dofinansowaniu z ZUS.

Także poprawiłem panujące warunki pracy w mojej firmie bez pogorszenia mojej sytuacji finansowej. W praktyce jest to do osiągnięcia. Przeszedłem całą procedurę wymaganą przez ZUS.

Z perspektywy czasu stwierdziłem, że jest to trudne i wymaga wiele czasu, aby zgłębić całą procedurę. Zdałem sobie sprawę, że podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej czas to jedna z cenniejszych rzeczy jakimi przyjdzie Nam zarządzać we własnej firmie. A to w jaki sposób będziemy wykorzystywali czas bezpośrednio przełoży się na  nasza sytuację finansową jak i sytuacje finansową naszej firmy.

Złożenie wniosku nic nie kosztuje i najlepiej zrobić to na początku nowego roku. Im później się złoży wniosek tym mniejsze szanse na otrzymanie dotacji. W przypadku, gdy jest dużo zainteresowanych ustalony budżet na dany rok może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich potrzeb opisanych we wnioskach.

3 myśli nt. „Dofinansowanie dla Twojej firmy z ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *