Ile warte jest Twoje zdrowie?

Ile warte jest Twoje zdrowie finansewpraktyce.pl

Gdy dopada nas choroba wtedy zaczynamy się zastanawiać nad jej przyczyną. Zazwyczaj w trakcie cierpienia powtarzamy sobie, że będę dbał o siebie i o swoje zdrowie, żeby na przyszłość ustrzec się przed chorobą.

Mowa nie tylko o zwykłym przeziębieniu ale i o pozostałych wszelakich dolegliwościach . Z biegiem czasu organizm ludzki jest coraz bardziej wyeksploatowany i dają znać o sobie różne dolegliwości.

Za młodu, kiedy zdrowie dopisuje nie zastanawiamy się nad tym zbyt często. Jest jednak garstka ludzi, która stosuje profilaktykę zanim dojdzie do choroby i potrzebne będzie leczenie.

W przypadku zwykłego nieskomplikowanego przeziębienia w momencie pojawienia się gorączki, bólu gardła czy innym towarzyszącym dolegliwością przeważnie powtarzamy sobie:

 • Nigdy więcej nie wyjdę na dwór bez odpowiedniego ubrania się w stosunku do panujących warunków.
 • Będę dbał o mycie rąk i produktów przed posiłkiem.
 • Nie pozwolę, żeby mnie przewiało.
 • Będę nosił czapkę.
 • Zawsze będę zapięty pod szyją.
 • Zwiększę spożycie warzyw i owoców, aby dostarczyć do organizmu więcej witaminy C.

Nie mam czasu i pieniędzy, żeby dbać o zdrowie

Na co dzień pod napływem zadań i obowiązków dbanie o siebie i o swoje zdrowie odstawiamy na bok tłumacząc, że nie ma czasu. Albo wychodzimy z założenia, że jak jestem zdrowy i nic mnie nie boli to po co się zdrowo odżywiać?

Profilaktyka jest również bagatelizowana ze względu na rzekomy brak pieniędzy. Zawsze będzie cała masa potrzebnych wydatków i w ostateczności oszczędzamy na własnym zdrowiu.

Pracujemy ciężko, w pracy poświęcamy nie tylko swój cenny czas, ale także i zdrowie. Nawet jak się nie wyspałeś, boli Cię głowa lub doskwiera inny ból to do pracy trzeba pójść. Przecież firma mnie potrzebuje, co powie szef i współpracownicy jak pójdę na chorobowe. Nie teraz, szkoda na to czasu. I tak w kółko.

Nie ma czasu na chorowanie i kurowanie lub szkoda pieniędzy na to żeby zadbać o swoje zdrowie. To jest błędne koło. Na co komu dużo pieniędzy jeśli nie będzie miał zdrowia. Nic mu po tym.  

Pracujemy długo i ciężko kosztem własnego zdrowia, a następnie wydajemy pieniądze na leczenie czyli, żeby odzyskać zdrowie. Albo kupujemy produkty niższej jakości lub w ogóle rezygnujemy ze zdrowych produktów na rzecz tańszych, aby zaoszczędzić pieniądze, a w ostateczności oszczędzamy na swoim zdrowiu. W tym momencie koło się zamyka.

Koszty leczenia do tanich nie należą. Kto robił zakupy choć raz w aptece ten wie ile kosztują lekarstwa. Podobnie jest ze służbą zdrowia, płacimy obowiązkowe składki na NFZ, a kiedy pojawia się ból i potrzebujemy natychmiastowej porady lub pomocy lekarza to kolejki do specjalisty sięgają niekiedy kilku miesięcy.

W takim przypadku jesteśmy skłonni skorzystać prywatnie z usług lekarza za co trzeba dodatkowo zapłacić. W przypadku już zaistnienia choroby to wizyta u lekarza kończy się wypisaniem recepty na lekarstwa, które należy wykupić oczywiście za wcześniej zarobione pieniądze.

Zdrowe zasady

W tym momencie każdy sam musi sobie odpowiedzieć czy warto nadwyrężać swoje zdrowie, aby zarobić pieniądze, które następnie przeznaczymy na lekarstwa, lekarza, jednym słowem na leczenie.

Od strony finansów osobistych pierwszą rzeczą jaką trzeba ograniczyć, a następnie wyeliminować to kupowanie produktów niskiej jakości. Nie chodzi o to, żeby oszczędzać na produktach spożywczych. Warto kupować produkty świeże i nisko przetworzone.

Przygotowując posiłki w domu, rezygnując z jedzenia na mieście i kupowania sobie śniadania do pracy w sklepie automatycznie kwoty wydawane na jedzenie będą niższe.

Wiem, że jedzenie na mieście jest wygodne. Nie ma nic lepszego jak dostać gotowy posiłek pod nos bez konieczności jego przygotowywania i zmywania po nim, lecz za wygodę trzeba płacić.

Rezygnując z jedzenia na mieście pojawią się pieniądze, które będzie można przeznaczyć na kupowanie lepszej jakości produktów spożywczych. Ponadto nigdy nie mamy pewności co otrzymujemy na talerzu w barze szybkiej obsługi, czy to jest świeże i przede wszystkim zdrowe.

Ponadto stosowanie podstawowych zasad w życiu codziennych jak jedzenie pięciu posiłków czyli mniej, a częściej. Zwiększone spożywanie warzyw i owoców, picie odpowiedniej ilości wody i zdrowy sen działają najlepiej na nasz organizm.

Dodatkowo umiarkowanie w spożywaniu fast foodów, słonych przekąsek, ograniczenie słodyczy i alkoholu również wpłynie pozytywnie nie tylko na stan zdrowia ale też i na nasze samopoczucie. Warto jeszcze dołożyć do tego regularną aktywność fizyczną, nie muszą to być sporty ekstremalne. Jeśli masz prace biurową to obowiązkowo chociaż spacer lub szybki trucht raz dziennie. Nic nie działa lepiej na organizm jak świeże powietrze.

Czy warto dbać o zdrowie?

Dlatego w życiu codziennym w pogoni za pieniądzem warto na chwilę przystopować i zadbać o siebie i swoje zdrowie.

Rozumiem nikt nie jest idealny i brakuje determinacji w utrzymywaniu odpowiedniej diety i ciągłych wyrzeczeń. Zgoda jednak w perspektywie długoterminowej nic Ci po pieniądzach jeśli zachorujesz – zdrowia nie można kupić.

Prowadząc zdrowy tryb życia i stosując profilaktykę na co dzień  będziesz mógł dłużej cieszyć się życiem i będziesz miął czas na realizację wszystkich swoich marzeń – czego Ci oczywiście życzę.

Jakie masz sposoby na dbanie o zdrowie? Czy w życiu codziennym dbasz o siebie? Znajdujesz na to czas i pieniądze? Napisz w komentarzu 🙂

16 myśli nt. „Ile warte jest Twoje zdrowie?

 1. Również zauważam tę błędną zależność co Ty. Tracę zdrowie ciężko pracując a potem tracę pieniądze na leczenie. Chory układ. Czas to zmienić.

 2. Zawsze sobie powtarzam jak jestem na zakupach, że nie będę oszczedzać na spożywce i kupię tylko wartościowe i wysokiej jakości produkty. A jak patrzę w sklepie na ceny to rzeczywistość, a raczej brak wystarczającej ilości pieniędzy mnie przytłacza. Moja sytuacja zmusza mnie do kupowania niestety tańszych przez co gorszej jakości spożywki… Wiem, że to jest pewnie gorsze dla mojego zdrowia ale cena jednak czyni cuda…

  • Przykre jest jak inflacja galopuje nieubłaganie. Dlatego warto skupić się na regularnym podnoszeniu kwalifikacji dzięki czemu zarobki również mają szansę rosnąć.

 3. To jest tak, że jak zdrowie dopisuje to się nad tym nie zastanawiamy. W przypadku choroby zaczynamy nad tym rozmyślać. Poza tym w ciągu dnia nie ma czasu na wszystko i zdrowie zawsze odstawiamy na bok dopóki się nie zepsuje.

  • Jak słusznie na końcu wspomniałeś „dopóki się nie zepsuje”… Wszystko ma swój okres trwałości/wytrzymałości, zdrowie także.

 4. Podoba mi się stwierdzenie „nie mam czasu i pieniędzy, żeby dbać o zdrowie”. Jakie to prawdziwe, przynajmniej w moim przypadku 🙂

 5. Ale trafiłeś z tym wpisem. Akurat jestem chora 🙁 staram się nie oszczędzać na zdrowiu. Przynajmniej raz w roku jestem przeziębiona 🙁

  • Podobnie jest u wielu ludzi. Znajdź swoje ulubione miejsce, poświęć chwilę na zastanowienie i przeanalizuj jak możesz zwiększyć swoje dochody?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *