Ile zarabiasz na godzinę?


Ile zarobiłeś na godzinę w 2018 roku i w poprzednich latach oraz po co Ci to wiedzieć.

Z pieniędzmi tak już jest, że ile by ich nie było to zawsze jest za mało. Dlatego nie ma co narzekać na ich niedostatek tylko warto się nad tym zastanowić nieco z innej perspektywy.

Wszystko się zaczyna od czasu, a mianowicie wszyscy gospodarujemy taką samą ilością czasu na tej planecie. Czyli mamy do dyspozycji 24 godziny na dobę. Nie mniej i nie więcej. Wszyscy po równo.

Jak już zaczynasz pracę zarobkową to głównie wymieniasz swój czas na pieniądze. Czyli za wykonaną pracą, na którą poświęciłeś swój czas to otrzymujesz za to wynagrodzenie. Logiczne.

Teraz kwestia wiedzieć ile się zarobiło w jakim okresie czasu, a następnie podejmować prawidłowe decyzje co do gospodarowania zarobionymi pieniędzmi, a także odpowiednim dysponowanie własnego czasu.

W momencie, gdy już dociera do człowieka, że czas jest najcenniejszy, że nie można go cofnąć ani wyprodukować więcej lub zwolnić czy przyspieszyć jego upływanie to trzeba rozsądnie nim gospodarować.

Do podejmowania prawidłowych decyzji dla Twojego życia odnośnie gospodarowania czasem potrzebna jest wiedza ile zarabiasz na godzinę. Tylko to nie chodzi o Twoją roboczogodzinę czy stawkę na godzinę jaką otrzymujesz w pracy.

Aby dowiedzieć się ile zarobiłeś w 2018 roku lub w ubiegłych latach potrzebujesz wziąć swój cały zarobek na przykład za 2018 rok, a następnie podziel tę kwotę przez 2000. Wynik, który otrzymasz z tego prostego działania matematycznego będzie oznaczać wartość Twojej godziny czyli ile zarobiłeś na godzinę w roku 2018.

Dla przykładu:

Zarobek za 2018 rok wyniósł 100 000 zł. Także 100 000 / 2 000 = 50 zł/h

Co oznacza, że Twoja godzina jest warta 50 zł.

Możesz zapytać po co Ci to wiedzieć.

Ta wiedza jest przydatna w momencie podejmowania decyzji. A dokładniej, kiedy masz do podjęcia decyzję jak gospodarować swój najcenniejszy zasób jakim jest czas.

Chcesz zmienić koła w samochodzie z zimowych na letnie. Za przełożenie koła zakład wulkanizacyjny weźmie 10 zł czyli łącznie będzie Cię to kosztować 40 zł. Ty sam jakbyś chciał sobie przełożyć 4 koła to zejdzie Ci godzina czasu.

Wiedząc, że Twoja godzina jest warta 50 zł możesz podjąć decyzję, że zlecisz komuś zmianę tych kół i zapłacisz za to 40 zł. Także zarabiając 50 zł na godzinę zostanie Ci jeszcze 10 zł z tej owej godziny i poza tym zaoszczędzisz godzinę swojego życia, z którą możesz zrobić co Ci się będzie podobać.

Owszem będziesz potrzebować dojechać do zakładu wulkanizacji na przełożenie kół i odczekać swoje w kolejce oraz przy przekładaniu kół, które też trwa. Jednak w tym czasie możesz sobie coś czytać, przeglądać Internet lub pogłębiać swoje zainteresowania.

W momencie gdybyś sam osobiście te koła przekładał to byłbyś pochłonięty tylko tym jednym zajęciem i nic więcej w tym czasie byś nie zrobił.

Także poza tym, że zlecisz jakieś zajęcie, które wyliczysz, że będzie Ci się opłacać z ekonomicznego punktu widzenia. To musisz jeszcze sobie rozsądnie zorganizować ten czas, który zyskasz dzięki temu, komuś coś zleciłeś.

Jeśli chcesz to możesz w tym czasie odpocząć, poopalać się lub rozwijać. Decyzja należy do Ciebie.

Mowa tu o rzeczach, które jesteś w stanie sam wykonać. Bo jeśli jest coś czego nie jesteś w stanie sam zrobić ze względu na brak umiejętności, kwalifikacji lub odpowiedniego sprzętu no to w takim przypadku lepiej to zlecić komuś.

Poza tym znając wartość swojej godziny łatwiej Ci będzie wycenić czy jesteś za coś skłonny zapłacić i ile.

Na przykład mycie okien przed świętami. Załóżmy, że umycie wszystkich okien w Twoim mieszkaniu zajmuje Tobie 3 godziny.

Wiedząc, że Twoja godzina jest warta 50 zł to poświęcając 3 godziny na umycie okien przed świętami stracisz 150 zł.

Natomiast jeśli znajdziesz kogoś kto umyje Ci okna za powiedzmy 100 zł to oprócz tego, że będziesz mieć umyte okna to zaoszczędzisz 50 zł i zyskasz 3 godziny życia, które byś poświęcił na mycie okien.

To ile czasu zajmie mycie okien osobie, która się tego podejmie nie ma już wielkiego znaczenia. Ponieważ Ty ugadujesz się z nią na stawkę 100 zł za umycie okien bez względu na to ile jej to zajmie czasu.

Znajomość wartości godziny swojego życia jest kluczowe w podejmowaniu decyzji odnośnie gospodarowania czasem, który mamy do dyspozycji za swojego życia.

 

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

6 myśli nt. „Ile zarabiasz na godzinę?

  1. Niech zarobki pną się w górę w końcu jesteśmy w Unii Europejskiej to i niech będą u nas godne pensje na miarę Europy. Lub choć zbliżone do średniej Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *