Jak działa piramida finansowa

Jak działa piramida finansowa

Zjawisko dosyć powszechne znane w świecie finansów. Pieniądze są łakomym kąskiem dla złodziei od zarania dziejów. Sprawdź jak to robią ubrani w garnitury pod krawatem i w białych rękawiczkach.

Pieniądze można zarobić, dostać w spadku, znaleźć, ukraść albo wyłudzić pod przykrywką oszustwa. W historii już nieraz były odnotowane incydenty na szeroką skalę, które wyłudzały od ludzi ich oszczędności życia.

Zanim jednak taki proceder wyjdzie na jaw to w mistrzowski sposób pod przykrywką istnieje jakiś czas. Mistyfikacja, kamuflaż i wszelkiego rodzaju brudne sztuczki. Do czego jeszcze są w stanie się dopuścić amatorzy łatwej gotówki?

Poznaj jak działa piramida finansowa i już nigdy więcej nie daj się oszukać

 

Proceder, który jest znany od wielu lat bazuje na zasadzie schematu Ponziego ten Pan był twórcą pierwszej w historii piramidy finansowej. W późniejszych latach jego naśladowców nie brakowało. Piramidy finansowe, które odbiły się wielkim echem stworzył Madoff czy choćby znana z naszego podwórka Amber Gold.

Bez względu na to kto i kiedy dopuścił się tego obrzydliwego czynu jakim jest piramida finansowa to schemat działania jest podobny i każda jego forma ma pewne przesłanki. Efekt końcowy jest zawsze taki sam czyli oszukanie jak największej ilości osób i wyłudzenie od nich jak największej ilości pieniędzy.

Każdy proceder zaczyna się w podobny sposób. A mianowicie szeroko zakrojone działania reklamowe. Często są profesjonalnie przygotowane kampanie reklamowe. Po których na pierwszy rzut oka nic nie widać.

Podobnie ludzie i firmy, które oferują piramidy finansowe prezentują się bez zarzutu. Elegancko ubrani przedstawiciele w luksusowych samochodach, reprezentatywne biura ze złotymi klamkami, dyplomy, certyfikaty na ścianach mające wzbudzać zaufanie itp.

Cała masa detali zazwyczaj współgra ze sobą. Tak, żeby przyciągnąć uwagę ludzi, a zarazem nie odstraszyć potencjalnego klienta.

Firmy przeważnie oferują wysokie stopy zwrotu w zamian za powierzenie im swoich pieniędzy. Jakie to są wysokie stopy zwrotu? Z nieruchomości czy giełdy osiągnięcie stopy zwrotu na poziomie 10% w skali roku jest całkiem realne.

Wszystko co oferuje stopę zwrotu powyżej 10% w skali roku powinno wzbudzić Twoją uwagę. Pragnę zaznaczyć tutaj, że niekoniecznie ktoś kto oferuje stopę zwrotu powyżej 10% to od razu jest to piramida finansowa.

Nie, są projekty, które takie stopy zwrotu dają realnie zarobić. Podczas weryfikacji oferty zwróć uwagę przede wszystkim czy oferowana stopa zwrotu jest realna.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę to adres siedziby firmy, kapitał zakładowy, władze i co za ludzie stoją za tym biznesem. Jeśli jakaś firma oferuje pomnażanie pieniędzy to musi do publicznej wiadomości takie informacje podać.

Na ogół są one dostępne w Internecie bezpłatnie. Wystarczy poszukać. Także odnajdź nazwiska właścicieli i zarządu i najnormalniej w świecie wpisz je w wyszukiwarkę internetową i sprawdź co można znaleźć na ich temat.

Jeśli nic nie znajdziesz to również może to wzbudzić Twój niepokój. Zazwyczaj ludzie, którzy chcą przyjmować od innych pieniądze dbają o swoją reputację.

Na takiej samej zasadzie posprawdzaj wszystko co się da z tą firmą. Jeśli ma siedzibę w mieście, w którym mieszkasz to pójdź tam, sprawdź jak wygląda, kto tam pracuje. Jeśli nie będziesz mógł znaleźć żadnych informacji na ten temat to może się okazać, że jest to firma krzak.

W zamian za obietnice wysokich stop zwrotu w skali roku firmy wydmuszki zazwyczaj oferują certyfikaty, licencje, bony, kupony lub inne papiery wartościowe, które są niejako poświadczeniem Twojej inwestycji. A zazwyczaj są to nić nie warte papierki.

Dlatego kolejną rzeczą to sprawdź kto jest emitentem tych papierów, które masz otrzymać w zamian. Czy ktoś może poświadczyć ich autentyczność. Ponadto sprawdź jak to wyglądało na przestrzeni ubiegłych lat.

Czy ta firma ma nieskazitelną historię, czy w poprzednich latach wypłacała zyski na podobnym poziomie co teraz oferuje. Trudniej będzie to sprawdzić jeśli jest to nowo powstała firma i na rynku funkcjonuje niedługo. Wtedy to jest nie do sprawdzenia, ponieważ dopiero jej historia finansowa się tworzy.

Niekiedy piramidy finansowe to mistrzowie kamuflażu i mało co wskazuje na jej znamiona. Tak było w przypadku Amber Gold gdzie setki tysięcy ludzi powierzyło im oszczędności swojego życia i do dzisiaj nie otrzymali ich z powrotem. Ponadto sprawa ciągnie się jak flaki z olejem w sądzie i nie wiadomo jak się skończy.

Dlatego zaczerpnij języka wśród ekspertów i ludzi z branży finansowej. Popytaj tu i ówdzie jeśli znalazłeś jakąś perełkę inwestycyjną. Ludzie z branży powinni dać odpowiednio wcześniej znać, że coś jest niepokojącego w tym projekcie.

Piramida finansowa może działać od wielu lat. Jak? Pobiera od ludzi jednorazowe lub cykliczne opłaty i dopóki jest stały napływ nowych klientów to pieniądze od nowych klientów przeznaczane są na wypłatę odsetek dla starszych klientów.

Trwa to dopóki jest napływ świeżego kapitału czyli nowych klientów. Idea pada, kiedy większa ilość chce nagle wyjść z piramidy finansowej, aniżeli ilość, która do niej wchodzi.

Nazwa piramida finansowa wzięła się od budowy struktury. Na czele zawsze stoi jedna osoba lub grupa ludzi, którzy czerpią z tego procederu korzyści. Pozostali natomiast tylko zasilają pieniędzmi ten system i nic z niego nie wyciągną, a nawet stracą.

Na koniec podsumowanie w postaci kilku podpowiedzi jak możesz sprawdzić firmę, projekt, inicjatywę czy nie jest piramidą finansową:

  • Oferowane wysokie stopy zwrotu (wszystko co oferuje powyżej 10% w skali roku) powinny wzbudzić Twoją czujność,
  • Sprawdź dane rejestrowe, władze i kapitał zakładowy oraz ludzi, którzy są twórcami, właścicielami tego biznesu,
  • Zaczerpnij języka u ludzi z branży, popytaj czy znają ten projekt lub poproś o ich opinię w tym temacie,
  • Sprawdź jak to wyglądało na przestrzeni ubiegłych lat. Czy i jakie wypłacali stopy zwrotu w ubiegłych latach,
  • Czy oferowane inwestycje są realne. Jeśli już trwają to sprawdź je w praktyce, pojedź na plac budowy jeśli taki istnieje,

Zawsze zastanów się trzy razy i sprawdź wszystko co tylko możliwe zanim powierzysz komuś swoje ciężko zarobione pieniądze w zamian za ich pomnożenie.

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

10 myśli nt. „Jak działa piramida finansowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *