Jak mieć więcej pieniędzy

W każdej dziedzinie życia istnieją zasady, których przestrzeganie zwiększa prawdopodobieństwo na osiągnięcie sukcesu. Ostatnio była mowa o możliwości pozbycia się długów. Natomiast dzisiaj będzie o zasadach, dzięki którym można m.in. uniknąć niepotrzebnego zadłużania się.

Podstawowe zasady finansowe są dla wielu jasne i banalne. Podobnie jak z odchudzaniem. Złota reguła mówi „mniej, a częściej jedz i więcej się ruszaj”. Mimo to wielu ludzi boryka się z nadwaga.

Jedno to wiedzieć, a drugie to stosować w praktyce posiadaną wiedzę. Dużo zależy jednak od psychiki człowieka. Często najbardziej skuteczne zasady opierają się na zdrowym rozsądku. Ponadto wiedza w danym temacie to tylko 20 procent sukcesu. Pozostałe 80 procent to działanie i umiejętne stosowanie nabytej wiedzy.

Wszyscy, którzy chcą poprawić swoją obecną sytuacje finansowa, zerwać kajdany zadłużenia i przestać szarpać się z własnymi finansami mogą zastosować następujące zasady we własnym życiu.

Postaraj się wydawać mniej niż zarabiasz.

Fenomenem jest to, że większość ludzi wydaje wszystkie pieniądze jakie zarobi w danym miesiącu. Niektórzy nawet więcej. Ważne jest , aby zaplanować wydatki z wyprzedzeniem i konsekwentnie się trzymać planu. Robiąc zakupy jesteśmy bombardowani sloganami reklamowymi, na każdym rogu są specjalne, wyjątkowe okazje. Przed każdym zakupem warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie „czy ja tego teraz potrzebuję?”. Większość produktów jest kupowanych pod wpływem emocji. Planując miesięczny budżet i ujmując w nim tylko niezbędne wydatki możemy się uchronić przed sztuczkami marketingowymi i technikami jakie stosują firmy na co dzień. Nie chodzi też o „dziadowanie” i życie poniżej własnego standardu. Po prostu nie wydawaj wszystkich pieniędzy zarobionych w danym miesiącu. Regularnie przeglądaj wydatki i redukuj te, które uznasz za niepotrzebne.

Regularne oszczędzanie.

Niewiele osób regularnie oszczędza. Można wyrobić w sobie nawyk regularnego oszczędzania. To działa podobnie jak każdy inny nawyk. Nie muszą to być duże kwoty. Kluczowe jest, aby zacząć oszczędzać choćby niewielkie kwoty.

W przypadku podwyżki zwiększaj oszczędności.

Jeżeli pojawią się dodatkowe nieplanowane pieniądze. Może to być premia kwartalna, nagroda za wyniki w pracy albo po prostu podwyżka w pracy. Kluczowe jest, aby nie wydawać od razu dodatkowej kwoty i zwiększać poziom, standard życia. Na luksusy jeszcze przyjdzie czas. Część kwoty można przeznaczyć na „zachcianki”, nagrodzenie samego siebie. Jednak ok. 50 procent każdej podwyżki zawsze odłóż lub zainwestuj.

Oszczędności Twoim zabezpieczeniem.

 Życie jest pełne niespodzianek. Nigdy nie wiemy kiedy samochód ulegnie awarii, pralka lub lodówka się zepsuje. To przytrafia się każdemu niespodziewanie. W takich przypadkach oszczędności pozwalają pokryć nieplanowane i nagłe wydatki. Można uniknąć wtedy wysoko oprocentowanych i niekorzystnych pożyczek typu „chwilówki”.

Nie dla zadłużenia.

Unikaj niepotrzebnych długów. Kredyt na święta, pożyczka na wakacje, kredyt na nowy samochód. Zadłużanie się na cele konsumpcyjne jest mało rozsądne. Każde zobowiązanie trzeba spłacić. Dzisiaj pożyczona kwota już jutro będzie większa do spłaty. Wysokie oprocentowanie, bezlitosne odsetki, które są naliczane bez względu na wszystko powodują zachwianie stabilności finansowej. Dlatego jeżeli kredyt to na cele inwestycyjne lub na zakup nieruchomości.

Naucz się inwestować.

Nie muszą to być drogie kursy, zagraniczne szkolenia na temat inwestowania. Nie musisz tez przewidywać trendów konsumenckich. Wystarczy, że zaczniesz rozsądnie wydawać zarobione pieniądze nie tylko na konsumpcję. Zakup książki, która poprawi Twoja wiedzę w danej dziedzinie co wpłynie na wzrost Twoich umiejętności o takie formy inwestowania chodzi. Inwestuj w siebie, w wiedzę, kwalifikacje, swoje umiejętności. Oczywiście jak zainteresujesz się inwestowaniem w papiery wartościowe to również nie zaszkodzi. Jednak inwestowanie w instrumenty finansowe nie jest odpowiednie dla wszystkich. Zależy od wielu indywidualnych predyspozycji każdego człowieka.

Dbaj o swoje zdrowie.

Niestety tak jest, że człowiek poświęca swoje zdrowie aby zarobić pieniądze. A następnie wydaje pieniądze, żeby odzyskać zdrowie. I tak można się kręcić w kółko. Dlatego dbaj o zdrowie, odżywiaj się zdrowo, wyeliminuj nałogi, które szkodzą zdrowiu. Niby wiemy co szkodzi zdrowiu a jednak to używamy. Stosuj zdrowa dietę, zdrowy styl życia, ruch, sen czyli zadbaj o siebie, a nie będzie trzeba wydawać pieniędzy na poprawę zdrowia.

Prawda jest taka, że wzrost dochodów nie koniecznie poprawi Twoją obecną sytuację finansową. Jeżeli ktoś nie potrafi dysponować w rozsądny sposób małymi kwotami pieniędzy to przyrost gotówki wcale tego nie zmieni. Warto popracować nad zdrowym rozsądkiem w wydawaniu pieniędzy i stosować proste zasady w życiu codziennym.

6 myśli nt. „Jak mieć więcej pieniędzy

  1. Bardzo mi się podoba wątek z edukacją. Dla mnie również jest najważniejsza wiedza. Uwielbiam inwestować w siebie 🙂

    Wszystkiego dobrego w Nowym Roku
    EWA

  2. W 2016 udało mi się zaoszczędzić 10% miesięcznego wynagrodzenia. Na 2017 stawiam sobie cel 20% miesięcznego wynagrodzenia.

    Alan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *