Jak sobie radzić z drożyzną w sklepach


5 przydatnych trików.

Ceny w sklepach rosną w zastraszającym tempie. Na jakich poziomach się zatrzymają tego nie wie nikt.

Przyczyn może być wiele. Rolnicy tłumaczą się słabymi zbiorami spowodowanymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Rosnące koszty pracy w 2019 roku wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę, a także wzrosły składki ZUS dla przedsiębiorców.

Niektórzy ekonomiści wzrosty cen w sklepach obwiniają rządowy program 500+, który od lipca tego roku wystartował na pierwsze dziecko. Tłumaczą, że takie są naturalne konsekwencje bogacącego się społeczeństwa.

Niedawno zapowiedziano, że w 2020 roku również wzrośnie minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce, a także składki ZUS dla przedsiębiorców. Także w najbliższym czasie czekają Nas dalsze wzrosty cen produktów i usług. 

To wszystko nie brzmi zbyt optymistycznie dla Naszych portfeli czyli trzeba się przygotować na dalsze wzrosty cen w sklepach.

Jeśli nie jesteś w stanie w krótkim czasie zarabiać więcej to trzeba uzbroić się w taktykę radzenia sobie w sklepie podczas zakupów.

Jakkolwiek to brzmi przygotowałem dla Ciebie 5 przydatnych trików, które powinny zatamować wyciek kasy z Twojego portfela. Może nie zatamują całkowicie ale jestem pewien, że go ograniczą, jeśli to tylko zastosujesz w praktyce.

Najedz się przed zakupami.
W momencie, gdy jesteś najedzony to w trakcie zakupów kupisz mniej. Będziesz mniej podatny na bodźce jakimi jesteś zachęcany w sklepie do zwiększenia zakupów. Dla sklepu cel jest jeden ściągnąć do siebie klienta i sprawić, aby kupił jak najwięcej.

Sprzedawcę nie interesuje czy Ty akurat w tym momencie potrzebujesz to czy tamto. Jeśli towar zalega na magazynie to sprzedawca zrobi wszystko, aby się go pozbyć, ponieważ nie uśmiecha się mu oddawać towaru do producenta czy wyrzucić go na śmieci, w przypadku, gdy termin przydatności do spożycia minie.

Rób listę zakupów.

Podstawa podstaw. Pytanie tylko czy ją robisz i bezgranicznie jej przestrzegasz. Chodząc po sklepie bez celu i bez planu łatwiej nami manipulować. Wiem, że słowo manipulacja źle się kojarzy.

Jednak taka prawda. W sklepach nakłanianie klienta do zakupu bardzo często przechodzi etyczne i moralne zasady, a od tego już niedaleka droga do manipulacji.

Tylko mając jasno sprecyzowaną listę zakupów jesteś w stanie nie kupować rzeczy, których nie potrzebujesz.

Przeliczaj rzeczy które kupujesz na godziny swojej pracy.

Każdy z Nas pracuje za pieniądze. Bez względu na to czy Twoja pensja jest za akord, na godziny, od zadania czy od projektu to zarabiasz określone pieniądze w miesiącu.

Jeśli swoje wynagrodzenie za pracę, które zarobiłeś w miesiącu podzielisz przez liczbę przepracowanych godzin to otrzymasz kwotę jaką zarobiłeś na godzinę.

Następnie w sklepie, każdą rzecz, którą chcesz kupić ponad swoją listę zakupów i ponad to co potrzebujesz właśnie tu i teraz do przeżycia to przelicz cenę tej rzeczy na godziny swojej pracy.

PRZYKŁAD. Zarabiasz 3 000 zł miesięcznie pracując 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu co daje 3000/160 = 18,75 zł/h.

W momencie, gdy naszła Cię ochota na zakup czegoś co nie planowałeś np. głośnik bezprzewodowy do telefonu, żeby słuchać sobie muzyczki. Załóżmy, że głośnik kosztuje 50 zł.

Czyli, aby kupić ten głośnik musisz przepracować 2,5h i teraz zadaj sobie pytanie czy warto jest poświęcić 2,5h swojego życia w pracy na to, aby kupić sobie głośnik, który będzie chwilową zabawką, która prędzej czy później skończy w kącie lub w ostateczności w pojemniku na odpady?
Nie kupuj tandety.

Mówi się, że chytry traci dwa razy. Dlatego nie oszczędzaj na tym, że kupisz coś gorszej jakości. Nie na tym polega rozsądne oszczędzanie.

Kupuj sprawdzone produkty i renomowane marki dobrej jakości. W dzisiejszych czasach zamienniki są w każdej branży i chyba już każdy produkt na tym świecie ma swój tańszy odpowiednik gorszej jakości.

Chcesz kupić kosiarkę? Na stoisku z kosiarkami jest ich od wyboru do koloru. Różnią się co nieco parametrami ale głównie ceną. Markowe, które cieszą się dobrą opinią na rynku i masz pewność, że nie jest to firma sezonowa krzak, z którą nie będzie kontaktu w razie reklamacji lub zwrotu towaru są droższe.

Nie ma się co łasić na niższą cenę, bo i tak produkt niższej jakości będzie bardziej awaryjny albo szybciej skończy na śmietniku.
Odraczaj nagłe zakupy.

Ile razy tak miałeś, że chodząc po sklepie nagle coś Ci się przypomniało i chcesz nagle to kupić. Impuls ten często pojawia się w momencie, gdy coś jest nam podstawiane pod nos lub na coś przypadkiem natrafisz przechadzając się pomiędzy półkami sklepowymi.

Bardzo często klienci są też szczuci w sklepie pięknie przyozdobionymi wystawami, udekorowanymi produktami, hostessami, odpowiednim oświetleniem czy rozpylaniem zapachów.

Celem takich zabiegów jest oczywiście nakłonienie Ciebie do zakupów.

W momencie, gdy nagle chcesz coś kupić czego nie miałeś w planie. To odłóż na dwa dni nagły pomysł na zakup czegoś co właśnie przyszło Ci niespodziewanie na myśl i przemyśl czy to jest Ci potrzebne właśnie teraz do życia.

Za dwa dni zadecyduj czy to kupić czy nie.
Wiem, że wyżej wymienione mogą brzmieć jak jakieś zbrojenie się do wojny ze sprzedawcami.

Niestety ale właśnie tak trzeba postępować w sklepie rozważnie i z przygotowaniem. W innym przypadku będziesz narażony na impulsywne zakupy i bezmyślne wydawanie ciężko zarobionych pieniędzy. A nie o to w życiu chodzi.

Czyż nie lepiej jest kupić to co się zaplanowało wcześnie i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydać później na przykład na podróż życia lub na spełnianie swoich marzeń?

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *