Jaki kupić samochód?

 

Jaki kupić samochód

Sąsiad kupił nowy samochód? Albo stwierdzasz, że obecny już swoje wysłużył i zaczyna się psuć. Używany codziennie może po prostu się znudzić. Bez względu na przyczynę prędzej czy później nadchodzi moment, kiedy trzeba zmienić samochód.

W przypadku świeżo upieczonych kierowców moment zakupu pierwszego samochodu jest równie istotny co państwowy egzamin na prawo jazdy.

Wysoko rozwinięty rynek motoryzacyjny można zauważyć po zatłoczonych miejscach parkingowych. W godzinach szczytu trudno znaleźć wolne miejsce parkingowe w strefie miejskiej.

Natomiast w godzinach popołudniowych i wieczornych, po całym dniu w pracy można się lekko zirytować jak pod naszym blokiem nie ma gdzie zaparkować.

Jaki Kupić Samochód?

Samochód w dzisiejszych czasach jest bardzo powszechny. Statystycznie na jedno gospodarstwo domowe przypada przynajmniej jeden pojazd. Przystępne ceny, a także duży wybór w dostępnych markach samochodów na rynku sprawiają, że w rodzinie jest więcej niż jeden samochód. 

Jest to duża wygoda i ułatwienie w przemieszczaniu. Wpływa na naszą niezależność i dyspozycyjność.

Używany codziennie do jazdy powoduje zużycie części eksploatacyjnych. Podejmując decyzję o ograniczeniu używania samochodu można zaoszczędzić na koszcie paliwa, natomiast samochód, który stoi również się zużywa i traci na wartości każdego dnia.

Mało tego kupując nowy samochód z salonu w momencie wyjazdu nowym samochodem przez bramę salonu ulega zmniejszenie wartości pojazdu i to kilkunasto procentowe.

Ze względu na dynamiczny i prężny rozwój branży motoryzacyjnej, a także możliwość wystąpienia kolizji drogowej, w której pojazd może ulec całkowitej kasacji samochód jest rzeczą, która najszybciej traci na swojej wartości.

Rosnące ceny paliw, koszty utrzymania samochodu, naprawy, regularna wymiana olejów, płynów, części eksploatacyjnych. Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu i ubezpieczenia dodatkowe, które można wybierać opcjonalnie. Wszystkie koszty utrzymania samochodu są niekiedy sporym obciążeniem dla budżetu domowego.

Kryteria wyboru

Przed zakupem samochodu w zależności od naszej motoryzacyjnej świadomości analizujemy m. in.:

  1. Rok produkcji.
  2. Pojemność silnika.
  3. Renoma i opinia o marce.
  4. Rodzaj/model.
  5. Wygląd.
  6. Stan techniczny.
  7. Przebieg.
  8. Ślady użytkowania.
  9. Spalanie.
  10. Koszty utrzymania, części zamiennych.
  11. Cena zakupu.

Nie trzeba wcale się znać na mechanice, blacharstwie, lakiernictwie itp. żeby ocenić stan faktyczny pojazdu. Można po prostu jechać na stację diagnostyczną i poprosić o odpłatny przegląd samochodu pod kątem jego stanu faktycznego i diagnosta prześwietli auto.

Jeśli wśród znajomych lub w rodzinie jest zawodowy mechanik to również warto go zabrać ze sobą na oględziny samochodu. Na pewno zwróci uwagę na ważne szczegóły.

Zwłaszcza na rynku samochodów używanych należy wykazać szczególną ostrożność, gdyż dużo jest tzw. samochodów powypadkowych, które na szybko pod sprzedaż zostały podreperowane. Handlarze liczą, że nieświadoma osoba kupi auto powypadkowe, na którym oni mają kilkukrotną przebitkę.

Tak jak w ruchu drogowym tak i na rynku samochodów używanych obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Zarówno w Internecie jak i w renomowanych komisach można trafić na niechciane auto, które zostanie nam zaprezentowane w profesjonalny i przekonywujący sposób.

Cena zakupu

Bez względu na całą przeprowadzoną analizę przed zakupem samochodu, jego stan techniczny, koszty utrzymania i czy będzie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju należy sobie odpowiedzieć na pytanie ile pieniędzy mogę przeznaczyć na jego zakup?

Niektórzy ludzie postrzegają status społeczny drugiego człowieka przez pryzmat samochodu jakim jeździ. Kierując się takim myśleniem często kupujemy auta na które później nas nie stać. Nie wspominając o bezmyślnym zakupie na kredyt.

Samochód ulegnie awarii, kolizji czy zniszczeniu, a wieloletni kredyt zostanie do spłacenia. Mało rozsądne posunięcie i nie daj się zwieźć, że sąsiad ma luksusowe auto to ja też musze takie mieć, a nawet lepsze.

Planując zakup samochodu kwota przeznaczona na ten cel nie powinna przekraczać sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku singla to 6 pensji „na rękę”. W przypadku małżeństwa to suma miesięcznych wypłat netto czyli też na tzw. rękę.

Jeśli zarobki są nieregularne lub sezonowe to należy wyliczyć średnie miesięczne wynagrodzenie np. z zeznania rocznego PIT i pomnożyć razy sześć. Otrzymujemy kwotę jaką możemy przeznaczyć na zakup samochodu.

W przypadku zakupu auta, na które nas po prostu nie stać lub cena zakupu będzie przewyższała 6 wypłat to koszt jego utrzymania będzie ciągnął nasze finanse w dół.

Nie sztuką jest kupić drogi, luksusowy samochód. Najistotniejsze to utrzymać pojazd po zakupie i pokrywać koszty eksploatacji z bieżącego wynagrodzenia nie zadłużając się na ten cel i nie pogarszając swojego dotychczasowego poziomu życia. 

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

12 myśli nt. „Jaki kupić samochód?

  1. bioskop25 …Every the moment in a though we decide on blogs that we read. Listed beneath are the most up-to-date web pages that we decide on …

  2. Samochody od zarania dziejów kręciły i będą kręcić ludzi 🙂 jak obserwuje motoryzację to teraz jakie cuda robią to głowa mała. Tylko czemu to wszystko takie drogie?

  3. Chciałbym mieć tyle oleju w głowie ale człowiek co rusz by chciał nowego auta. Mi po roku to już się auto nudzi jak nim codziennie jężdżę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *