Kupić czy wynajmować mieszkanie?

Dzisiaj analizuję czy warto kupić mieszkanie czy lepiej wynająć. Żeby mieć dach nad głową czyli do celów mieszkaniowych.

Życie to podejmowanie decyzji. Ciągle jest jakaś decyzja do podjęcia. Od tych błahych typu co zjeść na śniadanie, w co się dziś ubrać po te bardziej skomplikowane typu jaką szkołę wybrać, jaki samochód kupić lub gdzie zamieszkać.

Dzisiaj porozmawiamy sobie o tej jednej z ważniejszych decyzji w życiu, a mianowicie mieszkanie. Gdzieś trzeba mieszkać, każdy musi mieć swój dach nad głową. To jest podstawowa potrzeba egzystencji, każdego człowieka.

Jeśli już stoisz przed wyzwaniem zamieszkania na swoim to masz dwa wyjścia kupić sobie mieszkanie (obojętnie czy to za gotówkę czy to na kredyt) lub je wynająć. Jak wszystko w życiu ma swoje wady i zalety także i te dwa rozwiązania je mają.

Zebrałem dla Ciebie plusy i minusy każdego z tych rozwiązań. Zapoznaj się z nimi, a łatwiej będzie Ci rozwiązać dylemat typu lepiej kupić czy wynajmować mieszkanie?

Pełną analizę wysłuchaj tu


Zacznę od wynajmu.

WYNAJEM

+ Niezależność (zmiana miejsca zamieszkania nie stanowi problemu).

Wynajem daje Ci wolność i swobodę w podejmowaniu decyzji. W przypadku, gdy będziesz chcieć zmienić pracę to lokalizacja nie będzie stanowić dla Ciebie problemu. Albo jeśli stwierdzisz, że życie w tym miejscu, w którym właśnie mieszkasz jest do bani to nie będzie dla Ciebie problemem spakowanie się w jeden weekend i przeprowadzenie do innego miejsca na ziemi.

Oczywiście pozostanie tylko wypowiedzieć umowę najmu, pożegnać się z właścicielem mieszkania i możesz ruszać w świat.

+ Brak wydatków związanych z remontem mieszkania.

Każde mieszkanie wymaga remontu co jakiś czas. Zwykłe odmalowanie ścian, wymiana zużytych sprzętów RTV/AGD. Czy choćby co jakiś czas dla urozmaicenia zmiana wystroju mieszkania.

Materiały, aranżacje, robocizna, sprzęty. To wszystko kosztuje. Będąc na wynajmie wszelkiego rodzaju remonty są po stronie właściciela mieszkania, który zazwyczaj przeprowadza je w momencie, gdy zmieniają się najemcy.

+ Ograniczone wydatki związane z awariami.

Użytkowanie codzienne mieszkania powoduje awaria. Cieknący kran, niedziałające gniazdko, awaria muszli klozetowej itp. Tak to już jest, że jedno zreperujesz to drugie się zepsuje.

Wynajmując mieszkanie wszelkiego rodzaju awarie są po stronie właściciela. Kwestią dowolną jest czy Ty sam naprawiasz te awarie i egzekwujesz później pieniądze za to od właściciela czy zgłaszasz awarię właścicielowi mieszkania i nic więcej Cię nie obchodzi.

Tak czy inaczej wynajmując mieszkanie unikasz kosztów związanych z awariami, które powstają w wyniku codziennego użytkowania mieszkania.

+ Brak kosztów stałych podatek/ubezpieczenie.

Koszty stałe w ekonomi są zawsze zmorą. Ponieważ nie ważne czy używasz to mieszkanie, czy w nim przebywasz, to koszty podatku od nieruchomości i gruntu oraz ubezpieczenie majątkowe mieszkania trzeba płacić.

Oczywiście właściciel mieszkania może te koszty mieć wliczone w czynsz za wynajem i wynajmujący może je w jakiejś części pokrywać. Jednak wynajmując mieszkanie w ogóle Cię to nie interesuje, ponieważ, gdy zmienisz mieszkanie to ten kosz Cię nie dotyczy. A właściciel musi go płacić stale dopóki będzie właścicielem mieszkania.

– Czynsz za wynajem.

Największą wadą przy wynajmie mieszkania jest czynsz za wynajem, który należy płacić co miesiąc właścicielowi mieszkania. Niektórzy mogą twierdzić, że spłacasz kredyt na mieszkanie właśnie właścicielowi tego mieszkania i to mieszkanie nigdy nie będzie Twoje.

Decydując się na wynajem mieszkania trzeba się pogodzić z wysokością czynszu za wynajem.  

Teraz kolej na własne mieszkanie. Jakie są wady i zalety posiadania własnego mieszkania na potrzeby mieszkaniowe?

WŁASNE

+ Wymarzony dom/mieszkanie.

Zaletą jest to, że posiadasz własne cztery kąty. To jest Twój raj na ziemi, Twoje gniazdko, w którym problemy życia codziennego przestają istnieć. W nim czujesz się najlepiej, bezpiecznie i wyjątkowo.

Możesz je urządzić po swojemu, jak tylko Ci się podoba. Jeśli masz ochotę to możesz zmienić układ mieszkania lub jego wystrój. Na wynajmie raczej się takich rzeczy nie robi i akceptuje się mieszkać w takiej konfiguracji i wystroju jaki przygotował właściciel mieszkania.

U siebie masz wolność Tomku w swoim domku 🙂

+ Majątek trwały (zabezpieczenie kredytu).

Bezapelacyjnie mieszkanie na własność jest Twoim majątkiem trwałym. Możesz pod jego hipotekę brać kredyty lub może posłużyć jako zabezpieczenie innej pożyczki, kontraktu czy umowy.

Majątek trwały jakim są nieruchomości są najbardziej pewnym zabezpieczeniem i pod jego zastaw banki oraz inne firmy chętnie udzielają kredytów.

Na tym zalety posiadania mieszkania na własność się kończą i przechodzę do wad.

– Zakup na kredyt = oddajesz 2 razy więcej.

W przypadku zakupu mieszkania na kredyt z banku to zawsze do banku oddasz przynajmniej dwa razy więcej niż pożyczałeś. Ponieważ kredyty mieszkaniowe są udzielane na długi okres kilku, a nawet kilkudziesięciu lat to bank musi swoje zarobić.

W odsetkach bank sobie wynagrodzi długi okres, na który został udzielony kredyt.

– Wydatki związane z remontami.

Przy posiadaniu mieszkania na własność wszystkie koszty związane z jakimkolwiek remontem są na Twojej głowie. Odmalowanie ścian, remont łazienki, zmiana mebli w kuchni, wymiana drzwi wejściowych dosłownie za wszystko płacisz z własnej kieszeni.

Każde mieszkanie wymaga i będzie wymagać co jakiś czas remontu, który dyktuje zwyczajne zużywanie się materiałów podczas ich używania.

– Wydatki związane z awariami.

Nic Cię nie ominie. Każda pierdoła, która się zepsuje w mieszkaniu na własność będzie wymagać naprawy za którą zapłacisz. Nawet jak sam to naprawisz to zapłacisz za nową część, materiał itp. W zależności co to za awaria.

– Niepewność w przypadku sprzedaży.

Możesz sobie myśleć własne mieszkanie to inwestycja. Owszem jednak obarczona wielką niewiadomą. Nigdy nie ma pewności, że sprzedając mieszkanie otrzymasz cenę jaką chcesz. To rynek dyktuje ceny nieruchomości.

Dodatkowo pieniądze, które włożysz w wystrój mieszkania, remonty, naprawy są nie do odzyskania. Potencjalny kupujący nie zapłaci Ci równowartości pieniędzy, które wydałeś na te mieszkanie. Otrzymasz tyle ile mieszkanie będzie warte w danej chwili.

Kolejną rzeczą to nigdy nie masz pewności czy w momencie sprzedaży swojego mieszkania trafi się ktoś chętny kupić je od Ciebie. Możesz sprzedawać mieszkanie latami, a może się tak trafić, że sprzedasz je w tydzień. Nie ma reguły.

Zatem stwierdzenie, że własne mieszkanie to inwestycja jest nie do końca trafione. Ponieważ to inwestycja, która nie wiadomo z jakim wynikiem się zakończy zyskiem czy stratą.

– Koszty stałe nieruchomości podatek/ubezpieczenie.

Podatek od nieruchomości, podatek od gruntu, ubezpieczenie mieszkania bez względu na to czy w nim jesteś czy nie to musisz je opłacać. Oczywiście ubezpieczenie majątkowe mieszkania nie jest obowiązkowe i możesz z niego zrezygnować.

Jeśli masz na tyle gotówki w portfelu, że w wyniku doszczętnego zniszczenia Twojego mieszkania na ten moment byłbyś w stanie kupić sobie nowe za gotówkę to owszem ubezpieczenie mieszkania nie jest konieczne.

W innym przypadku lepiej je mieć, dla świętego spokoju. Poza tym kilkaset złotych rocznej składki za ubezpieczenie mieszkania to niewiele. W zamian otrzymujesz pewność, że jak Twoje mieszkanie ulegnie zniszczeniu to nie zostaniesz na lodzie.

Oczywiście w przypadku, gdy ubezpieczenie będzie obejmować ryzyko w wyniku, którego doszło do utraty lub zniszczenia Twojego mieszkania i czy ubezpieczyciel nie odmówi wypłaty ubezpieczenia.

– Trudność w zmianie miejsca zamieszkania.

Posiadając mieszkanie na własność jesteś niejako uwiązany do tego miejsca. Ogranicza to Twoją wolność i swobodę w podejmowaniu decyzji. Oczywiście zawsze możesz je sprzedać lub zamienić się na inne. Tylko, że to nie jest takie proste i szybkie niż w przypadku wynajętego mieszkania.

Przy własnym mieszkaniu mogą pojawić się trudności w znalezieniu potencjalnego kupca i tak proces sprzedaży własnego mieszkania może się ciągnąć w nieskończoność lub będziesz obniżać cenę sprzedaży, żeby tylko sprzedać co przysporzy Ci straty.

Podsumowując

Jednoznaczne stwierdzenie lepiej kupić czy lepiej wynajmować mieszkanie nie jest takie proste do stwierdzenia. Ile osób możesz spotkać tyle różnych opinii.

Jedno jest pewne to wszystko zależy od sytuacji, w której się obecnie znajdujesz, a także od tego jakie masz plany na swoje życie.

Tak czy inaczej powinieneś zadecydować samodzielnie. Oczywiście biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw. Oraz wszystkie wady i zalety, które wymieniłem powyżej, każdej z tych opcji.

Mogą się pojawić jeszcze jakieś wady i zalety, które będą wynikać z Twojej sytuacji życiowej. Weź je również pod uwagę i nie ma co liczyć na to, że tą ważną decyzję życiową ktoś za Ciebie podejmie. Musisz z pełną odpowiedzialnością podjąć ją samodzielnie.

Jeśli z biegiem czasu okaże się nietrafiona to nie będziesz obwiniać nikogo za to tylko siebie. Nie jest błędem podejmowanie nietrafionych decyzji. Większym błędem jest brak decyzyjności i poleganie w pełni na czyjejś opinii.

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT

POLUB na FACEBOOK

10 myśli nt. „Kupić czy wynajmować mieszkanie?

    • Zależy gdzie. Jak trafisz na słabych sąsiadów w bloku od góry, od dołu i od boku. Czyli Twoje mieszkanie będzie graniczyć z ciężkimi ludźmi. to wtedy mogą mocno Ci ograniczać tą swobodę. Wiesz jak jest a to za głośno, a to to, to tamto 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *