Na tym stracisz pieniądze

Wiadomo, że nikt nie chciałby stracić w bezmyślny sposób swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Także mało kto lubi jak jego oszczędności tracą na wartości.

Bardziej rozważni w czasach, gdy lokaty bankowe przynoszą tyle odsetek co kot napłakał. Zaczynają szukać alternatywy. Pieniądze, które bezczynnie leżą to najnormalniej w świecie tracą na wartości.

Inflacja pędzi nieubłaganie, a obecne oprocentowanie lokat bankowych na poziomie 1-4% w skali roku nie jest w stanie nawet dogonić inflacji nie mówiąc już o wyprzedzeniu jej.

Za te samo 100zł jeszcze parę lat temu można było kupić więcej masła czy chleba niż dzisiaj. To jest właśnie efekt inflacji i myśląc, że Ciebie ona nie dotyczy jesteś w błędzie. Inflacja i koszty życia co roku idą w górę i ten, który nie zastanawia się jak zaciągnąć do ciężkiej harówki swoje pieniądze zawsze będzie za nimi gonił.

Także obecna sytuacja powoduje, że zaczynamy szukać innych, bardziej efektywnych miejsc niż lokaty bankowe, gdzie można ulokować swoje pieniądze. A to sprzyja wiele okazji dla tak zwanych naciągaczy, którzy tylko żerują i czekają na Twoje pieniądze.

Jeszcze nie tak dawno firma Amber Gold wykorzystała niewiedzę Polaków i stosując mistrzowskie sztuczki kamuflażu przyciągnęła wielu zainteresowanych. Jak sprawa się ma z Amber Gold można dowiedzieć się z mediów.

Do dzisiaj sprawa sądowa się ciągnie jak flaki z olejem, wszystko jest niepewne i nadal nie wiadomo czy oszukani ludzie odzyskają swoje oszczędności życia. To dobitnie udowadnia, że edukacja finansowa w powszechnym systemie szkolnictwa kuleje.

Firma Amber Gold to klasyczny przykład piramidy finansowej, a Jak ustrzec się przed piramidą finansową?

Posłuchaj koniecznie na YouTube

Działanie piramidy finansowej jest proste. Przez oszustów tworzona jest firma, która sprawia wrażenie bardzo realnego, cieszącego się dużym zainteresowaniem klientów przedsiębiorstwa. Wystawna siedziba, elegancka i profesjonalna obsługa, a także oferowane produkty, które przyciągają uwagę wysoką stopą zwrotu.

Zawsze wyróżniają się na tle konkurencji, ponieważ w czasach, gdy wszyscy oferują odsetki od zainwestowanego kapitału na poziomie do 10% to firma, która jest najprawdopodobniej piramidą finansową oferuje stopy zwrotu odległe od pozostałych obecnych na rynku np. na poziomie 20-40% w skali roku.

A wiadomo, że jeśli dzisiaj dostaniesz z lokaty bankowej 2% w skali roku a tu nagle puka do drzwi lub dzwoni Pani, która mówi, że ich firma zapewnia 20% w skali roku od powierzonych środków to od razu lampki w oczach się zapalą.

Dlatego pierwsze co powinno już budzić kontrowersje to zbyt wysoka roczna stopa zwrotu od obecnie panujących warunków na rynku. Ja wiem, że po fakcie łatwo jest mówić, że Amber Gold był piramidą finansową itp. itd.

Ich podejście do klienta było nienaganne, program inwestycyjny realny, ponieważ oferowali inwestowanie w złoto. Czyli kruszec, który istnieje na świecie od dziesiątek lat i nie jest to jakaś wybujała fantazja lub wyimaginowana wizja szalonego naukowca.

W przypadku Amber Gold wszystko składało się w jedność, tylko niepokoiło, że w czasach, gdy kurs cen złota miał trend spadkowy firma oferowała i zapewniała niezwykle wysokie stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału. I to właśnie ten szczegół powinien pobudzić umysł do zastanowienia się, że coś tu jest nie tak.

Kilka podpowiedzi, które pomogą Ci w rozszyfrowaniu czy dany projekt/firma/przedsięwzięcie jest piramidą finansową:

  • Sprawdź, gdzie firma jest zarejestrowana, gdzie ma siedzibę, kto jest właścicielem, kto zasiada we władzach i kto kieruje firmą.
  • Czy firma oferuje nadzwyczaj wysokie odsetki w skali roku od zainwestowanego kapitału? Czyli jeśli w czasach, gdzie instytucje zaufania publicznego typu banki oferują 2% od lokaty bankowej to firma, która nagle oferuje 20-40% w skali roku oznacza nadzwyczaj wysokie odsetki.
  • Sprawdź wszystko co się da. Firma, która dzisiaj oferuje jednostki uczestnictwa w kopalni soli w Wieliczce, to sprawdź czy ta kopalnia istnieje i czy wydobywa faktycznie tę sól i jakie ma plany na przyszłe lata. Tak na marginesie kopalnia soli w Wieliczce jest już tylko dostępna dla turystów i nie wydobywa dzisiaj niczego. Dlatego jeśli ktoś by zapukał do Twoich drzwi i by powiedział „mam dla Pana/Pani produkt inwestycyjny, który opiera się na cenach soli, które zależą od wydobycia złoża soli w Wieliczce i gwarantujemy 35% w skali roku od powierzonych nam środków” to już powinno budzić kontrowersje.
  • Nigdy nie ufaj nikomu na słowo, a zwłaszcza sprzedawcy z infolinii. Proś zawsze o wszystkie warunki, które uzgadniasz z konsultantem czy sprzedawcą na piśmie. To co nie jest zapisane, a zostało powiedziane trudno jest później wykorzystać jako dowód rzeczowy w sądzie.
  • Jeśli jest taka możliwość to sprawdź to w rzeczywistości. Czyli jeśli ktoś oferuje, że zarobisz na budowie linii metra w Siecieborzycach poprzez wykup udziałów czy jakkolwiek inaczej to nazywając to po prostu pojedź do Siecieborzyc i sprawdź czy faktycznie tam budują tą linię metra.
  • Dzisiaj w Internecie można znaleźć wszystko także nie wahaj się go użyć do własnego śledztwa, żeby sprawdzić daną firmę. Czyli wygoogluj dosłownie wszystko o tej firmie, jeśli jest to jakiś nowy twór na rynku z siedzibą w egzotycznych krajach to powinno pobudzić Twoją czujność.

Piramidy finansowe to twory, które przykuwają uwagę potencjalnych klientów kusząc wysokimi odsetkami od zainwestowanego kapitału. Zazwyczaj przystąpienie do niej wiąże się z wykupieniem jakiś jednostek uczestnictwa, certyfikatów, bonów czy jakkolwiek inaczej ładnie to nazwą jej twórcy.

Niekiedy jest to jednorazowa wpłata, a niekiedy regularne comiesięczne czy coroczne wpłaty. Tutaj reguły nie ma. Regułą jest natomiast, że każda nowa osoba, która zasila piramidę finansową powierza swoje oszczędności i osoba, która w danym momencie chce się wycofać otrzymuję wypłatę ze środków, które ktoś właśnie wpłacił.

Takie przedsięwzięcia nie pomnażają w żadnym stopniu pieniędzy. Są fikcyjnym tworem mającym na celu wyłudzić jak największą ilość pieniędzy od potencjalnych klientów. Inicjatywa upada, kiedy nagle więcej ludzi zgłosi się po wypłatę środków niż w danym momencie jest wpłacających.

Nie daj się nabić w butelkę i chroń swoje oszczędności życia. Każdą decyzję inwestycyjną sprawdź trzy razy i z każdej strony.

 

7 myśli nt. „Na tym stracisz pieniądze

  1. Jak słusznie zauważyłłeś i podkreśliłeś trudno jest odróżnić twór od piramidy. Jej organizatorzy przygotowują cały proceder w sposób profesjonalny. Tylko szczegóły grają rolę i Ci bardziej dociekliwi mogą coś wywąchać i zapali się lampka oszczegawsza. Tylko, że takich ludzi jest garstka na tym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *