Nawyk, który wyciągnie Cię z kłopotów finansowych

Nie masz pieniędzy i ledwo wystarcza Ci do pierwszego następnego miesiąca? Ten nawyk wszystko odmieni.

Współczesny świat ma wiele pokus. Sytuacji i okazji do wydawania pieniędzy jest całe mnóstwo.

Święta za świętami, okazja za okazją, a to urodziny, ślub czy chrzest, dobrze wiesz jak to jest.

Na każdym kroku tylko wyciągają od Ciebie pieniądze? Ty nie potrafisz się powstrzymać, ulegasz i nawet jeśli dużo zarabiasz to nic Ci nie zostaje w portfelu?

Znasz ten stan?

Mam znajomego, który dużo zarabia. Możesz zapytać ile to jest dużo, a to jest pojęcie względne. Dla jednego dużo to 10 000 zł miesięcznie to dużo, a dla innego 5 000 zł miesięcznie oznacza dużo.

Mój znajomy, o którym przed momentem wspomniałem zarabia 30 000 zł miesięcznie. Dla mnie to dużo, a dla niego?

Dobrej klasy samochód, mieszkanie w wysokim standardzie i stołowanie się w ekstrawaganckich lokalach tyle dla niego oznaczają jego miesięczne zarobki.

Do tego stopnia wciągnął się w ten styl życia, że na koniec miesiąca z pensji 30 000 zł zostaje mu równe 0 zł.

Jak o tym usłyszałem to nie mogłem uwierzyć. Czujesz to? Zarabiać 30 000 zł i być gołym i wesołym człowiekiem?

Owszem ma te wszystkie błyskotki i życie na wysokim poziomie. Lecz nie ma żadnych oszczędności, a o buforze bezpieczeństwa czyli poduszce bezpieczeństwa finansowego już nie wspomnę.

 Wystarczy, że lekko mu się powinie noga i leży, nie będzie go stać na opłacenie czynszu czy raty za swój super samochód.

To się nazywa żyć chwilą.

Jeśli Ty teraz masz tak skalkulowany swój budżet miesięczny, że wydajesz wszystko co zarobisz to wiedz, że nie jest dobrze.

W przypadku, gdy zarabiasz 3000 zł i nie potrafisz odłożyć 100 zł miesięcznie to to że będziesz zarabiał więcej np. 30 000 zł nie sprawi, że będziesz odkładał cokolwiek.

Odkładanie i nie wydawanie wszystkich pieniędzy to nawyk.

Możesz zapytać po Michał po co mi ten nawyk jak i tak pieniędzy do grobu nie zabiorę.

To prawda nie zabierzesz. Ale ten co ma odłożone pieniądze na tak zwaną czarną godzinę to śpi spokojnie, nie musi tkwić w sytuacji, która być może mu nie odpowiada.

Wyobraź sobie, że wydajesz wszystko na życie, a Twoja praca nie daje Ci już satysfakcji, już Cię nie cieszy jak wcześniej i co?

Musisz tkwić w takim stanie rzeczy, bo jak nie dostaniesz pensji na czas to nie opłacisz swoich zobowiązań i ugrzęźniesz.

Natomiast, gdy nauczysz się nie wydawać wszystkiego i będziesz co miesiąc regularnie odkładać nawet małe to kwoty, to z czasem zrobi się z nich całkiem ciekawy bufor bezpieczeństwa.

Który będzie niejako Twoim zabezpieczeniem na gorszy czas lub w okresie przejściowym np. gdy stracisz pracę, zachorujesz lub gdy będziesz chciał zmienić pracę.

Ludzie, którzy mają odłożone pieniądze cieszą się większą wolnością, są bardziej szczęśliwi i robią co chcą, a nie to co muszą lub do czego zmusza ich życie.

 

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

9 myśli nt. „Nawyk, który wyciągnie Cię z kłopotów finansowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *