Pasywne źródła dochodu część 1

Pasywne źródła dochodu część 1 finansewpraktyce.pl

Po zakończeniu obowiązkowej edukacji szkolnej nadchodzi czas na podjęcie pracy. Przygotowanie do zawodu, zdobycie wykształcenia to tylko ułamek naszego życia w porównaniu do tego ile czasu trzeba przepracować, aby osiągnąć wiek emerytalny. Epizod z pracą zawodową trwa kilka, a nawet kilkanaście lat w zależności od wybranej profesji.

Na YouTube jest wersja dla osób, które wolą słuchać niż czytać.

W momencie, gdy Twoje wydatki są na takim samym poziomie co dochody to trudno jest odłożyć na tzw. czarną godzinę, nie wspominając już o emeryturze… Presja comiesięcznych kosztów życia czyli czynsz, rachunki za media, ubezpieczenia, artykuły spożywcze itp. nie pozwalają odetchnąć nawet przez chwilę.

Człowiek może odnieść wrażenie, że zarabia po to aby utrzymać siebie i swoją rodzinę przy życiu. Często nie pójście do pracy jest równoznaczne z tym, że nie zarobimy pieniędzy. W przypadku choroby otrzymamy oczywiście wynagrodzenie z ZUS lub od pracodawcy jednak nie zawsze jest ono na poziomie stu procent.

Pracujemy by żyć

Jeśli wykonujesz pracę w zamian za określone wynagrodzenie bez względu na to czy jest to praca fizyczna czy umysłowa to zarabiasz w sposób aktywny. Czyli w momencie, kiedy nie będziesz miał już siły lub ochoty pracować to nie możesz zrezygnować z dotychczasowych obowiązków zawodowych, ponieważ odbije się to na Twoich zarobkach.

Praca w sposób aktywny jest uzależniona od stanu fizycznego i psychicznego naszego organizmu. Pomysł na zrobienie sobie dłuższych wakacji albo wcześniejszym przejściu na emeryturę przy pracy aktywnej jest trudny do osiągnięcia. Pracujemy, zarabiamy następnie wszystko wydajemy na pokrycie kosztów życia.

W pewnym momencie można odczuć monotonię tego procesu i poczuć znużenie. Bardziej dociekliwi zadają sobie pytanie czy mogę coś z tym zrobić? Jak to zmienić? Czy jest inna możliwość? Przecież muszę utrzymać i nakarmić siebie i osoby, które mam na utrzymaniu.

Odpowiedzi na te pytania są zawarte w pasywnych źródłach dochodu. Czyli możliwości zarabiania pieniędzy bez ciągłego aktywnego uczestniczenia w tym procesie. Oczywiście nie jest to cudowne perpetuum mobile, które nie wymaga od nas żadnego zaangażowania, a pieniądze będą do nas napływały nieograniczonymi strumieniami.

Systemy wynajmu

Na początku, żeby zbudować dochód pasywny trzeba się mocna zaangażować, niekiedy bardziej niż podczas całego procesu edukacji i dotychczasowej pracy zawodowej. Jednak z czasem dochód pasywny pozwala odejść od procesu zarabiania bez utraty osiąganych korzyści. Czyli zmniejszasz ilość pracy jaką należy poświęcić na zarobienie pieniędzy, a mimo to jesteś w stanie żyć na dotychczasowym poziomie, a nawet można sobie pozwolić na sukcesywne oszczędzanie czy realizację marzeń.

Zarabiać w sposób pasywny można na kilka sposobów pierwszym z nich są systemy wynajmu. A dokładniej nieruchomości, licencje, patenty. Czyli Ty posiadasz prawo własności do środka trwałego, produktu, określonej czynności lub usługi i odpłatnie umożliwiasz społeczeństwu korzystanie z Twojego majątku lub własności intelektualnej.

Nieruchomości

Nieruchomości umożliwiają osiągnięcie dochodu pasywnego poprzez wynajem prywatny lub komercyjny. Nabywasz nieruchomość i możesz ją wynajmować w celach mieszkaniowych lub jako biuro, gabinet, lokal gastronomiczny czy usługowy przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Nieruchomości wymagają wysokich nakładów finansowych na początku. Potrzebujemy pieniądze, żeby je nabyć lub zdolność kredytową, aby otrzymać kredyt hipoteczny na zakup. Istotna jest również lokalizacja.

Nieprzemyślany zakup może spowodować niewielkie zainteresowanie naszą nieruchomością dla potencjalnych wynajmujących lub osiągnięcie niskich kwot za wynajem. A to przełoży się bezpośrednio na kwoty jakie będziemy otrzymywali w sposób pasywny.

Po zakupie na właścicielu ciążą wszystkie prawa i obowiązki związane z nabytą nieruchomością. Także utrzymywanie jej w należytym i odpowiednim stanie technicznym. Przy wypowiedzeniu umowy przez wynajmującego również należy poszukać nowego najemcę.

Wymaga to poświęcenia czasu na początku, następnie wraz z upływem czasu zaangażowanie maleje i bierzemy coraz mniejszy udział w procesie zarabiania pieniędzy.

Nabytą nieruchomość można również oddać firmie, która zajmuje się zarządzaniem i gospodarowaniem nieruchomości. Za opłatą firma zajmie się dosłownie wszystkim. Należy się jednak liczyć, że w ostatecznym rozrachunku mniej zostaje dla właściciela nieruchomości na tzw. rękę.

Licencje

Licencje tak jak nieruchomości można nabyć. Na początku wymaga nakładów finansowych. Na przykład można nabyć prawo do znaku towarowego. Odzież i obuwie znanych marek samochodów.

Firmy produkujące odzież czy obuwie kupiły prawo do dysponowania znakiem towarowych znanych marek samochodowych, następnie na produkowane dotychczas produkty są nanoszone nazwy popularnych marek. Ludzie kojarzą nazwę samochodu i utożsamiają się z nią. Przez co firmy odzieżowe i obuwnicze mogą liczyć na wzrost sprzedaży.

Obecne czasy dają nieograniczone możliwości. Nie trzeba już zakładać fabryki, która będzie produkowała produkty. Wystarczy powiązać ze sobą dwie możliwości czyli kupić licencję znanego już znaku towarowego i zlecić produkcję pod daną marką już prosperującej fabryce. W przypadku powodzenia całego przedsięwzięcia Ty jako organizator wszystkiego będziesz otrzymywał korzyści ze sprzedaży produktu lub usługi jako profity.   

Patenty

Przy patentach wygląda to trochę nieco inaczej, ponieważ można zacząć bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów finansowych. Wiąże się to jednak z większym nakładem umysłowym przynajmniej na początku.

Trzeba opracować koncepcję, która usprawni życie, rozwiąże problem lub zaspokoi potrzeby ludzkości. Po opracowaniu koncepcji proces związany z nadaniem patentu to koszt kilku tysięcy złotych.

Nakłady finansowe na początku są zdecydowanie mniejsze niż przy nieruchomościach jednak w początkowej fazie wymaga to większego zaangażowania intelektualnego. Patent można uzyskać nie tylko na innowacyjny produkt, który zrewolucjonizuje obecną cywilizację. Coraz częściej patenty są przyznawane na usługi czy wykonywane czynności w indywidualny sposób.

Dynamiczny rozwój technologiczny może sprawić wrażenie, że wszystko już wymyślono i rynek jest przesycony produktami i usługami. Osoba przedsiębiorcza zawsze zauważy możliwość i w odpowiednim momencie złoży to w całość.

Opatentować można również połączone ze sobą już wynalazki. Tak jak robią to obecnie firmy. Na przykład łączą komputer z zegarkiem co finalnie jest nazwane smartwatchem. Minimalizują komputery i integrują je z telefonami komórkowymi znanymi pod postacią smartfona. Przecież te firmy nie wymyśliły zegarka ani telefonu. Połączyły w jedną całość wynalezione dotąd rozwiązania dodając odrobinę swojej wizji ubierając to w całość pod nową postacią.

Po uzyskaniu ochrony prawnej patentu można przystąpić do rozpowszechniania wizji czy opracowanej idei.

W przypadku, gdy będziemy chcieli zająć się rozpowszechnianiem patentu samodzielnie również trzeba się liczyć z określonym nakładem pracy. Można oczywiście zlecić promowanie naszego patentu odpowiednim firmom co wiąże się z dodatkowym kosztem.

Analizując możliwości jakie dają nieruchomości, licencje czy patenty można zauważyć, że osiągnięcie w pełni dochodu pasywnego nie jest do końca takie łatwe. W każdym z trzech podanych dzisiaj przypadków wymagane jest zaangażowanie lub wkład pieniężny przynajmniej na początku. Jednak z biegiem czasu zaangażowanie może maleć bez utraty osiąganych dochodów. Co zdecydowanie trudniej jest osiągnąć pracując w sposób aktywny.

Po ukończeniu szkoły człowiek musi pracować by żyć, jednak warto wiedzieć i korzystać z możliwości pasywnych dochodów, które z biegiem czasu dają więcej wolności i swobody w życiu. Przy większym powodzeniu można nawet w młodszym wieku przejść na emeryturę. I nie musi to być głodowa emerytura. „Młody emeryt” z dochodem pasywnym może jeszcze pocieszyć się życiem bez konieczności zamartwiania się o pieniądze i o pokrycie kosztów życia.

Pierwsza część systemy wynajmu jest początkiem cyklu wpisów o pasywnych źródłach dochodu. Planowane jest pięć części.

Jakie masz spostrzeżenia odnośnie systemów wynajmu? Być może masz swoje sposoby na osiągnięcie dochodu pasywnego. A może uważasz, że dochód pasywny jest nieistotny i szkoda na niego czasu.  Jestem ciekaw Twojego zdania. Możesz się nim śmiało podzielić w komentarzu poniżej 🙂

20 myśli nt. „Pasywne źródła dochodu część 1

  1. Dobrze wiedzieć, tylko bez wypróbowania ciężko jest sobie wyobrazić ile korzyści płynie z takiej formy zarabiania. Ja w tym roku kupiłam pierwsze w życiu mieszkanie na wynajem. Przed zakupem dużo czytałam i się przygotowywałam do tego. Po zakupie wyszło trochę inaczej niż zakładałam ale jest i tak dobrze 🙂 Teraz z perspektywy czasu przymierzam się do kolejnego mieszkania. Biorąc pod uwagę moje niewielkie doświadczenie związane z tym pierwszym mieszkaniem zakup drugiego zrobię już troszkę w innym, bardziej korzystnym dla mnie modelu. Mimo wszystko polecam wypróbować samodzielnie na własnej skórze 🙂

  2. Wraz ze swoim wspólnikiem właśnie przechodzimy teraz przez procedurę rejestracyjną znaku towarowego. Trochę papierów do wypełnienia na początku, oczywiście trzeba sporządzić niezbędną dokumentację. To wszystko wymaga czasu i energii. Otuchy nam dodaje myśl, że robimy to teraz, jednorazowo. Później już będziemy mogli się skupić intensywnie tylko na promocji i sprzedaży naszej marki. Miłej niedzieli 🙂

  3. To nie jest takie proste. Trzeba się dużo napracować, żeby później można było nic nie robić i wygodnie żyć. Bardzo trafne stwierdzenie, że lepiej zacząć jak najszybciej póki są chęci i siły witalne. Powodzenia wszystkim, którzy budują swoje imperium pasywne 😀

  4. Mityczny już dochód pasywny. Wielu twierdzi, że taki nie istnieje 🙂 Otóż według mnie nie istnieje taki, który robi się z niczego. Do każdej formy, która ma przynieść pieniądze trzeba najpierw się przyłożyć. Wspomniany we wpisie wynajem również na początku wymaga wkładu. Później mądrze zarządzając tym można pasywnie zarabiać przez lata. Najpierw jednak trzeba coś włożyć do tego albo kase albo prace 🙂

    • Dokładnie wkład własny czy to pieniężny czy to zaangażowanie własnego czasu jest niezbędne przy budowaniu pasywnego dochodu.

  5. Nieruchomosci stanowia moje zrodelko dochodu. Zrodelko poniewaz mam dopiero tylko dwie kawalerki na wynajem. Chwile musze sie odkuc i mam zamiar kupic kolejne. Sławek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *