Pasywne źródła dochodu część 4

Pasywne źródła dochodu część 4 finansewpraktyce.pl

Jeśli szukasz form zarabiania pieniędzy przy, których nie trzeba nic robić, a konto lub portfel puchną od przypływu pieniędzy. To niestety nie ma takich. A jak istnieją to budzą wiele kontrowersji pod względem prawnym lub etycznym.

Jest to dalszy ciąg o możliwościach pasywnego źródła dochodu, a dokładnie część czwarta.

Na YouTube jest wersja gdzie zamiast czytania można wysłuchać.

 Poprzednie części:

Być może osoba z Twojego otoczenia próbowała Cię zaprosić na tajemniczą rozmowę bez ujawniania szczegółów o co chodzi. Zazwyczaj pada kilka półsłówek, które przykuwają uwagę odbiorcy z finalnym zamiarem zachęcenia do spotkania.

Biznes XXI wieku

Tajemnicze spotkania odbywają się w różnorakich miejscach w hotelach, mieszkaniach, restauracjach, kawiarniach, nie ma reguły. W przypadku, gdy dochodzi do spotkania na miejscu wszystko jest już jasne. Albo jest to pokaz produktów albo zaproszenie do biznesu zwanym MLM (ang. multi-level marketing) po polsku marketing sieciowy lub marketing wielopoziomowy.

Cel takiego spotkania bywa różny:

  • Zapoznanie klienta z ofertą sprzedaży i zachęcenie do zakupu.
  • Zakup przez potencjalnego klienta produktów, który poprzez polecanie produktów innym będzie otrzymywał prowizję.
  • Przedstawienie możliwości biznesowych z zaproszeniem do współpracy.

Na świecie strategia marketingowa MLM jest legalna i znana od wielu lat. Firmy działające na rynku rozprzestrzeniają swoje obszary funkcjonowania niesamowicie szybko i skutecznie. Amway, Herbalife, FM, DRB, Avon to marki powszechnie znane. Mają swoich zwolenników i przeciwników.

To od władz firmy zależy w jakim modelu dystrybucyjnym firma będzie rozprowadzała swoje produkty od producenta do klienta. W marketingu sieciowym działają firmy oferujące swoim klientom produkty (np. kosmetyki, suplementy) lub usługi (np. odszkodowania).

Przystąpić do programu partnerskiego firmy może każdy bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, poziom doświadczenia czy znajomość branży. Wystarczy, że masz chęci do pracy i możesz zostać niezależnym dystrybutorem danej marki.

Kupujesz produkty na własny użytek i dla najbliższych. Z czasem wychodzisz do ludzi i zaczynasz sprzedawać coraz większej liczbie odbiorców. Na każdym produkcie jest procentowa marża co stanowi zysk dla Ciebie.

Działając w ten sposób pracujesz jednak aktywnie, czyli nie sprzedasz nie zarobisz. Będziesz chciał zrobić sobie wolne, odpocząć, w stanie chorobowym wykurować się będzie się to wiązało ze spadkiem Twoich zarobków. No chyba, że klienci będą odbierali od Ciebie produkty z domu to podtrzymasz sprzedaż na czas Twojej nieobecności w biznesie.

Pasywność w marketingu sieciowym zaczyna się dopiero przy budowaniu grupy swoich partnerów czy dystrybutorów różnie się to nazywa w zależności od programu MLM. Tworzysz własną sieć sprzedaży, której jesteś opiekunem i masz udział procentowy od wysokości sprzedaży Twojej grupy.

Zanim jednak to nastąpi musisz zrekrutować ludzi do Twojego zespołu. Mało tego jeśli umiejętnie nie pokierujesz zespołem, nie będziesz go stale motywować, wspierał i rozwijał Twój pasywny dochód może kuleć. To właśnie od wysokości sprzedaży Twojego zespołu zależy poziom Twoich pasywnych zarobków. Cały czas zarabiasz na marżach produktów jakie sprzedajesz i dodatkowo otrzymujesz prowizję od sprzedaży Twojego zespołu.

Każda osoba w Twojej grupie może budować swoją grupę, z której ty również będziesz otrzymywał procent sprzedaży. Jednak im niżesz w strukturze znajduje się kolejna grupa tym Twoja prowizja jest mniejsza. Dlatego marketing wielopoziomowy często nazywany jest piramidą.

Na samej górze piramidy jest oczywiście właściciel i twórca marki i wraz z rozbudowywaniem struktury w dół liczba dystrybutorów się zwiększa. Każdy w MLM może być liderem, supervisorem, sponsorem, dyrektorem różnie się to nazywa w zależności od strategii poszczególnych firm. Nad każdą osobą jest lider I każdy może mieć swój zespół sprzedażowy przez co występuje wielopoziomowość o strukturze piramidalnej.

Na spotkaniach z taką łatwością i lekkością mówi się o pracy w tym systemie, że nie ma szefa, pracujesz kiedy chcesz i zarabiasz krocie bez wielkiego zaangażowania. Przystępują do programu MLM trzeba mieć na uwadze, że w początkowej fazie czeka Cię dużo wymagającej pracy polegającej na sprzedaży bezpośredniej produktów lub usług. Równolegle należy budować i rekrutować własny zespół. Od wyników sprzedaży Twojego zespołu będzie zależeć wysokość Twojego dochodu pasywnego.

Jeśli nie zbudujesz grupy lub Twoja grupa się rozpadnie to praca w branży MLM jest niczym innym jak aktywna praca polegająca na sprzedaży bezpośredniej.

Franczyza

Podobna pasywność występuje przy franczyzie. Największe sieci franczyzowe istnieją w dużych miastach na całym świecie McDonald`s, KFC, Pizza Hut, Subway. Również lokalnie franczyza znana jest z  punktów monopolowo-tytoniowych czy dyskontów spożywczych (np. Żabka, AS, Piotr i Paweł, Lewiatan).

W tym modelu franczyzobiorca organizuje lokal, obsługę i jest odpowiedzialny za wypracowany obrót placówki. Natomiast franczyzodawca udostępnia know-how, procedury, opracowaną markę, technologię, proces sprzedaży.

Głównym celem franszyzy jest rozprzestrzenianie marki na nowe rynki. Można zauważyć, że McDonald`s bez względu na region w którym ma swoją placówkę smakuje i wygląda tak samo lub bardzo podobnie. Wystój, kolorystyka, obsługa, zadowolenie klienta to podstawa przy sprawnym funkcjonowaniu franczyzy.

To ile zarobisz zostając franczyzobiorcą zależeć będzie od sprzedaży, ponieważ procent od obrotu jest tutaj zarobkiem dla przedsiębiorcy. Należy pamiętać, że w tym modelu franczyzobiorca organizuje wszystko co jest związanie z odpaleniem placówki w danym miejscu i jest odpowiedzialny za przyciągnięcie potencjalnych klientów.

Dlatego podobnie jak w MLM musisz zbudować zespół ludzi i umiejętnie prowadzić franczyzę, aby w efekcie końcowym zarobić na życie. Zostając franczyzobiorcą musisz zaangażować się i włożyć dużo pracy na początku następnie wraz z rozwojem placówki będziesz mógł uczestniczyć biernie w całym procesie przy zachowaniu dochodu.

Jeśli jesteś pracowity i skłonny do poświęceń to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zostać twórcą systemu MLM czy franczyzodawcą. W tym przypadku poświęcasz część swojego życia na stworzenie wszystkiego od podstaw następnie sumiennie rozwijasz markę i rozprzestrzeniasz ją na różne obszary. Wymaga to jednak ponadprzeciętnego zaangażowania i niekiedy odrobinę szczęścia, żeby znaleźć się w odpowiednim momencie w odpowiednim miejscu.

7 myśli nt. „Pasywne źródła dochodu część 4

  1. Przy franczyzie trzeba się nieźle nabiegac na poczatku. To ze dostaje się szyld Żabka nie oznacza ze klienci będą szturmować nasz sklep 🙂

  2. Pracuje w jednym mlmie i jak się zbuduje zespól to można przestać sprzedawać i żyć tylko z obrotów partnerow. Samo nic nie przyszło. Kwestia ciężkiej pracy.

  3. Sposoby rekrutacji do marketingu sieciowego niekiedy bywają zaskakujace. Nie mówiąc ze przeważnie rekruterzy naduzywaja socjotechnik i manipulując ludźmi. Momentami wręcz odrazajace.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *