PAYomania zajmie się Twoimi pieniędzmi

PAYomania zajmie się Twoimi pieniędzmi finansewpraktyce.pl

Dlaczego firmy z różnych, często odmiennych branż opracowują produkty i usługi łączące pieniądze z nowymi technologiami? 

Elektroniczne portfele stały się łakomym kąskiem nie tylko dla branży finansowej. Wiele firm interesuje się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań, które ułatwiają przechowywanie, wydawanie i dostęp do pieniędzy bez fizycznej konieczności posiadania jej w ręku czy kieszeni.

Słowo PAY jest w modzie

Płatności bezgotówkowe w połączeniu z elektronicznym portfelem na rynku funkcjonują już od kilku lat jednak ostatnimi czasy pojawiły się nowe egzotyczne przypadki. PayPal czy PayU działają już na polskim rynku. W listopadzie zeszłego roku swoją premierę w Polsce miał Android Pay. Teraz do wejścia szykuje się Mercedes Pay!

Obecnie na świecie prężnie działają m. in.:

 • PayPal.
 • PayU.
 • Dotpay.
 • Android Pay.
 • Apple Pay.
 • Samsung Pay.
 • Google Wallet.
 • Mercedes Pay.

Firmy prześcigają się w doskonaleniu swoich elektronicznych portfeli i płatności mobilnych. Poszerzają dostępność swojej oferty w coraz większej ilości banków. Istnieją w najbardziej popularnych sieciach handlowych. Trafiają do coraz większej ilości sklepów i lokali usługowych.

Idea jest prosta

Wystarczy tylko smartfon, na którym jest zainstalowana aplikacja i dostęp do Internetu, aby móc dysponować swoimi pieniędzmi nie mając ich przy sobie.

Korzystanie z takich możliwości z założenia ma być proste, wręcz intuicyjne i powszechnie dostępne. W przypadku posiadania kilku kart (bez względu czy jest to karta kredytowa, debetowa czy przedpłacona) można  zebrać wszystkie karty w wybranym portfelu elektronicznym.

Nie trzeba pamiętać numeru karty ani pinu do niej. Kod dostępu do aplikacji wystarczy, aby zapłacić kartą bez wyciągania jej z portfela i przykładania do terminala płatniczego.

Starsze pokolenie podchodzi jeszcze z dystansem do innowacyjnym metod płatności i pozostaje przy tradycyjnej gotówce, ewentualnie płatności kartą płatniczą.

Jednak nie ulega wątpliwości, że nowoczesne pokolenie korzysta coraz chętniej z innowacyjnych metod płatności, przechowywania pieniędzy za pośrednictwem smartfona czy nawet smartwatcha. Widać to nawet po akcjach marketingowych w mediach nakłaniających do korzystania z nowych udogodnień.

PAYomania zajmie się Twoimi pieniędzmi finansewpraktyce.pl 2

Coraz więcej banków zachęca również poprzez specjalne oferty kierowane do swoich klientów umożliwiając im dostęp do nowych rozwiązań w zamian za zwolnienie z opłat lub uniknięcie prowizji bankowej.   

Rewolucja technologiczna sektora finansowego trwa w najlepsze. Ułatwienie ludziom dostępu do ich własnych pieniędzy za pośrednictwem aplikacji mobilnych i Internetu przez 24h na dobę 7 dni w tygodniu sprawia, że można popaść w chwilę zapomnienia i kupić więcej niż się potrzebuje w danej chwili. Nie trzeba analizować badań naukowców, żeby dojść do wniosku, że podczas, gdy zarabiasz przez 5 dni w tygodniu, a wydajesz przez 7 dni w tygodniu to ciężko osiągnąć równowagę w finansach.

Mimo wszystko zdrowy rozsądek i umiarkowanie przy wydawaniu pieniędzy należy zachować zawsze bez względu czy jest przedświąteczny szał zakupów czy rewelacyjna wyprzedaż. Kluczowa zasada głosi wydawaj mniej niż zarabiasz.

Stosuj na co dzień żelazne podstawy wiedzy finansowej, a unikniesz nieprzyjemnych sytuacji i niepotrzebnych nerwów w przyszłości.

A jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? Czy portfele elektroniczne, płatności mobilne to krok w dobrym kierunku? Możesz śmiało podzielić się swoim zdaniem z innymi pisząc w komentarzu 🙂

8 myśli nt. „PAYomania zajmie się Twoimi pieniędzmi

 1. Rozwój technologii jest zaskakujący. Niepokoi mnie, że wszystkie dane i pieniądze są przetwarzane elektronicznie. Rozumiem fakt, że wszystkie firmy dokonują wszelkich starań o bezpieczeństwo pieniędzy w sieci. Jednak moja obawa przed cyberprzestępcami zwiększa się wraz ze wzrostem tych wszystkich nowinek technologicznych. Miłego dnia. Damian

  • Przestępczość będzie istniała zawsze tam gdzie pojawiają się pieniądze. Tak samo w świecie realnym jak i w wirtualnym. Miłego dnia Damianie 🙂

 2. Odkad internet zaczął się dynamicznie rozwijać wszystko tam trafia i powstały nowe nieznane dotąd możliwości. Ja się tak zastanawiał jaki będzie następny krok cywilizacji zaraz po cyfryzacji wszystkiego.

 3. Pieniądze zawsze są łakomym kąskiem. Jak nie dla banków to dla firm pośredniczących w płatnościach. Z jednej strony płatności bezgotówkowe to duża wygoda, dlatego nie ma się co łudzić, że niesie to za sobą jakieś opłaty. Ostatnio zacząłem testować Google Wallet 🙂

 4. Pay is Okay 🙂 a tak na poważnie to wszystko zmierza ku automatyzacji, robotyzacji, sztucznej inteligencji i wielu wielu innym udogodnieniom. Żyjemy w czasach dynamicznego postępu technologicznego 🙂

 5. Pracuję teraz nad sklepem internetowym i zastanawiam się co wybrać payu czy dotpaya. Nie wyobrażam sobie rozwoju e-commerce bez płatności internetowych itp. Pozdrawiam Dominika

  • Analiza kosztów obu firm będzie pomocna. Na maila wysłałem Tobie moje zdanie i pomocne wskazówki odnośnie obu firm, żeby nie faworyzować żadnej z nich publicznie 🙂

 6. Firmy z branży automotive angażują się w branże finansowa od jakiegoś czasu. Poza mercedesem również m.in. Toyota jest mocno zaangażowana w bankowosc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *