Przepis na udany rok

Po świąteczne emocje już opadły. Szampan z głowy też już zdążył wyparować. Mam nadzieję, że święta, a także sylwester były udane. Rok 2016 przeszedł już do historii. Teraz czas na nowy rok, nowe wyzwania, nowe możliwości. Jak sprawić, żeby był to udany rok?

Nic samo nie nastąpi dlatego warto trochę pomóc samemu sobie. Nie ma nic gorszego jak działanie bez planu. Nie pozostawiaj niczego przypadkowi i zaplanuj swoje finanse na 2017 rok.

Wiem, że ostatni miesiąc starego roku jest przeważnie na wariackich papierach. Cała masa przygotowań przedświątecznych, następnie święta, przygotowania do sylwestra. To także czas podsumowań i refleksji nad tym co wydarzyło się w minionym roku.

Dlatego jeżeli zabrakło czasu to warto jeszcze na początku nowego roku chwile się zastanowić i stworzyć osobisty budżet na nowy rok. Czyli plan swoich finansów.

Nikt za nas tego nie zrobi. Należy pamiętać również, że nikt nie zadba lepiej o Twoje finanse niż Ty sam. Nie potrzeba wykształcenia ekonomicznego. Nie musisz być wyjadaczem finansowym. Wystarczy zaplanować podstawowe wydatki, a następnie trzymać się konsekwentnie planu. Nie musi to być skomplikowany arkusz kalkulacyjny, ani żadna zaawansowana tabela przestawna. Wystarczy, że spiszesz własny budżet na kartce. Im bardziej prosty i przejrzysty budżet tym lepiej.

Zacznijmy od początku jak stworzyć własny budżet? Na początku zaznaczę, że nie ma uniwersalnego szablonu, którego warto używać. Ja również takiego nie używam, ponieważ każdy budżet powinien zostać opracowany indywidualnie. Każdy ma inne potrzeby, inne wydatki, dysponuje innymi środkami finansowymi.

Ustal własne kategorie.

Od tego należy rozpocząć całą pracę nad własnym budżetem. Na początek zastanów się jakie masz stałe wydatki. Czyli na co wydajesz regularnie, Twoje comiesięczne wydatki. Na pewno na jedzenie, opłacenie rachunków itp. Stwórz własne kategorie, ponieważ inne wydatki ma „głowa rodziny”, a inne singiel. Dostosuj kategorie do własnych potrzeb. Sam wiesz najlepiej na co wydajesz, a jeśli nie to przejrzyj swoje rachunki.

Opracuj budżet z wyprzedzeniem.

Ważne jest, żeby zaplanować miesięczny przychody i wydatki zanim to nastąpi. Czyli planuj zawsze na początku roku, ewentualnie zawsze przed rozpoczęciem kolejnego miesiąca. Rób to z wyprzedzeniem, a będziesz przygotowany na realizację budżetu wraz z rozpoczęciem kolejnego miesiąca.

Idealnie jest opracować cały budżet pod koniec grudnia roku poprzedniego. Jednak jak już wspomniałem na początku z wiadomych względów w grudniu większość nie ma na to czasu. Dlatego w styczniu nie jest jeszcze za późno. Jeżeli w styczniu nie uda się opracować całorocznego planu finansów to warto pod koniec każdego miesiąca robić chociaż budżet na kolejny jeden miesiąc.

Kontrola wydatków

Zawsze spisuj wszystkie wydatki. Warto zbierać wszystko co jest udokumentowaniem naszego wydatku czyli faktury, paragony, rachunki, KP i inne. Nie musisz tego przechowywać. Wystarczy, że wyrobisz w sobie nawyk pobierania za wszystko za co zapłaciłeś dokumentu i następnie spiszesz wydaną kwotę pod wcześniej ustaloną kategorią.

Nikt nie ma niezawodnej pamięci dlatego nawet zwykły paragon za pieczywo ułatwi kontrolowanie wydatków np. na jedzenie. W przypadku, gdy kupując na pobliskim bazarze sprzedający nie wydaje żadnego potwierdzenia zapłaty to zapisz sobie kwotę na kartce lub w telefonie, a po przyjściu do domu dopisz do swojego budżetu.

Spisywanie wydatków pozwoli kontrolować budżet, a także ułatwi kategoryzowanie wydatków. Tak przy okazji ostatnio natknąłem się na ciekawy cytat:  „Nie tłumacz mi, co jest dla Ciebie najważniejsze. Pokaż mi, na co wydajesz pieniądze, a sam odgadnę Twoje priorytety” – James W. Frick

Kontrola budżetu

Opracowany budżet koryguj w razie potrzeby. Nie ma idealnego planu, każdy budżet może się „rozjeżdżać”. Najlepiej pokazują to budżety tworzone przez polityków. Zawsze są optymistyczne i „rzetelnie” opracowywane, a co roku deficyt czyli zadłużenie państwa rośnie J

Tak samo budżet osobisty może się rozjeżdżać. Ważne jest, aby śledzić jego realizację i na bieżąco korygować.

Jeżeli do tej pory nigdy wcześniej nie przygotowywałeś budżetu to spróbuj. Nie pozostawiaj swoich finansów przypadkowi. Budżet ma to do siebie, że raz opracowany można korygować w trakcie jego trwania.

Nic się nie stanie jeżeli nie zrealizujesz go w pełni. Może wydarzyć się sytuacja losowa, która zaburzy cały proces realizowania opracowanego planu rocznego. Budżet zawsze można modyfikować. Najważniejsze jest, żeby po prostu zacząć planować własne finanse.

Nowy rok już się rozpoczął ale nie jest jeszcze za późno, żeby zaplanować własny, indywidualny budżet.

Powodzenia!

 

6 myśli nt. „Przepis na udany rok

  1. Ja robię w Excelu. Sam opracowałem sobie tabelę i co roku ją uzupełniam 🙂

    Życzę wszystkim, aby to był wyjątkowy rok!
    Wojtas

  2. W zeszłym roku zrobiłem plan wydatków i wyszedł tak nie do końca. W tym roku również zrobiłem i mam zamiar bardziej go przypilnować 🙂

  3. W moim mniemaniu plan finansowy jest bardzo ważny. Pozwala zdefiniować źródła przychodów i ułatwia kontrolę nad wydatkami.

    Ja zaczynałem od zwykłej kartki. Dopiero od niedawna robię budżet osobisty w excelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *