REIT co to za zwierz?

REIT co to za zwierz finansewpraktyce.pl

Dla wszystkich zwolenników inwestowania w nieruchomości sformułowanie REIT powinno być znane. To forma inwestowania na rynku nieruchomości dla nie posiadających czasu, aby się tym zająć, odpowiedniej wiedzy i wystarczającego kapitału.

Rozwinięcie skrótu REIT to Real Estate Investment Trust. Czyli fundusz zarabiający na inwestycjach w nieruchomości na zasadzie instytucji wspólnego inwestowania.

Stanowi świetną alternatywę dla ludzi chcących inwestować w nieruchomości jednak borykają się z brakiem wymaganego kapitału na zakup nieruchomości lub nie chcą brać na siebie ciężaru związanego z wieloletnim kredytem hipotecznym.

W polskim prawie nie ma jeszcze zatwierdzonych przepisów odnośnie funkcjonowania podmiotów na zasadzie REIT. Na świecie regulacje prawne są zróżnicowane, ponieważ każdy kraj opracowuje swoje przepisy w tym zakresie.

W zeszłym roku ekipa rządząca wspomniała o trwających pracach nad nowymi przepisami, które będą regulowały polskie REITy. Co nie oznacza, że REITy w Polsce nie inwestują. Wręcz przeciwnie są obecne na polskim rynku tylko, że z zagranicznym kapitałem. Co oznacza, że korzyści z takiej formy inwestowania odnoszą jedynie zagraniczni inwestorzy.

W listopadzie 2016 roku minęło 56 lat od zadebiutowania REITów na świecie. Taki model inwestowania jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Mamy już polskie podmioty, które inwestują w nieruchomości na zasadzie funduszu inwestycyjnego. Nie są to jednak typowe REITy.

Zaglądając od kuchni REITy funkcjonują jako spółki posiadając osobowość prawną albo w formie otwartych lub zamkniętych funduszy inwestycyjnych. Ze zgromadzonego kapitału inwestują na różne sposoby w nieruchomości. Nie ograniczają się tylko do budynków mieszkalnych.

Rynek nieruchomości daje więcej możliwości i inwestują również w powierzchnie usługowe, magazynowe, produkcyjne, handlowe dla zdywersyfikowania ryzyka. W większości krajów korzystają ze zwolnień podatkowych w celu zwiększania zysków.

REITy niekoniecznie są właścicielami nieruchomości, w które inwestują, niekiedy posiadają część udziałów w różnego rodzaju nieruchomościach. Podmioty funkcjonujące jako REIT mogą liczyć na korzyści podatkowe, które umożliwiają uniknięcia podwójnego opodatkowania. Pod warunkiem, ze dywidenda jaką wypłaci swoim udziałowcom będzie na poziomie 75% – 90% wypracowanego zysku w formie dywidendy. W taki przypadku nie zapłaci podatku CIT od osób prawnych.

Ponadto akcjonariusze mogą liczyć na wysoką dywidendę.

Obecnie spółki akcyjne są narażone na podwójne opodatkowanie czyli najpierw podatek CIT płaci spółka, a następnie po wypłaceniu swoim akcjonariuszom dywidendy, każdy z nich zapłaci 19% podatku dochodowego od otrzymanej kwoty.

REITy w zależności od indywidualnej strategii inwestują długoterminowo i całe ryzyko związane z podejmowanymi decyzjami biorą na własne barki. Co sprawia, że potencjalny inwestor ryzykuje tylko i wyłącznie do wysokości wniesionego kapitału. I właśnie sposób przystąpienia do takiej formy inwestowania swoich pieniędzy na przyszłą emeryturę również stanowi zaletę.

Inwestować można różne kwoty w różnym przedziale czasu. Fundusz jedynie określa minimalną cenę jednostki uczestnictwa. Dlatego nie potrzeba wysokich kwot i wieloletnich kredytów, żeby zacząć inwestować w nieruchomości.

Dodatkowo wraz ze wzrostem swojego zaangażowania w REITy nie jesteśmy obarczeni dodatkowymi obowiązkami związanymi z zarządzaniem nieruchomościami takimi jak poszukiwanie najemców, wyszukiwanie ciekawych lokalizacji, dbanie o remonty. Tym wszystkim zajmuje się odpowiednia kadra.  

Dla osób stosujących zasadę dywersyfikacji swoich oszczędności i myślących perspektywicznie o emeryturze jest to ciekawa forma ulokowania środków przy ograniczonym ryzyku.

Obecnie w naszym kraju jeszcze nie ma możliwości do skorzystania z polskiego waloru inwestycyjnego jakim jest REIT. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za pomocą brokera nabyć jednostki uczestnictwa w zagranicznych podmiotach. Przy wyborze REIT należy wziąć pod uwagę prowizje i opłaty pobierane za zarządzanie powierzonym kapitałem.  

A jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? Możesz śmiało podzielić się swoim zdaniem z innymi pisząc w komentarzu 🙂

 

15 myśli nt. „REIT co to za zwierz?

  1. W związku z dużym zainteresowaniem i ruchem na rynku nieruchomości uważam ze niedługo REIT zawitał do Polski. A i nie uniknione ze podatek dla osób fizycznych bez firmy wzrośnie z 8,5 na 19% w niedalekiej przyszłości…

    • Już teraz zdarzają się interpretacje niektórych Urzędów Skarbowych nakładające na osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej podatek na poziomie 18 lub 32% przy najmie krótkoterminowym. Zamiast 8,5% podatku…

  2. Brzmi interesująco. Przynajmniej dla mnie, ponieważ nie mam wystarczającej ilości gotówki ani zdolności kredytowej aby samodzielnie inwestować w nieruchomości. A bardzo chciałbym zacząć inwestować. Pozdrawiam cieplutko

    • Jednak należy pamiętać, że przy wyborze REIT należy wziąć pod uwagę prowizje i opłaty pobierane za zarządzanie powierzonym kapitałem

  3. Jak wprowadza jakiś polski REIT to z pewnością chętni się znajdą. Tylko ciekawe jakie stopy zwrotu będzie można uzyskać

  4. Założenie, że dywidenda jest wysoka na poziomie 80-90% brzmi zachęcająco. Tylko ciekawe jak to będzie w rzeczywistości. Bo np. władze funduszu przecież w każdej chwili mogą zmienić statut w którym obniżą dywidendę tak, żeby nie dzielić się zyskami z udziałowcami na tak dużym poziomie. W spółkach akcyjny też tak jest, że Walne decyduje co zrobić z zyskiem, czy wypłacić udziałowcom jako dywidendę, czy zainwestować zyski. Ciekawe czy w przypadku REIT też tak nie będzie, że w zależności od wypracowanego zysku władze będą decydowały na jakim poziomie wypłacić dywidendę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *