Samozatrudnienie czy biznes?

 

Chcesz być pracownikiem w swojej firmie czy chcesz pracować nad rozwojem swojej firmy?

Może na początku Ci powiem skąd pomysł na poruszenie takiego tematu

Samozatrudnienie czy biznes


Ostatnio byłem w salonie fryzjerskim i w czasie, gdy pani fryzjerka obcinała mi włosy rozmawialiśmy sobie na przeróżne tematy.

W pewnym momencie ta Pani powiedziała u mnie to teraz dużo się dzieje bo musiałam założyć firmę. Ja zapytałem ale o co dokładnie jej chodzi?

Powiedziała, że do tej pory była pracownikiem etatowym w tym salonie czyli była zatrudniona na umowę o pracę. Któregoś dnia przyszła do niej szefowa i powiedziała, że musi założyć sobie firmę, żeby robiła na siebie w swoim biznesie i mogła wystawiać paragony na siebie.

Tak też ta Pani zrobiła czyli założyła jednoosobową działalność gospodarczą i w dalszym ciągu była fryzjerką w salonie szefowej tylko, że usługi świadczyła pod swoim nazwiskiem, ma teraz swoją kasę fiskalną i sama się rozlicza ze wszystkimi urzędami.

>>>Jak Założyć Firmę w 2019 roku<<<

 Nie ma oczywiście w tym nic złego poza rozumowaniem tej Pani co mnie obcinała. Ona teraz twierdzi, że ma swoją firmę i pracuje na swój biznes, a nie na szefową jak to było wcześniej.

Okey formalnie zgadza się ma swoją działalność gospodarczą, tylko, że nadal świadczy usługi jako ona osobiście i nie należy tego mylić z biznesem.

Do momentu, kiedy ta Pani pracuje, ma siłę i zdrowie to będzie zarabiać. W momencie, gdy zachoruje być może pojawią się jakieś choroby zawodowe spowodowane pracą, którą wykonuje albo najnormalniej w świecie utraci chęć do pracy i będzie chciała wyjechać w podróż dookoła świata to duże prawdopodobieństwo, że jej firma padnie.

A na pewno w momencie jej nieobecności nie będzie przynosić jej dochodów. Bo teraz ona własnymi rękoma pracuje i jeśli jej zabraknie w jej własnej firmie to nie zarobi.

Wszystkie firmy, które funkcjonują na podstawie pracy swojego właściciela są obarczone tym ryzykiem, że jeśli nie wykonasz danej pracy to nie zarobisz. I tak możesz być niewolnikiem we własnej firmie do końca życia.

Należy zrozumieć, że jednoosobowa działalność gospodarcza, która polega na wykonywaniu usług własnymi rękoma, których nie da się delegować lub automatyzować to nie jest żaden biznes tylko samo zatrudnienie.

W przypadku tej Pani, która mnie obcinała to do momentu, w którym ona będzie sama obcinać tych klientów to nie ma biznesu a jest pracownikiem we własnej firmie.

W sytuacji, gdyby ta Pani otworzyła swój salon fryzjerski, zatrudniłaby tam pracowników i ona by zarządzała tym salonem. Zajmowała się zaopatrzeniem, organizacją pracy być może reklamą i marketingiem to wtedy można powiedzieć, że ma niejako swój biznes.

Ponieważ jak będzie chciała zrobić sobie dłuższe wolne, zachoruje lub zajdzie w ciążę to jej biznes będzie dalej funkcjonować. Pod warunkiem, gdy procesy w swoim biznesie ma odpowiednio poukładane.

Czyli wszyscy wiedzą co i kiedy mają robić i nie ma takiej sytuacji, że gdy ona wychodzi z firmy to nagle nikt nie wie co ma robić i urywają się do niej telefony. Poukładany biznes to taki, który może funkcjonować i nadal przynosić Tobie zyski bez Twojej obecności w nim.

Właściciel biznesu zajmuje się jego rozwojem, zarządza nim, a nie wykonuje własnymi rękoma pracę w tej firmie. Dopóki ta Pani, która mnie obcinała tego nie zrozumie to będzie pracownikiem we własnej firmie.

Zgadza się można prowadzić cały czas jednoosobową działalność gospodarczą ale mieć ją tak poukładaną, że funkcjonuje ona bez Twojego udziału.

Wykonując usługi, których nie da się skalować, delegować lub automatyzować do końca życia będziesz skazany na pracę w swojej firmie.

Dlatego jeśli chcesz polepszyć swoją sytuację finansową i uniknąć tak zwanego błędnego koła czyli pracujesz, jesteś ciągle zajęty, a nadal nie masz pieniędzy to musisz świadomie poukładać swój biznes.

W taki sposób, aby funkcjonował on bez konieczności Twojego udziału w nim. Nie twierdzę, że masz nic nie robić i leżeć do góry brzuchem, a firma będzie przynosić Tobie kokosy.

Właściciel biznesu pracuje nad jego rozwojem, a nie w nim. Właściciel biznesu układa procesy, procedury, pracuje nad strategią firmy, rozwojem, poukładaniem i zautomatyzowaniem swojego biznesu.

Pracuj nad rozwojem własnej firmy, a nie we własnej firmie.

 SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

5 myśli nt. „Samozatrudnienie czy biznes?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *