Spółdzielnia socjalna faworyzowana przez UE

Osoby interesujące się rozpoczęciem działalności gospodarczej i otrzymaniem na ten cel wsparcia finansowego mogą spotkać się z możliwością otworzenia spółdzielni socjalnej. W latach 2014-2020 Unia Europejska stawia między innymi na ekonomię społeczną.

Mając pomysł na własną działalność gospodarczą, a nie mając pieniędzy na ten cel nie ma się co poddawać. Zamiast tego wystarczy poszukać i skorzystać z dotacji jakie oferuje Unia Europejska, lokalne samorządy czy chociażby aniołowie biznesu.

Bezczynne siedzenie i czekanie na idealną pracę do niczego nie prowadzi. Należy wziąć los we własne ręce. Fundusze europejskie ułatwiają aktywizację bezrobotnych. Często bywa, że osoby bezrobotne czują się zagubione w aktualnych przepisach i zasadach jakie panują na rynku pracy.

Nie każdy jest zaradny i przebojowy. Posiadając pomysł lub umiejętności, które rozwiązują problemy społeczeństwa lub zaspokajają ludzkie potrzeby nie ma się co zastanawiać. Należy spróbować własnych sił. Przedsiębiorczości można się nauczyć i to najlepiej poprzez działanie.

Spółdzielnię socjalną można założyć w kilka osób (wymagane jest minimum 5 osób) dzięki temu nie jest się osamotnionym w podjęciu działania. Z doborem partnerów do biznesu nie należy się spieszyć. Lepiej najpierw dobrze poznać tą osobę. Podobnie jak z wyborem współmałżonka/współmałżonki.

Na start można otrzymać jednorazową dotację, wsparcie merytoryczne i eksperckie oraz przez pierwsze 12 miesięcy funkcjonowania wsparcie pomostowe.

Ponadto spółdzielnie socjalne mogą skorzystać ze zwolnień podatkowych (zwolnienie z podatku dochodowego) i zwolnień z opłat sądowych. Dla osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym jest to całkiem korzystna forma prowadzenia biznesu i powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie.

Jak każda forma prowadzenia działalności gospodarczej ma swoich zwolenników i przeciwników. Zamiast oceniać należy rozważyć możliwość skorzystania z takiej formy prowadzenia biznesu póki są pieniądze na rozpoczęcie takich inicjatyw.

Osoby zakładające spółdzielnie socjalną nie muszą być z tego samego regionu. Wystarczy, że odpowiednio się zaangażują i odpowiedzialnie podejdą do tematu. Jednym z warunków przy prowadzeniu spółdzielni socjalnej jest utrzymanie się na rynku przez minimum 12 miesięcy. Po tym czasie jeżeli pomysł biznesowy się nie powiedzie można zlikwidować spółdzielnię socjalną bez konieczności zwracania otrzymanych pieniędzy.

Warto podkreślić, że likwidacja spółdzielni socjalnej może się wiązać z kosztem kilku tysięcy złotych.

Podział majątku, uregulowanie zobowiązań, praca likwidatora to koszty, które nie wygenerują żadnego przychodu. Jednak są konieczne przy likwidacji spółdzielni socjalnej. W momencie podjęcia decyzji o właśnie takiej formie prowadzenia własnego przedsiębiorstwa może towarzyszyć nadmierny entuzjazm. Dlatego warto pamiętać o tym, że każde przedsięwzięcie biznesowe powinno rozwiązywać problemy lub zaspokajać potrzeby ludzkości.

Dla osób bardziej zainteresowanych tematem zapraszam na stronę https://spoldzielniasocjalnawpraktyce.pl/.       

A jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? Możesz śmiało podzielić się swoim zdaniem z innymi pisząc w komentarzu 🙂

 

 

 

9 myśli nt. „Spółdzielnia socjalna faworyzowana przez UE

  1. Na początku tego roku zgłosiliśmy się do lokalnego OWESu. Jest pomysł są chętni do praci i procedura rozpoczęta 🙂 teraz się szkolimy i dopracowujemy projekt.

  2. Od ponad 15 miesięcy ja i czterech znajomych dzialamy jako spółdzielnia socjalna w branży kamieniarskiej. Ze wzgledu na dotacje jaka otrzymaliśmy na start musimy troszeczke więcej papierów składać co miesiąc. Ale opłacało się. Pozdrawiamy

  3. W przypadku zdecydowania się na spółkę z o. o. też są koszty związane z likwidacją. Przy spółdzielni socjalnej jeszcze są wymagane audyty księgowe raz na rok co kosztuje w granicach 3000-4000 zł.

  4. Ośrodki wsparcia mocno naganiaja na dotacje na rozpoczęcie działalności jako spółdzielnia socjalna. Pewnie terminy wydania środków na ten cel dobiega końca i szukają chętnych. Ja się wstrzymuje

    • Przy funduszach europejskich budżet jest ustalany w danych ramach czasowych i następnie musi zostać wykorzystana w tym terminie. Jeśli termin dobiega końca to akcja „promocyjna” jest bardziej intensywna, inaczej niewykorzystane środki przepadną…

  5. Ja już w zeszłym roku zauważyłem mocne przekonywanie lokalnych samorządów do tworzenia tego typu podmiotów. Powiem tak jest to jakaś propozycja tak więc dlaczego z niej nie skorzystać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *