Współczesne możliwości i czyhające zagrożenia.
Technologie powstawania kryptowalut można podzielić na dwa rodzaje. Kopanie i stakowanie. Alternatywą do kopania kryptowalut jest staking. Polega na zmrożeniu swojej kryptowaluty na określony czas (30/60/90/120 dni) i otrzymywanie odsetek od zdeponowanej ilości. Można to porównać do lokaty bankowej.
Staking działa tak samo jak lokata. Środki wraz z odsetkami otrzymujesz po upływie terminu zamrożenia środków. Różnica jaka jest pomiędzy lokatą bankową a stakingiem to wysokość oprocentowania.
Na lokacie bankowej odsetki są mizerne. Natomiast staking kryptowalut oferuje dużo atrakcyjniejsze poziomy odsetek. Odsetki od stakingu otrzymuje się w kryptowalucie, którą się stakuje. Nie wszystkie kryptowaluty da się stakować.
Zależy to od formy tworzenia krypto, którą wybiera pomysłodawca projektu. Należy pamiętać, aby do stakingu używać popularne i sprawdzone kryptowaluty, które po upływie okresu zamrożenia, gdy otrzymasz depozyt wraz z odsetkami nie okażą się bez wartości lub ich kurs spadnie w stosunku do momentu zamrożenia i wpłynie to na obniżenie zyskowności.
Scam alert. W świecie krypto jest sporo oszustów, którzy żerują na wysokim zainteresowaniu ludzi oraz ich niewiedzy. Przed podjęciem decyzji o wejściu w jakiś projekt staking trzeba go sprawdzić bardzo dobrze. Czy istnieje opis w sieci, czy ma dowód społeczny w postaci społeczności, która korzysta i tworzy ten projekt. Oszuści atakują i wykorzystują właścicieli kryptowalut w oszustwach związanych z wydobyciem płynności.
Oszuści kontaktują się z potencjalnymi ofiarami za pośrednictwem niezamówionych wiadomości bezpośrednich (DM) w mediach społecznościowych, aplikacjach randkowych lub usługach przesyłania wiadomości, takich jak Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, WhatsApp itp.
Ofiary mogą również dowiedzieć się o oszukańczej witrynie wydobywającej płynność od kogoś, kogo znają który jest nieświadomie oszukiwany na tej samej platformie. Oszuści nie rozróżniają osób, które posiadają lub nie posiadają kryptowaluty, kierując ofiary, które jeszcze nie posiadają kryptowaluty, do założenia konta w usłudze portfela i zakupu kryptowaluty.
Oszustwo nie wymaga minimalnej inwestycji, pozwalając ofiarom „zainwestować” dowolną kwotę. W podejściu DM oszuści wysyłają potencjalne ofiary niechciane wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych lub komunikatorów.
Oszust angażuje ofiarę w rozmowę i próbuje zainicjować związek osobisty lub zawodowy, budując zaufanie przez okres kilku dni lub tygodni. W tym okresie oszust poruszy temat możliwości inwestowania w kryptowaluty, w tym wydobywania płynności. Oszust twierdzi, że używa tej techniki od dłuższego czasu i widział niesamowity zwrot z inwestycji.
Oszustwo nie jest od razu widoczne, ponieważ ogólna rozmowa to dwie osoby próbujące się poznać. W podejściu ustnym ofiary, które zainwestowały w wydobywanie płynności przez oszustów, początkowo widzą rzekomy zwrot z inwestycji, budując fałszywe poczucie bezpieczeństwa, które zachęca ofiary do dalszego kupowania i „inwestowania” dodatkowej kryptowaluty. Następnie pierwsza ofiara mówi swoim kontaktom o tej lukratywnej okazji inwestycyjnej, przyciągając kolejne ofiary do oszustwa.
Następnie oszuści przystępują do opróżniania portfeli ofiar. Takie podejście może być bardziej skuteczne, ponieważ oszukańcze platformy są polecane przez osobę, której ofiara ufa, a nie przez nieznaną stronę. Niezależnie od zastosowanej metody pierwszego kontaktu, ofiary, które wyrażą zainteresowanie inwestycją, otrzymują link do oszukańczej aplikacji do wydobywania płynności.
Aby rozpocząć inwestowanie, ofiara musi połączyć swój portfel kryptowalut z aplikacją. Oszuści instruują ofiary, jak podłączyć portfel kryptowalut do operacji wydobywania płynności, klikając przycisk, aby otrzymać tak zwany certyfikat wydobywczy, kupon lub węzeł w zamian za niewielką opłatę. Wyskakujące okienko zaprojektowane tak, aby odzwierciedlać interfejs aplikacji portfela, przedstawia listę uprawnień, o które rzekomo prosi. Klikając link i akceptując przedstawione uprawnienia, ofiary nieświadomie upoważniają oszustów do pobierania nieograniczonej ilości środków z ich portfeli kryptowalut bez pozwolenia lub powiadomienia.
W oszustwie związanym z wydobywaniem płynności ofiary przenoszą kryptowalutę ze swoich portfeli na platformę do wydobywania płynności i widzą rzekome zwroty na sfałszowanym pulpicie nawigacyjnym. Wierząc, że ich inwestycje zakończą się sukcesem, ofiary kupują dodatkową kryptowalutę.
Oszuści ostatecznie przenoszą wszystkie przechowywane kryptowaluty i dokonane inwestycje do portfela kontrolowanego przez oszustów. Po kradzieży pieniędzy ofiary ofiara zwykle kontaktuje się z dostawcą portfela lub portalem obsługi klienta w oszukańczej aplikacji.
Osoby podające się za przedstawicieli obsługi klienta w przypadku oszustwa mogą przedstawić jedno z kilku wyjaśnień, gdzie poszły pieniądze i dlaczego nie są już dostępne, kończąc na stwierdzeniu, że ofiara musi zdeponować dodatkowe środki, aby otrzymać zwrot pieniędzy. Ofiary nie są w stanie odzyskać swoich środków, nawet jeśli dodadzą dodatkowe środki zgodnie z zaleceniami.
Przy wyborze projektów inwestycyjnych opartych na krypto należy zachować dużą ostrożność.