Zweryfikuj koszty i zabezpiecz się!

Mam do Ciebie kilka pytań:

– Czy wiesz ile co miesiąc wydajesz na życie?

– Czy masz oszczędności na czarną godzinę?

– Co w przypadku gdybyś dzisiaj utracił całkowicie swój dochód?

Większość ludzi jest tak zajęta w ciągu dnia, że nie ma czasu się zastanowić nad swoimi pieniędzmi. Nawet jak im ich brakuje i ledwo wiążą koniec z końcem.

Zatrzymaj się!

Jeśli znajdujesz się w beznadziejnej sytuacji finansowej to właśnie Twoje dotychczasowe postępowanie Cię do takiej sytuacji doprowadziło.

Dlatego zatrzymaj się na chwilę i zastanów się nad kosztami swojego życia.

No właśnie, a żeby pochylić czoła nad swoimi kosztami to trzeba przede wszystkim je znać.

Czy wiesz ile co miesiąc wydajesz na życie?

W takich momentach warto prowadzić swój budżet i mieć kontrolę nad każdą wydawaną złotówką, aby wiedzieć gdzie i na co rozchodzą się Twoje ciężko zarobione pieniądze.

To jest pierwszy krok to poprawienia swojej sytuacji finansowej, a mianowicie poznaj swoje koszty i zweryfikuj je.

Prowadząc dogłębną analizę swojego budżetu osobistego będziesz mieć czarno na białym przepływ swoich pieniędzy.

Gdy już będziesz wiedzieć ile miesięcznie wydajesz to teraz warto przejść krok dalej czyli do zabezpieczenie się na pojawienie się nieprzewidzianych, życiowych zdarzeń losowych.

W życiu różnie bywa. Jak to mówią licho nie śpi. Gdy już troszeczkę wyjdziesz na prostą, otrzęsiesz się z problemów i pospłacasz zaległe długi to nie znasz dnia, ani godziny, kiedy się wszystko popsuje.

Czy masz oszczędności na czarną godzinę?

Awarie, usterki, niemiłe niespodzianki. Jedno zreperujesz, a drugie się zepsuje lub nagła choroba to oznacza jedno, kolejne, nieplanowane wydatki.

Jeśli jesteś w wieku szkolnym to okay możesz się jeszcze nad tym nie zastanawiać. Ale jeśli jesteś już na własnym utrzymaniu to warto mieć pieniądze na tak zwaną czarną godzinę.

W momencie, gdy ona nadejdzie, a prędzej czy później u każdego przychodzi, to mając pieniądze na czarną godzinę niczego się nie obawiasz i śpisz spokojnie.

Jednak trzeba je mieć na tą czarną godzinę, a z doświadczenia wiem, że większość ludzi ich nie ma i wychodzą z założenia, że nie ma się co przejmować na zapas. Jak pojawi się czarna godzina, to wtedy jest już za późno i sięgają po szybkie pożyczki typu chwilówka, skok, bocian itp., które są na drakońskich warunkach z lichwiarskim oprocentowaniem.

Co możesz zrobić jeśli nie masz pieniędzy na czarną godzinę? Odkładaj co miesiąc 10% swojego dochodu właśnie na czarną godzinę.

Co w przypadku gdybyś dzisiaj utracił całkowicie swój dochód?

Ja wiem, że nie ma co krakać i nie ma co zaprzątać sobie głowy czarnymi i negatywnymi scenariuszami.

Tylko, że jak one już się pojawią to warto być na nie przygotowany.

W momencie, gdy jesteś na swoim utrzymaniu i zwalniają Cię z pracy to sam jakoś przeżyjesz do momentu znalezienia nowej.

Sytuacja się komplikuje, gdy jesteś żywicielem rodziny i poza sobą masz jeszcze inne osoby na utrzymaniu.

Pojawia się nagle kryzys w Twoim życiu zawodowym i idziecie na dno. To w przypadku, gdy nie masz buforu bezpieczeństwa czyli tak zwanej poduszki finansowej.

Ja wiem, że to jest bardzo czarny scenariusz, oczywiście nikomu nie życzę, aby nagle utracił swoje źródło dochodu jednak takie rzeczy się zdarzają w życiu.

Dlatego Ty jako osoba świadoma i rozsądna musisz ale to bezwzględnie musisz mieć bufor bezpieczeństwa.

Ile?

To zależy ile teraz zarabiasz. Ponieważ bufor bezpieczeństwa ustala się dla każdego indywidualnie.

Minimum 6 miesięcy, aby przeżyć bez zarabiania pieniędzy. Jeśli masz bufor na przeżycie 12 miesięcy bez zarabiania pieniędzy to jest dobrze. W przypadku zabezpieczenia siebie i swojej rodziny na przeżycie 24 miesięcy bez zarabiania pieniędzy to już w ogóle super.

Jeśli jeszcze nie masz żadnego buforu bezpieczeństwa to zadbaj o to jak najszybciej. Wiem, że nie jest to takie proste w sytuacji, gdy teraz być może żyjesz od wypłaty do wypłaty. A gdzie jeszcze odkładać na czarną godzinę i bufor bezpieczeństwa.

Może warto zacząć od zredukowania kosztów? Albo zwiększyć swoje dochody? Do dzieła!

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

7 myśli nt. „Zweryfikuj koszty i zabezpiecz się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *