Zwiększanie zarobków

Zwiększanie zarobków finansewpraktyce.pl

Pieniądze szczęścia nie dają słynne powiedzenie wśród ludzi, którzy nie dbają o własne finanse. Fakt pieniądze nie mogą być celem do którego się dąży w życiu, natomiast są skutkiem ubocznym zamierzonego działania. Dodatkowo są niezbędne do utrzymania się przy życiu, jeśli jesteś na swoim utrzymaniu. Jeśli masz rodzinę na utrzymaniu to tym bardziej wiesz, że bez pieniędzy nie przeżyjecie.

Ludzie, którzy żyją chwilą nie interesują się pieniędzmi, wolą pooglądać telewizję, poleżeć do góry brzuchem na kanapie lub grać całymi dniami w gry. Wyznają zasadę, że liczy się tu i teraz i po co zastanawiać się nad pieniędzmi, zarobkami, wydatkami itp.

Natomiast rozsądny i odpowiedzialny człowiek planuje, kontroluje i ciągle poszukuje nowych możliwości, aby poprawić swoją sytuację finansową i zadbać o byt swoich najbliższych. Ponadto wie, że nikt za niego tego nie zrobi, mało tego wie, że samo nic się nie zrobi.

Jeśli robisz systematycznie budżet, a uważam, że powinieneś (jest to ewidentnie podstawa) to możesz zauważyć, że Twoje wydatki wzrastają szybciej niż Twoje przychody. Nawet jeśli nie kupujesz więcej w danym miesiącu to i tak wzrost wydatków się pojawia.

Wszystko za sprawą rosnących cen towarów i usług. Jak nie wzrastają ceny artykułów spożywczych to drożeje chemia domowa, kosmetyki. Jak obniżą ceny energii elektrycznej to wzrosną ceny gazu. Jak ceny paliw spadają to składka OC samochodu wzrośnie. W przypadku, gdy nie masz samochodu to możesz zwrócić uwagę, że obowiązkowe ubezpieczenia maja tendencję wzrostową. Ubezpieczenie na życie to z tych obowiązkowych.

Dodatkowo cała masa innych ubezpieczenie nieruchomości, karty kredytowej, sprzętu RTV/AGD, od nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie telefonu, komputera, kota i wiele, wiele innych.

I tak mniejsze i większe podwyżki cen powodują, że systematycznie koszty życia się zwiększają. Chcąc, nie chcąc wydatki codzienne ulegają zmianie i to głównie się zwiększają. Nie ma się co załamywać, ponieważ istnieje rozwiązanie. A mianowicie systematyczne zwiększanie swoich zarobków.

Wiem, że wzrost cen towarów i usług nie zawsze wiąże się ze wzrostem zarobków ludzi, którzy pracują przy tych produktach czy usługach.

Podwyżka obecnego wynagrodzenia

Sam pewnie zauważasz, że wynagrodzenie za pracę samo bez przyczyny nie wzrośnie. Na łaskę pracodawcy również nie ma co liczyć. Pracodawca doskonale wie, że koszty życia wzrastają jednak nijaki ma to wpływ na jego decyzję o przyznaniu Tobie podwyżki. Za darmo jej nie otrzymasz.

Natomiast masz wpływ na pracodawcę w sposób pośredni. Od tego z jakim zaangażowaniem i z jakim podejściem do obowiązków w pracy podchodzisz zależeć będzie decyzja o podwyżce Twojego wynagrodzenia.

Wystarczy, że dasz od siebie odrobinę więcej niż zwykle w pracy:

 • Punktualność.
 • Stuprocentowe zaangażowanie w powierzone obowiązki i zadania.
 • Daj z siebie 101% Twoich możliwości.
 • Nie bagatelizuj żadnego zadania nawet jeśli mogłoby się wydawać, że to jest nieistotne. Dla Twojego pracodawcy akurat może to być bardzo ważne.
 • W przypadku pojawienia się dodatkowych obowiązków wykaż chęć do ich podjęcia.
 • Jeśli masz wybór w pracy jakie zadania przyjmujesz łatwiejsze czy trudniejsze. Wybieraj zadania trudne. Nawet jeśli nie podołasz to prędzej czy później Twoje staranie zostanie docenione. Ludzie ambitni są dostrzegani i nagradzani.
 • Nie odmawiaj pracy w godzinach nadliczbowych.
 • Bądź najlepszy w tym co robisz.

Tylko wtedy będziesz mógł poprosić o podwyżkę wynagrodzenia. Następnie będziesz miał argumenty, które będą na Twoją korzyść podczas rozmów na temat wysokości Twojej pensji. W innym wypadku szef sam z siebie nie podejmie nawet tematu Twoich zarobków.

W przypadku, gdy osiągnąłeś już wszystko w obecnej pracy co tylko można lub nie masz co liczyć na wzrost wynagrodzenia to zastanów się nad zmianą miejsca pracy. Być może brzmi to drastycznie jednak z perspektywy czasu jeśli zmiana pracy spowoduje wzrost Twojego wynagrodzenia będzie to najlepszym rozwiązaniem z korzyścią dla Twojego portfela.

Prace dodatkowe

Nie zmieniając dotychczasowej pracy zwiększyć swoje zarobki można przez podjęcie się dodatkowych zajęć za opłatą. Wiąże się to z poświęceniem dodatkowego czasu i energii ponad Twoją dotychczasową już wykonywaną pracę.

Prace sezonowe, które pomogą zwiększyć Twoje zarobki:

 • Sprzedaż lodów w wakacje.
 • Odśnieżanie zimą.
 • Podczas sezonu weselnego praca przy obsłudze przyjęcia weselnego (praca głównie weekendowa). W tym przypadku jest kilka możliwości. Dorobić można jako kelner, kucharz, pomoc kuchenna, dj, pomoc dja, pomoc zespołu muzycznego, fotograf, kamerzysta. W niektórych przypadkach będzie potrzebny sprzęt jako fotograf będziesz potrzebował aparat ale już jako pomoc kucharza wystarczą chęci do pracy.
 • Obsługa imprez plenerowych (festyny, koncerty).
 • W okresie urlopowym opieka nad zwierzętami domowymi. Ludzie wolą oddać np. psa sąsiadowi niż do hotelu dla zwierząt.
 • Pilnowanie obiektów budowlanych podczas budowy. W nocy w takiej pracy głównie się śpi także po nocnej zmianie będziesz miał jeszcze siłę na normalny etat w ciągu dnia.
 • Zbiory owoców, grzybów, warzyw.

Prace dodatkowe, które mogą zwiększyć Twoje dochody:

 • Dystrybucja materiałów reklamowych czyli słynne roznoszenie ulotek.
 • Sprawdź oferty w agencji pracy czasowej.
 • Korepetycje, zajęcia pozaszkolne. Niektórzy rodzice ze względu na wzmożoną aktywność zawodową nie mają czasu, żeby odrabiać lekcje ze swoimi pociechami czy pomagać im w nauce. Jestem pewien, że w stopniu co najmniej podstawowym umiesz jakiś przedmiot szkolny i z powodzeniem nauczysz/pomożesz dziecku.
 • W przypadku, kiedy masz wyuczony zawód lub jesteś ekspertem w danej dziedzinie to możesz prowadzić szkolenia i doradzać innym w tym zakresie.
 • Segregowanie odpadów z naciskiem na surowce wtórne (puszki, butelki, miedź), następnie sprzedaż do skupu.
 • W sklepach z odzieżą używaną można trafić na niezłe okazje. Zwłaszcza w pierwszych dniach po świeżej dostawie. Wybierz najlepsze ubrania z dostępnych w second hand i sprzedaj w Internecie np. na allegro, olx itp.
 • Na osiedlach domków jednorodzinnych na pewno znajdzie się praca, w której możesz dorobić bez względu na płeć czy umiejętności. Przy domu zawsze jest co robić. Malowanie ogrodzenia, koszenie trawy, drobne prace naprawcze, mycie samochodu, opieka nad zwierzętami itp.
 • Możesz sprzedać niepotrzebne rzeczy z domu (zalegające w szafie, w piwnicy czy na strychu) na allegro lu olx. Mało tego jak przejdziesz się po rodzinie i znajomych i zaproponujesz, że wyprzedasz wszystko co zalega w ich domach, a oni za to odpalą Tobie prowizje to będą szczęśliwi, że pozbyli się zalegających rzeczy, a jeszcze dodatkowo zarobili na tym bez nakładu ich pracy.

Ww. sposoby to zajęcia gdzie głównie swój czas wymieniasz na pieniądze. Takich sposobów jest całe mnóstwo jednak nie wszystkie mogą Tobie odpowiadać. Niektóre wiążą się z potrzebą wyjścia poza strefę własnego komfortu. Dlatego w przypadku, gdy potrzebujesz dodatkowych pieniędzy należy się indywidualnie zastanowić i podjąć dodatkową pracę, która będzie Tobie odpowiadać i nie będzie kłócić się z Twoim sumieniem.

Jakie masz sposoby, żeby dorobić do budżetu domowego? Jak zaczyna brakować pieniędzy to podejmujesz się dodatkowej pracy czy idziesz do banku po kredyt? Napisz w komentarzu. Z miłą chęcią poznam Twoje zdanie w tym temacie.

7 myśli nt. „Zwiększanie zarobków

 1. Niektóre z podanych rodzajów pracy miałem okazje wybróbować. Ciężki kawałek chleba. Na szczęście mam to już za sobą i pozostały tylko wspomnienia. Teraz pracuje umysłowo. Również nie jest łatwo lecz da się żyć. Póki co bo nie wiadomo jak będzie.

 2. Jak byłem w formie i troszeczkę młodszy niż teraz to dorabiałem wekendami jako ochroniarz w dyskotekach 😉 teraz bym się bał nadstawiać głowę za parę złotych

  • Z perspektywy czasu człowiek inaczej postrzega pewne kwoty pieniędzy, które niegdyś były zadowalające. Natomiast dzisiaj już są nie wystarczające 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *