Jak za darmo jeździć rowerem


Teraz i Ty możesz jeździć za darmo rowerem, nawet jeśli nie masz o tym zielonego pojęcia.

Paliwo drożeje co przekłada się na wzrost cen biletów komunikacji miejskiej, a także droższe przemieszczanie się własnym samochodem po mieście.

Poza tym patrząc na to co się dzieje na ulicach w największych miastach Polski to widać tylko jedno, zakorkowane ulice, brak miejsc parkingowych dla aut i wzrost zanieczyszczeń w atmosferze co przekłada się z kolei na smog.

Władze dużych miast, aby rozładować korki w mieście i zmniejszyć smog zachęcają do korzystania z rozwiązań ekologicznych takich jak chociażby przemieszczanie się elektrycznymi tramwajami, elektrycznymi autobusami, elektrycznymi hulajnogami czy rowerami.

I to właśnie na tych ostatnich się dzisiaj skupię czyli na rowerach. Ostatnimi czasy infrastruktura miejska jest bardzo przyjazna dla rowerzystów.

Widać to po coraz większej ilości ścieżek rowerowych, stojakach dla rowerów, miejsc do szybkich i prostych napraw rowerów, miejscach postojowych takich jak wiaty, zatoczki czy altany dla rowerzystów.

Otoczenie staje się bardziej przyjazne rowerzystom i zachęca do przemieszczania się właśnie w ten sposób. To wszystko za sprawą wielu zalet przemieszczania się rowerami po mieście.

 

Zalety przemieszczania się rowerem po mieście:

– ekonomia (taniej niż samochodem czy autobusem),

– czas (omijasz korki),

– ekologia (brak zanieczyszczeń),

– zdrowie (ruch to zdrowie).

 

Wady przemieszczania się rowerem po mieście:

– pogoda (deszcz, śnieg, wiatr),

– dyskomfort (brud, pot, wysiłek),

– naprawy i awarie.

Przemieszczanie się rowerem po mieście stało się najtańszą możliwością, a to dzięki rowerom miejskim. A dokładniej możliwości z darmowej jazdy w największych miastach Polski pierwsze 20 min jazdy jest za darmo.

Co potrzebujesz, aby jeździć za darmo rowerem po mieście?

Mieszkać w mieście, w którym jest system rowerów miejskich. Następnie trzeba założyć konto w tym systemie co jest już na tyle intuicyjne i proste co założenie konta w portalu społecznościowym.

Następnie trzeba zasilić konto minimalną wpłatą (przeważnie jest to około 10 zł). Bez posiadania minimalnej kwoty na swoim koncie, nie można wypożyczyć roweru ze stacji.

Kolejną rzeczą jest zapoznanie się z mapą, na której znajdują się wszystkie stacje z rowerami miejskimi. Trzeba dokładnie przeanalizować rozmieszczenie i czas przejazdu rowerem od jednej stacji do drugiej.

Następnie musisz zaplanować swoją trasę. Jeśli chcesz codziennie jeździć z domu do pracy lub ze stancji na uczelnie to ta trasa będzie powtarzalna.

W większość dużych miast Polski takich jak Wrocław czy Poznań pierwsze 20 minut korzystania z roweru miejskiego jest za darmo.

Jeśli Twoja trasa z domu do pracy zajmuje do 20 min jazdy rowerem to sprawa jest prosta.

Musisz odnaleźć stację z rowerem miejskim najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Wypożyczyć rower i udać się w stronę swojej pracy. Następnie musisz znaleźć stację z rowerem miejskim zlokalizowaną najbliżej Twojego miejsca pracy.

Cały przejazd spod domu do pracy musi się zmieścić w 20 minutach.

Jeśli Twoja droga z domu do pracy zajmuje więcej niż 20 minut to musisz wcześniej zaplanować sobie trasę tak, aby przed upływem pierwszych, darmowych 20 minut zatrzymać się przy stacji. Oddać rower, odczekać chwilę i wypożyczyć ponownie.

Jedziesz za darmo kolejne 20 minut. W zależności jak daleką masz pracę z domu do pracy czynność tę będziesz musiał powtórzyć.

Jednak większość ludzi mieszkających w dużych miastach Polski pracuje czy chodzi do szkoły względnie blisko swojego miejsca zamieszkania. Głównie w tygodni przemieszczamy się w koło komina.

Oczywiście jazda rowerem miejskim jak wszystko ma swoje zady i zalety.

 

Korzyści korzystania z systemu rowerów miejskich:

– nie musisz mieć roweru,

– nie martwisz się o miejsce parkingowe,

– nie musisz mieć gdzie go trzymać,

– nie martwisz się jego utrzymaniem (naprawy konserwacje),

– tanie przemieszczanie się (pierwsze 20 minut za darmo).

 

Zagrożenia korzystania z systemu rowerów miejskich:

– warunki atmosferyczne (pogoda),

– brak roweru na stacji rowerowej,

– rowery miejskie dostępne tylko w sezonie.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu może przypaść do gustu rozwiązanie zaprezentowane w dzisiejszym wpisie. Ponieważ nie każdy musi lubić jazdę rowerem – rozumiem to i szanuję.

Drugą rzeczą to nie wszędzie są dostępne systemu rowerów miejskich. Oczywiście w największych miastach Polski są one już mocno rozwinięte w innych dopiero raczkują albo nie ma ich wcale.

Nawet jeśli w Twoim mieście nie ma na dzień dzisiejszy możliwości jazdy rowerem miejskim to jak w najbliższej przyszłości pojawi się ona to już będziesz wiedział jak nim jeździć za darmo.

Poza tym jak znajdziesz się w mieście, w którym są rowery miejskie to polecam Ci wypróbować taką formę przemieszczania się po mieście, ponieważ ma wiele zalet i korzyści.  

 

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

11 myśli nt. „Jak za darmo jeździć rowerem

  1. Dobrze wiedzieć. Zwłaszcza że rower mi ukradli i się zastanawiam nad kupnem nowego. W takim wypadku pokorzystam sobie z miekskieho

  2. Część. Kiedy natrafiłem na Ciebie około pół roku temu to moje finanse się kupy nie trzymały. Były wręcz w opłakanym stanie. Jednak każdego dnia nad tym pracuję według Twoich zaleceń i jest coraz lepiej. Wykopałem się z długów i powoli wychodzę na prostą i to dzięki Tobie! Leszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *