Nie odkładam – żyję chwilą!


Życie to są chwile tak ulotne jak motyle. Lepiej żyć chwilą czy odkładać na lepsze życie później?

Hulaszcze podejście do życia. Żyję tu i teraz, bo życie to są chwile. Co mi po pieniądzach na starość skoro nie będę miał siły na ich wydawanie. Przecież do grobu pieniędzy nie zabiorę dlatego żyję na maksa.

To tylko niektóre stwierdzenia, z którymi spotkałem się u ludzi, którzy mają nastawienie w życiu na wydawanie wszystkiego co zarobią i nie wierzą w odkładanie dla lepszej przyszłości.

Każde z tych stwierdzeń po części ma oczywiście rację. Tylko, że z takim podejściem do życia co się dzieje z takimi ludźmi, gdy osiągają wiek emerytalny?

Wegetacja, nuda i odliczanie do śmierci… Taka jest smutna prawda. Ilu znasz ludzi co w podeszłym wieku za emeryturę z powszechnego systemu emerytalnego ZUS wystarcza im ledwo na opłaty, jedzenie i leki.

To są właśnie konsekwencje decyzji podejmowanych przez ich całe życie. Nie zadbali o swoje finanse w czasach, gdy byli zdolni do zarabiania pieniędzy. Wydawali wszystko co zarobili i na starość muszą liczyć na łaskę Państwa oraz najbliższych.

W sytuacji, gdy najbliższym też się nie przelewa i ZUS daje ochłapy to życie zaczyna się smutne.

Nie mówię tu o tym, żeby całe życie nic nie robić tylko odkładać i nie doświadczać uroków życia.

Chodzi o wypracowanie takiego scenariusza, który pozwoli przy Twoich obecnych zarobkach żyć i odkładać na Twoją starość.

Prosty Sposób Na Odkładanie Pieniędzy

Jest to daleka wizja życia, którą nie każdy może sobie wyobrazić w danym wieku. Życie składa się z etapów i na każdym z nich kierujemy się w życiu innymi priorytetami.

Opowiem Ci historię pewnego Pana, który w tym roku skończył 59 lat. Czyli do emerytury musi jeszcze przepracować 6 lat.

Jednak żadnej emerytury, nawet ochłapów z ZUS nie otrzyma, ponieważ legalnie przepracował tylko 5 lat zaraz po ukończeniu szkoły. Całą resztę życia pracował na czarno.

Mimo to, że nie płacił podatków od dochodów oraz składem emerytalnych do ZUS nie był w stanie odłożyć na swoją emeryturę. Dlaczego?

Ponieważ wyznawał właśnie takie zasady jak napisałem powyżej na początku tego wpisu.

Bawił się dosłownie przez całe życie. Libacje alkoholowe, życie ponad stan, nadmierny konsumpcjonizm, wydawanie wszystkiego co zarobił to są postawy i zachowania jakimi się kierował w życiu ten Pan.

Mało tego, przez to, że większość swojego życia spędził w szarej strefie to nie przysługuje mu teraz prawo do służby zdrowia i opieki medycznej. A wraz z wiekiem zapotrzebowanie na tego typu usługi wzrasta.

Nie wypracował sobie żadnej emerytury, ani na nią samodzielnie nie odłożył. Do końca życia będzie musiał już pracować, żeby się utrzymać przy życiu. Lub będzie musiał liczyć na łaskę rodziny przyjaciół, znajomych czy pomocy społecznej.

Po co Ci o tym piszę?

Ponieważ zasada żyję chwilą tu i teraz prowadzi donikąd. Według mnie musowe jest odkładanie pieniędzy na swoje lepsze jutro.

Odkładaj co miesiąc chociażby najmniejszą kwotę jaką jesteś w stanie. Wiem, że nie jest to proste przy małych zarobkach. Jednak jeśli nie wyrobisz w sobie nawyku odkładania pieniędzy.

Tak odkładanie pieniędzy to nawyk, którego możesz się nauczyć jak każdej innej rzeczy w życiu.

Jeśli nie nauczysz się odkładać pieniędzy przy niewielkich zarobkach to nie ma się co łudzić, że przy większych zarobkach będziesz w stanie odkładać pieniądze.

W momencie, gdy zaczniesz zarabiać większe pieniądze i nie nauczy es się zawczasu odkładać pieniędzy to i te większe pieniądze będziesz wszystkie wydawać.

Nawyk odkładania musisz sobie wyrobić tu i teraz bez względu na Twoje obecne zarobki.

Tylko Twoje odłożone pieniądze są dla Ciebie zapewnieniem lepszego jutra.

Tym samym chcę Ci uzmysłowić, abyś wyrobił w sobie nawyk odkładania pieniędzy, jakichkolwiek. Lecz ważne jest, abyś robił to regularnie.

Odłożone pieniądze będą najpierw zasilać Twój bufor bezpieczeństwa

Następnie będą budować Twoją wolność finansową

Do dzieła!

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

11 myśli nt. „Nie odkładam – żyję chwilą!

  1. Powiem Ci że mam mętlik w głowie. Niby ZUS upadnie ale jest obowiązkowy i chcąc zarabiać w Polsce to trza go płacić.

    • Dokładnie dopóki jest obowiązek opłacania składek ZUS w Polsce to trzeba je płacić. Owszem są triki jak ten ZUS omijać jednak stosowanie tego typu rzeczy powoduje narażenie się organom kontrolnym.

  2. Tak się zastanawiam co tacy ludzie mają w głowie. Całe życie hulaj dusza piekła nie ma i później stoją pierwsi w kolejce po socjal. Taka prawda jest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *