1 Błąd, Który Dużo Kosztuje


Wystarczy, że nie popełnisz tego błędu, a Twoje życie finansowe będzie bezpieczniejsze.

Każdy ciężko pracuje i każdy chce żyć. Oczywiście zgoda, każdy ma do tego pełne prawo.

Sęk w tym, aby spojrzeć na swoje źródło dochodu z innej perspektywy. Czyli zastanów się przez chwilę co by było, gdyby jutro podziękowali Ci w pracy albo Twój strategiczny klient zrezygnował by z Twoich produktów czy usług.

Bez znaczenia czy pracujesz teraz na etacie czy prowadzisz własną działalność gospodarczą.

Jeśli masz jedno źródło dochodu, które utrzymuje Ciebie i Twoją rodzinę to jesteś w bardzo niebezpiecznej sytuacji. Ponieważ Twoje jutro zależy od Twojego dzisiaj.

Dlatego niejednokrotnie powtarzam Tobie o buforze bezpieczeństwa

Na ten moment abstrahując już od tego czy masz swoją poduszkę bezpieczeństwa finansowego czy nie to skupimy się teraz na źródłach dochodu, aby mieć ich jak najwięcej.

Zdaję sobie sprawę, że jeśli w tym momencie pracujesz 8 h na dobę to nie za bardzo uśmiecha Ci się po powrocie ze swojej pracy iść do kolejnej pracy.

Wiem, że nikt nie jest robotem i każdy chce odpocząć, spędzić czas z rodziną czy na pielęgnowaniu swojej pasji.

Nie każę Ci brać kolejnego etatu. Wręcz przeciwnie, nie nakłaniam Cię do pracowania po 16 h lub więcej na dobę, ponieważ łatwo się wtedy wypalić i zajechać fizycznie oraz psychicznie.

W poszukiwaniu kolejnych, dodatkowych źródeł dochodu unikaj zajęć, w których będziesz wymieniać czas za pieniądze.

Wybieraj źródła dochodu, które są choć w jakimś stopniu pasywne. Czyli pracę wykonujesz raz, ewentualnie kilka razy, a później ona przynosi Ci przychód przez następny czas.

Owszem trudno jest o w pełni pasywny dochód, jest on możliwy w kilku przypadkach. Nawet jeśli będziesz chciał kupić nieruchomość i ją wynajmować. To może oddać ją w zarządzanie firma, która będzie się opiekować Twoją nieruchomością i zajmować się działalnością operacyjną.

Jednak raz na jakiś czas będzie potrzebna Twoja ingerencja w ten biznes, ponieważ trzeba będzie podejmować decyzje o remontach, naprawach, ewentualnych zmianach administracyjno prawnych. Jednak nie jest to aż tak absorbujące jak aktywna praca przez osiem godzin, każdego dnia.

Dlatego zwracaj uwagę przy wyborze kolejnego źródła dochodu na ile ono jest pasywne i w jakim stopniu będzie absorbować Twój cenny czas.

Jeśli teraz pracujesz aktywnie na przykład masz płacone za obecność w pracy to nie bierz kolejnej takiej pracy bo się zajedziesz, a pieniędzy nie będziesz mieć o wiele więcej.

Chodzi o to, aby nie uzależniać się od tylko i wyłącznie jednego źródła dochodu. Ja wiem, że są ludzie, którzy uważają, że nie da się skupić na kilku pracach jednocześnie i że jeśli chcesz być w czymś dobry to musisz robić jedną rzecz w danej chwili.

Nie każę Ci brać na siebie za dużo. Pracuj mądrze z głową, a nie ciężko i bez sensu.

Na przykład pisząc książkę. Pracę wykonujesz raz, a książka oddana w ręce wydawnictwa będzie sprzedawana do końca Twojego życia. Owszem być może będzie potrzebna akcja promocyjna, aby zaczęła się sprzedawać.

Lub za jakiś czas będziesz musiał wykonać aktualizację książki. Ale to znowu jest tylko jednorazowy nakład pracy, a później już możesz poświęcić swój czas i uwagę innym zajęciom.

Tak samo możesz nagrać kurs wideo lub audiobooka. W takim przypadku również pracę wykonujesz raz i sprzedajesz ją do końca świata i jeden dzień dłużej.

Podsumowując

Nie uzależniaj się od jednego źródła dochodu i stale twórz kolejne, aż do sytuacji, gdy nie osiągniesz bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej dla siebie i swojej rodziny.

Przy wyborze kolejnych źródeł dochodu wybieraj te w których nie wymieniasz bezpośrednio swojego czasu za pieniądze. Im w większym stopniu Twoje dodatkowe źródło dochodu będzie pasywne tym lepiej dla Ciebie i Twojego jutra.

 

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

4 myśli nt. „1 Błąd, Który Dużo Kosztuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *