7 Kroków Do Pieniędzy

Dlaczego są ludzie na tym świecie, którzy pieniądze mieli, mają i mieć będą?

Za stosunkowo krótkiego mego życia (mam 30 lat) spotykałem i nadal spotykam różnych ludzi. O różnym statusie społecznym i o różnej zasobności portfela.

Rozmawiając z nimi przez pewien okres tworzyłem sobie taką mini sondę w głowie, której celem było określenie dlaczego ludzie mają pieniądze i dlaczego ich nie mają?

Na przełomie kilku lat przebadałem całkiem dużą próbkę statystyczną. Zadawałem tym ludziom podczas rozmowy różnego rodzaju, niekiedy podchwytliwe pytania. Po to, żeby określić dobre i złe nawyki finansowe.

Wyniki sondy wraz z obszernym komentarzem wysłuchaj proszę tu.

Swoją drogą jak jeszcze nie subskrybujesz mojego kanału na Youtube to zapraszam i zachęcam do SUBSKRYBOWANIA to nic nie kosztuje, a dzięki temu nic Cię nie ominie i będziesz na bieżąco.

Od wielu lat mnie to zastanawiało i próbowałem sobie w głowie poukładać czy są jakieś schematy postępowania, nawyki, zasady, którymi kierują się ludzie, którzy odnieśli w życiu sukces finansowy.

Dobrze by było na początku określić co według mnie oznacza sukces finansowy. Wtedy nie będzie niedomówień.

Według mnie sukces finansowy to prowadzenie życia w takim stylu i na takim poziomie jakiego Ty chcesz, a nie jak Ci nakazuje życie.

Sam wiesz jak masz pieniądze to masz wolność wyboru, sam decydujesz co chcesz robić, gdzie i z kim. Jesteś niezależny od nikogo i od niczego. Pieniądze dają możliwości i wolność .

Jeśli rozmawiasz z kimś kto ma pieniądze to można to wyczuć. Widać to w jego zachowaniu, po tym jak jest ubrany, w jakich miejscach bywa, czym jeździ, gdzie mieszka.

Oczywiście niekiedy może to być mistyfikacja kredytowa. Czyli ktoś to wszystko ma na kredyt. Ale wtedy idzie to szybko wyczuć, ponieważ raty nie dają mu spokoju, zaprzątają jego głowę co przekłada się na jego zachowanie.

Człowieka bez kredytów, który ma pieniądze i jest wolny i spełniony życiowo poznasz prędko. Jeśli jesteś spostrzegawczy to już po zadaniu kilku pytań będziesz wiedzieć z kim masz do czynienia.

Po przeprowadzeniu moich prywatnych badań w głowie zebrałem wyniki i opracowałem własne wnioski. Spisałem je w postaci siedmiu nawyków, które pojawiały się u tych ludzi, którzy odnieśli finansowy sukces.

Te nawyki są nieco przeciwwagą z kolei do osób, które to w życiu szarpią się ze swoimi finansami. Ciągle nie mają pieniędzy i żyją najnormalniej w świecie od wypłaty do wypłaty. Ponadto nie otrzymanie jednej pensji jest dla tych ludzi często katastrofą, ponieważ nie będą w stanie utrzymać się przy życiu (kupić jedzenia, opłacić rachunków).

No to zaczynamy, przedstawię Ci dzisiaj 7 kroków, które stosują ludzie, którzy opanowali sztukę władania pieniędzmi do perfekcji.

1. Planowanie własnych finansów.

Najprościej jak tylko się da. Czyli może być tabelka na kartce podzielona na pół. Z lewej strony przychody, a z prawej koszty. Lub na odwrót, nie ma to znaczenia. I wpisujesz koszty i przychody jakie planujesz jakie wiesz, że się pojawią.

Jeśli masz stałe wynagrodzenie, co miesiąc zarabiasz tyle samo to w kolumnie przychodów nie będziesz mieć problemów do określenia przyszłego przychodu. Natomiast, gdy Twoje wynagrodzenie jest różne to na podstawie danych historycznych załóż ile to będzie. Powinieneś wiedzieć najlepiej ile zarobiłeś w poprzednim czy poprzednich miesiącach.

Podobnie z kosztami. Są koszty stałe, które pojawiają się co miesiąc, także z tym nie powinieneś mieć problemu. Oczywiście mogą pojawić się jakieś nieplanowane koszty zatem warto zawsze do kosztów stałych dodać np. 10% na nieplanowane koszty.

Jeśli planujesz w przyszłym miesiącu coś kupić do domu lub dla siebie to również wpisz to w kolumnie koszty.

Ludzie, którzy planują swoje finanse wskazują niejako kierunek przepływu swoich pieniędzy. Natomiast ludzie, którzy tego nie robią są tylko bezmyślnym przekaźnikiem pieniądza.

2. Kontrola wydatków.

Bez tego nigdy nie wiesz i nigdy nie będziesz wiedzieć gdzie i na co rozchodzą się Twoje pieniądze. Zauważyłem, że u ludzi majętnych zawsze się to pojawiało. Oni wiedzą ile, kiedy i na co wydają. Tak samo są wstanie przewidzieć poniekąd swoje wydatki, ponieważ wiedzą jak one się układały na przestrzeni ubiegłych lat.

Nie muszą to być skomplikowane analizy, audyty itp. Wystarczy najprostsze zbieranie paragonów i spisywanie je do jednej tabelki z opisem kiedy, ile i na co wydałeś. To jest tak proste jak to.

Może Ci się wydawać to błahe, żeby zbierać paragony niczym pokemony. To jest dla dobra Twoich pieniędzy, bez ich kontrolowania zawsze będzie tak samo jak jest do tej pory. Także spójrz na swoją sytuację finansową i zdecyduj czy warto troszkę się wysilić, żeby coś się zmieniło? Czy tak jak jest teraz jest okey?

3. Stałe zwiększanie dochodów.

Nie w sensie, że ludzie bogaci są chciwi. Stale i konsekwentnie zwiększają swoje dochody, ponieważ czy tego chcą czy nie to koszty życia stale rosną. Pędząca ciągle inflacja czyli wzrost cen towarów i usług.

Ponadto im jesteś starszy tym w Twoim życiu pojawiają się inne, nowe priorytety. Czy to dzieci czy to Twoje wymagania wobec życia (nowy samochód, nowe mieszkanie). To wszystko wymaga pieniędzy i nie zastanawiając się jak zarabiać więcej to prędzej czy później koszty życia Cię dogonią lub nawet przegonią.

Ponieważ podczas moich badań miałem również do czynienia z ludźmi, którzy nie dość, że wydają wszystko co zarobią. To wydają nawet więcej. Jak to możliwe? Kredyty konsumpcyjne, pożyczki, zakupy na raty, z odroczoną płatnością. Narzędzi do wydawania więcej pieniędzy niż się ma, dzisiaj jest sporo.

4. Unikanie nadmiernej konsumpcji.

Ludzie majętni unikają nadmiernej konsumpcji. Często żyją poniżej swoich możliwości. Wiedzą, że na coś ich stać ale tego nie kupują, ponieważ zdają sobie sprawę, że to jest jak wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Wiem, wiem jest tyle wspaniałych cudeniek w dzisiejszych czasach, którym trudno się oprzeć i trzeba je po prostu mieć. Konsumpcjonizm trwa w najlepsze.

5. Inwestowanie zamiast konsumowania.

Ludzie, którym nigdy pieniędzy nie brakuje zastanawiają się każdego dnia jak zaciągnąć swoje pieniądze do ciężkiej pracy. Po to, żeby to pieniądze pracowały na nich, a nie oni na pieniądze.

Stały i nieodzowny element ludzi sukcesu. Kupują rzeczy, które w dłuższej perspektywie, będą wkładać do ich portfela pieniądze, a nie je z niego wyciągać.

6. Edukacja finansowa.

Ja wiem , że są ludzie, którzy twierdzą, że jak skończyli szkołę to już nie muszą się uczyć. Człowiek uczy się całe życie i stojąc w miejscu z czasem się cofa. Niby proste i logiczne, a robią to tylko ludzie, którym się powodzi w życiu.

Druga grupa ludzi zaniechuje edukacje z różnych względów i szarpie się ze swoimi finansami. Samodzielnie zdecyduj czy warto się uczyć na własną rękę po zakończeniu obowiązkowej edukacji czyli po wyjściu ze szkoły, czy nie warto.

Nie musisz robić kolejnych fakultetów czy zapisywać się na uczelnie wyższe. Wystarczy przeczytać jedną książkę w miesiącu, ze trzy razy do roku udać się na szkolenie z tematyki finansowej. Spotkasz tam ludzi, wysłuchasz prelegentów. Nikt Ci tam krzywdy nie zrobi.

7. Wydawaj mniej niż zarabiasz.

Od tego chyba powinienem zacząć, a wyszło na sam koniec. Sztandarowa i kluczowa zasada ludzi majętnych. Wiąże się to też nieco z życiem poniżej swoich możliwości. Czyli wiesz, że na coś Cię stać, a mimo to żyjesz bez tego.

Ustaw swoje przepływy pieniędzy tak, żeby po opłaceniu wszystkich obowiązkowych rachunków i po zaspokojeniu wszystkich podstawowych potrzeb życiowych zostało coś dla Ciebie.

Podsumowując

Każdy z wyżej opisanych punktów to swego rodzaj nawyk. Wszystkie w dłuższej perspektywie prowadzą do pieniędzy. Nie ma innej opcji i robiąc to już nigdy więcej nie będziesz narzekać na brak pieniędzy.

Druga strona medalu to zaniechując te nawyki lub postępując niezgodnie z nimi to zawsze i wszędzie będzie Ci brakować pieniędzy. Dlaczego tak jest?

Ponieważ tylko stosowanie określonych nawyków doprowadzi Cię do pieniędzy.

Stosuj te nawyki, które dzisiaj poznałeś, a nie ma innej opcji jak tylko Twój sukces finansowy. Bez względu na to jak go definiujesz.

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT

POLUB na FACEBOOK

14 myśli nt. „7 Kroków Do Pieniędzy

  1. NIe wiem, jakie są Twoje deklaracje. Zaobserwowałem u Ciebie trochę antysemickich detali. Ja lubię i badam kulturę arabską, turecką, irańską, czego są tu przykłady. Nie jestem uprzedzony wobec żadnej grupy etnicznej, w przeciwieństwie do Ciebie (Twoje aluzje do Żydów). Prócz tego pisałem tu o kulturze indyjskiej, indonezyjskiej, malijskiej, gambijskiej, koreańskiej. Każdy może przejrzeć i stwierdzić, czy mam jakiekolwiek uprzedzenia na tle etnicznym. W przeciwieństwie do Ciebie Benbenku (Żydzi, antysemityzm) nie mam.

  2. Nie wiem ale chyba u mnie brakuje każdego z tych punktów w moim życiu. Do tej pory działałem posługując się troszkę innymi zasadami. One doprowadziły mnie niestety do niczego dobrego. Teraz chcę to zmienić. Te kroki bardzo mi ułatwią w wytyczeniu nowej ścieżki w życiu. Zabieram się za nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *