Czas na PITu PITu

Święta Wielkanocne za pasem. Zanim nadejdzie czas, w którym będzie można spotkać się z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi trzeba najpierw wszystko przygotować. Zakupy, sprzątanie, przygotowywanie świątecznych potraw. Kto organizuje święta i jest za nie odpowiedzialny ten wie ile trzeba czasu poświęcić na wszystko.

W przypadku, gdy święta spędza się w sposób alternatywny czyli poza domem np. w hotelu, w zagranicznym kurorcie lub w pensjonacie górskim to można uniknąć przedświątecznych przygotowań. Wystarczy się spakować i w drogę.

Jednak nie unikniemy wydatków związanych ze świętami. Opłacenie takiego wyjazdu świątecznego kosztuje. Zorganizowanie świąt w domu również kosztuje. Co prawda jest mniej kosztowne jednak trzeba również wziąć pod uwagę czas jaki się przeznaczy na przygotowanie wszystkiego.

Czas goni nas

Bowiem czas jest najbardziej cennym zasobem jakim każdy gospodaruje w życiu. Wszyscy mają do dyspozycji tyle samo 24h w ciągu doby. W przypadku pieniędzy bywa troszeczkę inaczej, każdy dysponuje innym budżetem.

Wspólnym mianownikiem w tym wszystkim jest nieubłaganie zbliżający się 30 dzień kwietnia. Bowiem do tego dnia należy rozliczyć się z urzędem skarbowym czyli złożyć rozliczenie PIT. Jeśli uzyskujesz dochody z różnych źródeł to koniecznie sprawdź termin do kiedy musisz się rozliczyć ze skarbówką.

Deklaracje roczne do przyjaznych nie należą. Mało kto za nimi przepada. Jest wiele innych, bardziej przyjemnych rzeczy do zrobienia w życiu niż ślęczenie nad deklaracją chociażby przygotowania przedświąteczne czy malowanie jajek 🙂

Dlatego mając na uwadze tak cenny zasób jakim jest czas dzisiaj można nieco  łatwiej i szybciej rozliczyć się z urzędem skarbowym. Tradycyjne metody chodzenia do urzędu można sobie odpuścić.

E-deklaracje

Wystarczy dostęp do Internetu i znajomość obsługi komputera w stopniu podstawowym. Jeśli posiadasz PIT11 od swojego pracodawcy lub inne dokumenty świadczące o Twoim dochodzie za ubiegły rok to poświęć kilka minut i wypełnij deklaracje elektronicznie.

Możesz to zrobić samodzielnie lub korzystając z gotowych aplikacji (dostępne w internecie), które działają na zasadzie wbudowanego kreatora, który wypełni PITa na podstawie udzielonych Twoich odpowiedzi na gotowe pytania w aplikacji.

Zeznania podatkowego składanego drogą elektroniczną nie trzeba poświadczać podpisem elektronicznym. Wystarczą podstawowe dane personalne. Ewentualnie zostaniemy poproszeni o podanie kwoty z ubiegłorocznej deklaracji dla zweryfikowania naszej tożsamości.

1%

Wraz z początkiem nowego roku przeważnie ruszają kampanie reklamowe lokalnie i w  mediach masowego przekazu na temat organizacji pożytku publicznego. Mają na celu zachęcić podatników do przekazywania 1% swojego podatku na realizację celów statutowych danej organizacji pozarządowej.

Dla przypomnienia przekazanie 1% podatku na cele OPP nie oznacza dodatkowych kosztów dla podatnika. W przypadku nie wypełnienia pola w deklaracji poświęconego przekazaniu jednego procenta, kwota podatku jaką zapłaci podatnik nie ulega zmianie. Jeśli nie przekażesz 1% żadnej organizacji pozarządowej to po prostu trafi on do budżetu państwa.

Mając możliwość decydowania gdzie trafi 1% z obowiązkowego podatku dochodowego masz wpływ na to czy wesprzesz inicjatywy lokalne czy globalne.

W okresie wypełniania zeznań podatkowych warto mieć na uwadze mniejsze inicjatywy lokalne, z którymi warto się utożsamić. Często 1% naszego podatku może zrealizować szczytny cel, który będzie można podziwiać na „własnym podwórku” lub wesprze naszych najbliższych potrzebujących pomocy.

Fundacje działające już od wielu lat na polskim rynku zdążyły zbudować potężne struktury i potrafią skutecznie przyciągać kapitał. W kampaniach społecznych i mass mediach mają mocniejszą siłę przekazu. Co z kolei w mniejszych organizacjach jest wyzwaniem, aby dotrzeć do dużego grona podatników przy niskim nakładzie finansowym na reklamę.

Pamiętaj o UPO

Na koniec należy pamiętać o pobraniu i zachowaniu UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Aby nie zostać gołosłownym w przypadku, gdy nasza e-deklaracja zagubi się gdzieś w sieci i nie trafi na czas do skarbówki. UPO jako dokument jest wydrukiem komputerowym i nie wymaga dodatkowych podpisów oraz stempla urzędowego. Wystarczy wydrukować i przechowywać w domowych aktach.

Kto jeszcze nie wypełnił i nie złożył swojego PITa to jest to ostatni dzwonek, aby nie robić tego na ostatnią chwilę. Jeśli złożyłeś/aś już swoje rozliczenie roczne to możesz w pełni poświęcić czas na przygotowanie świąt Wielkanocnych. Następnie spędzić je w rodzinnym gronie w iście anielskiej atmosferze bez zamartwiania się o podatki, deklaracje, pity itp. 🙂

11 myśli nt. „Czas na PITu PITu

  1. Zdrowych Wesołych 🙂 PIT jeszcze nie złożony. Mam nadzieję że po świętach znajdę czas. Jakby nie było to do końca kwietnia jest jeszcze spooooro czasu, także na luzie powinniśmy zdążyć 😀

  2. Pity, City, Vaty itp nie mam do tego glowy. To nie dla mnie. Sa przeciez ksiegowi i biura rachunkowe to niech sie tym zajmuja. Ja im ufam i nie wtrancam sie w ich prace. Co mnie cieszy to ze z roku na rok chociaz ulatwiaja caly proces rozliczania. Oby nadal zmierzalo to w dobrym kierunku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *