Czego można nauczyć się w Klubie Wiedzy Powszechnej

Klub Wiedzy Powszechnej

Nie ulega wątpliwości, że handel wielkopowierzchniowy odbiera klientów małym i średnim sklepom osiedlowym. Co powoduje spadek obrotów mniejszych sklepów i w ostatecznym rezultacie zmniejszenie zysków do poziomu braku opłacalności.

W wyniku tego sklep zostaje zlikwidowany i następuje zwolnienie lokalu komercyjnego. Naturalnym jest, że nieruchomości komercyjne, aby zachowywały rentowność dla ich właścicieli wymagają ciągłości w wynajmie.

W tym przypadku na wielu ulicach polskich miast można zaobserwować nowe punkty usługowe w miejscach dawnych sklepów spożywczych nazywane w skrócie KWP czyli Klub Wiedzy Powszechnej.

W mniejszych miejscowościach (bez supermarketu) przy lokalnych skwerach handlowych powstają również nowe zaskakujące obiekty.

Klub Wiedzy Powszechnej finansewpraktyce.pl

Klub Wiedzy Powszechnej w rzeczywistości

Niekiedy okna i drzwi są oplakatowane co powoduje dodatkową tajemniczość takich miejsc. Być może w ten sposób właściciele chronią własność intelektualną.

Odchodzi się już nawet od obrazów kojarzących się z pięknymi, luksusowymi kasynami. Napisy i oznakowania sugerują całodobowa dyspozycyjność lokalu.

Usytuowanie klubów przy sklepach monopolowych, dworcach i stacjach benzynowych wprawia w zakłopotanie czy na pewno chodzi o poszerzanie horyzontów edukacyjnych. Wystarczy zajrzeć przez drzwi, aby cała prawda wyszła na jaw, że są to miejsca z automatami do gier.

Niekoniecznie automatami do hazardu, częściej nazywane są automatami do gier losowych/gier zręcznościowych/gier o niskich wygranych. Jednak niewiele w tym jest wspólnego z edukacją i popularyzacją wiedzy powszechnej wśród społeczeństwa.

Co na to prawo

W grudniu 2016 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych. Zapisy w ustawie wprowadzają zmiany w rdzennej ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wg polityków pracujących nad nowelizacją przepisów głównym celem zmian jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony osób uczestniczących w grach przed zagrożeniami i skutkami gier hazardowych. Dodatkowo nowe przepisy mają ułatwić i zwiększyć skuteczność w zwalczaniu szarej strefy.

Przed podpisaniem ustawy przez Prezydenta automaty do gier były legalne tylko w kasynach lub koncesjonowanych salonach gier.

W przypadku udostępniania automatów do gier wypłacających pieniądze poza kasynami lub w lokalach prowadzonych bez koncesji i zezwolenia grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do 3 lat. Dodatkowo osoba, która prowadzi lokal z automatami, a także właściciel lokalu w którym nielegalnie znajdują się automaty podlegają sankcjom karnym i administracyjnym.

Po podpisaniu ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych przez Prezydenta organizowaniem salonów gier poza kasynami zajmie się spółka Skarbu Państwa, a dokładniej Totalizator Sportowy.

W drodze przetargu Totalizator Sportowy może wyłonić podmiot na zasadzie podwykonawstwa do pomocy w organizowaniu i prowadzeniu profesjonalnych salonów gier na terenie kraju. Czyli w wydzielonych miejscach będą prowadzone gry na automatach na podstawie wcześniej sporządzonego i zatwierdzonego regulaminu z zachowaniem norm przy czym liczba automatów w jednym salonie powinna wynosić od 3 do 50 takich urządzeń.

W ustawie zmodyfikowano również zakres legalnej gry hazardowej i rozszerzono katalog gier hazardowych. W uproszczeniu gry hazardowe mogą być urządzane stacjonarnie lub online przez sieć Internet na zasadzie gry losowej, zakładów wzajemnych czy gier na automatach o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik musi zależeć od przypadku.

Intrygujące Kluby Wiedzy Powszechnej działają w sposób kontrowersyjny w stosunku do obowiązujących przepisów prawa. Mogą wzburzać odruchy moralne i etyczne wśród społeczeństwa.

Ponadto więcej pieniędzy pozyskanych przypadkowo w grach losowych wcale nie uleczy Twojej sytuacji finansowej. Ponieważ jeśli przy swoim aktualnym poziomie przychodów  nie potrafisz umiejętnie sterować wydatkami to wcale przypływ łatwej, dodatkowej gotówki nagle nie zmieni Twojego podejścia do finansów.

Przy losowych wygranych sprawdza się powiedzenie „łatwo przyszło, łatwo poszło/zostało wydane”.

Złudna jest wiara w wygraną finansową, która nagle odmieni Twoje życie na lepsze. Do póki nie zrozumiesz i nie poukładasz podstawowej wiedzy finansowej i podstawowych zasad ekonomii to żadne dodatkowe pieniądze nic nie zmienią na lepsze, bardziej w drugą stronę – na gorsze…

A jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? Czy korzystałeś kiedyś z Klubu Wiedzy Powszechnej? Co sądzisz o możliwości wygania pieniędzy w automatach do gier? Możesz śmiało podzielić się swoim zdaniem z innymi pisząc w komentarzu 🙂

 

.

 

11 myśli nt. „Czego można nauczyć się w Klubie Wiedzy Powszechnej

  1. Kiedyś widziałem jak celnicy likwidowali taki lokal i wynosili automaty. Jeden zamkna a zaraz otworzą gdzie indziej dwa inne. Celnicy nie nadążają kontrolować takich miejsc. Automaty to proceder podobny do prostytucji i narkotyków. Boje się zagladac do takich miejsc

  2. Nazwa lokali wprowadza w konsternację 🙂 w realu nie maja nic wspolnego z wiedza. To zwykły hazard tylko ze poza kasynem. Dodatkowo pralnia pieniędzy 🙂

  3. Dzisiaj na własne oczy widziałem dwie akcje. Jedną jak zwijali taki klub policja ze służbą celną, a dwie ulicy dalej była inauguracja otwarcia nowego klubu nie koniecznie wiedzieli że dwie ulice wcześniej zwijają właśnie klub 😛 istny cyrk ale to dowód że na te kluby nie ma rady jeden zamkną drugi otworzą. Biznes hazardowy nie wybiera kasa musi się zgadzać 🙂

  4. Ostatnio spotkałem obiekt opisany w ten sposób. Zaciekawiony zaglądam do środka a tam najarane ze można siekierę powiesić i same automaty do gier ala jednoreki bandyta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *