Ile wart jest Twój czas?

Ile wart jest Twój czas finansewpraktyce.pl

Warto jest znać odpowiedź na zadane pytanie tytułowe, ponieważ czas jest najbardziej cennym zasobem jakim dane jest nam dysponować w życiu.

Jest to jeden z niewielu zasobów tego świata, którego wszyscy mamy tyle samo do dyspozycji. Bez względu na to w jakiej sytuacji życiowej się znajdujesz, jakiej jesteś płci, jaki jest Twój status społeczny lub też ile zarabiasz. Wszyscy mamy do dyspozycji 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Stracone pieniądze można zawsze odrobić lub zarobić nowe, natomiast straconego czasu nigdy nie odzyskamy. Ponadto nikt na świecie nie wie ile nam jeszcze pozostało czasu życia, dlatego warto zastanowić się nad tym ile warta jest godzina naszego życia.

Jak to policzyć? Posłuchaj na Youtube.

Niejednokrotnie, kiedy jeszcze nie zdawałem sobie sprawy z ważności wartości mojego czasu potrafiłem jechać na drugi koniec miasta do marketu po promocyjny lub przeceniony produkt.

Duże sieci handlowe mają w swojej polityce promocje i wyprzedaże. Nie ma dnia, żeby jakiś produkt nie był przeceniony lub w okazyjnej cenie. Wiadomo jeśli kupię produkt przeceniony o 50zł to będę miał ten produkt i 50zł w portfelu, czy na pewno?

Do tego wszystkiego kluczowym jest potrafić odpowiedzieć sobie na pytanie ile warta jest moja godzina lub ile jestem w stanie zarobić w godzinę?

To wszystko zależy od zajęcia zarobkowego, które wykonujesz. Jeśli pracujesz na pełen etat od poniedziałku do piątku przez osiem godzin dziennie to sprawa jest ułatwiona.

8h x 5 dni w tygodniu * 4 tygodnie w miesiącu = mój czas pracy

Następnie wystarczy podzielić wynagrodzenie za pracę przez swój czas pracy.

Wynagrodzenie miesięczne / mój czas prac = stawka za godzinę pracy

Jeśli otrzymujesz wynagrodzenie za przepracowaną godzinę to zadanie masz ułatwione. Natomiast jeśli masz nieregularne zarobki to najprościej jest obliczyć średnie miesięczne wynagrodzenie i podzielić je przez ilość godzin spędzaną w pracy w miesiącu.

W zależności od rodzaju pracy, czasu pracy, wynagrodzenia stawka za godzinę pracy będzie różna. Podstaw swoje wartości pod wyżej wymienione schematy i obliczysz ile zarabiasz na godzinę. A to jest kluczowe do stwierdzenia czy warto jechać na koniec miasta po przeceniony produkt.

Znając już stawkę za godzinę pracy należy policzyć ile czasu poświęcę na zakup przecenionego produktu. Jeśli będzie się jechać komunikacją miejską to czas dotarcia do sklepu będzie zależeć od odległości i oczywiście od pory dnia.

Wiadomo, że w godzinach szczytu przemieszczanie się po mieście zawsze jest wydłużone. Jeśli do sklepu jeździsz samochodem to do czasu należy dodać jeszcze koszt paliwa.

Podobnie z pobytem w samym sklepie w zależności od pory dnia czas pobytu w sklepie będzie różny ze względu na długość kolejek i czas obsługi przy kasie. Dodatkowo przeważnie jak jedzie się po przeceniony produkt to przy okazji robi się pozostałe zakupy co również wpływa na czas pobytu w sklepie.

Załóżmy, że czas podróży do sklepu wynosi 30 min co w dwie strony daje godzinę. Następnie czas spędzony w sklepie (robienie zakupów, oczekiwanie w kolejce) to kolejna godzina. Łącznie dwie godziny czasu życia należy poświęcić, aby kupić przykładowy produkt, który jest tańszy o 50zł.

Obliczenie wartości godziny czasu pracy, które robiliśmy na początku są kluczowe w tym momencie, ponieważ teraz, kiedy oszacowaliśmy ile czasu zajmie nam zakup przecenionego produktu należy wykonać skomplikowane obliczenie 🙂

Czas przeznaczony na zakupy (w naszym przykładzie dwie godziny) * stawka za godzinę pracy = wartość naszego czasu

Otrzymany wynik (wartość naszego czasu) powinien dać odpowiedź na pytanie czy warto jechać do sklepu po przeceniony produkt (w naszym przykładzie produkt tańszy o 50zł), który jest właśnie na tapecie gazetki promocyjnej danego sklepu.

Jeśli wykonałeś obliczenia znajdujące się na początku to już wiesz ile zarabiasz na godzinę poświęcając godzinę swojego życia na pracę. Druga kwestia to zastanowienie się przez chwilę ile chciałbyś zarabiać na godzinę.

Na ten moment może to być wyimaginowana kwota. Nic nie szkodzi, kiedy określisz sobie kwotę jaką chciałbyś zarabiać w godzinę, to Twój umysł podświadomie będzie szukał odpowiedzi na pytanie jak to zrobić? I zaczniesz poszukiwać sposobów jak dojść do takiego poziomu.

Przy okazji jeśli chcesz poznać sprawdzone i skuteczne sposoby na zarabianie pieniędzy, co działa, a co nie to wszystko otrzymują czytelnicy zapisani na newsletter.

Zatem jeśli z obliczeń wyszło Ci, że nie opłaca jechać się po przeceniony produkt to warto spożytkować ten czas bardziej rozsądnie. Rozwijanie zainteresowań, zabawa z dziećmi czy spędzenie go z ukochaną osobą lub rodziną. W ostateczności możesz zastanowić się co zrobić, żeby zarabiać kwoty jakie chciałbyś zarabiać na godzinę 🙂

Wartość własnego czasu jest kluczowa i niezbędna do podejmowania decyzji co robić z czasem wolnym od pracy i do określenia czy warto robić lub kupować coś do czego jesteśmy zachęcani w danym momencie.

Temat dosyć filozoficzny jednak z punktu widzenia finansów i sytuacji finansowej, w której się obecnie znajdujesz bardzo kluczowy. Ponieważ to jak spędzasz każdą godzinę swojego życia wpływa na to jakie to życie obecnie jest i jakie będzie za jakiś czas.

Wszystko co obecnie robimy, czym się zajmujemy przyniesie efekty w kolejnych dniach naszego życia.

6 myśli nt. „Ile wart jest Twój czas?

  1. Bądź co bądź czasu nikt nam nie zwróci anie nie można go cofnąć! A pieniądze można zawsze zarobić. A no i czas to pieniądz. A i jeszcze Michale odnośnie ostatniego wpisu dziękuję za info o saver skorzystałem i dla mnie świetne rozwiązanie. Pozdrawiam Andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *