Jak podejmować decyzje finansowe

 

Jak podejmować decyzje finansowe

Są decyzje trudne do podjęcia. Jeśli borykasz się z problemem co wybrać to ta metoda Ci ułatwi podejmowanie decyzji.

Bywają momenty w życiu, że się ma mętlik w głowie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach przy dużej ilości rozpraszaczy niekiedy ciężko się skupić i wybrać coś rozsądnego.

W życiu codziennym jest cała masa decyzji do podjęcia od tych błahych typu w co się ubrać po te bardziej skomplikowane np. gdzie ulokować swoje oszczędności życia.

Z racji tego, że jesteś w miejscu, które skupia się głównie na finansach dzisiaj poznasz metodę, która bardzo ułatwia podejmowanie decyzji finansowych.

Jak podejmować dobre decyzje finansowe? Posłuchaj


Ile razy borykałeś się z decyzją co kupić? Gdzie skierować swoje nadwyżki finansowe? Co wybrać w danym momencie?

Zazwyczaj wariantów jest mnóstwo i łatwo o mętlik w głowie i niepewność co wybrać.

Dzisiaj Ci przedstawię metodę, którą sam używam, gdy mam nie lada zagwozdkę przed sobą. Aby przedstawić to łatwo i zrozumiale posłużę się przykładem.

Załóżmy, że mam pewną sumę pieniędzy, która chcę przeznaczyć na inwestycje. Zastanawiam się nad wyborem miejsca gdzie tą moją nadwyżkę finansową skierować. Do wyboru mam lokatę albo obligacje.

Jakbym zaczął chodzić i się pytać znajomych, rodziny czy przyjaciół co wybrać, to tyle ilu ludzi bym zapytał, to mógłbym spotkać się z tyloma opinii. Podejrzewam, że wcale nie ułatwiłoby mi to podjęcia decyzji.

Każdy może mieć odmienne zdanie. Pytając, każdego co wybrać lokatę czy obligacje, to jeszcze bardziej bym sobie namieszał w głowie. Nie to, żeby nikt nie miał racji, jednak każdy może mieć odmienne zdanie w tej kwestii.

Decyzje warto podejmować samodzielnie i w taki sposób, aby były one korzystne dla Ciebie w danej sytuacji.

Od czego zaczynam podjęcie mojej decyzji lokata czy obligacje?

Robię tabelę z trzema kolumnami i sześcioma wierszami. Kolumny nazywam kolejno „Składowe decyzji”, „Lokata”, „Obligacje”. Nie ma znaczenia czy ta tabela będzie robiona ręcznie na kartce papieru czy na komputerze.

Ja zrobię ją w Excelu. Czyli w pierwszym etapie tworzę taką tabelę jak poniżej.

Jak podejmować decyzje finansowe 1

Wierszy w tabeli może być dowolna ilość ja dla przykładu zrobiłem sześć wierszy. Pierwszy wiersz jest tytułowy, natomiast kolejne pięć wierszy zależą od tego ile będzie składowych decyzji.

Natomiast w kolumnie drugiej i trzeciej są warianty wyboru czyli to co mam do wyboru. W moim przykładzie zastanawiam się co wybrać lokatę czy obligacje? Zatem mam dwie kolumny z wariantami wyboru i jedną kolumnę ze składowymi decyzji co łącznie daje trzy kolumny.

„Składowe decyzji” to czynniki, które determinują mój wybór, rzeczy, które mają wpływ na podjęcie decyzji.

W moim przypadku wypisałem pięć takich czynników: odsetki, ochrona kapitału, czas trwania, wkład minimalny, koszty.

Natomiast „Lokata” to wariant wyboru nr 1, a „Obligacje” to wariant wyboru nr 2.

Po wypisaniu wszystkich składowych decyzji tabela wygląda następująco.

Jak podejmować decyzje finansowe 2

Teraz dostawiam kolumnę, w której określam ważność każdej składowej decyzji. Czyli w skali od 1 do 5 oceniam na ile składowa decyzji jest dla mnie ważna. W myśl, że 1 oznacza niską ważność, a 5, że dana składowa decyzji jest dla mnie bardzo ważna.

Po dostawieniu dodatkowej kolumny moja tabela wygląda następująco.

Jak podejmować decyzje finansowe 3

Teraz oceniam na ile każda składowa decyzji jest dla mnie ważna w każdym wariancie. Również w skali 1-5, gdzie 1 to nie ważne, a 5 to ważne.

Po mojej ocenie obydwu wariantów i ważności, każdej ze składowych decyzji tabela wygląda tak.

Jak podejmować decyzje finansowe 4

Teraz dostawiam kolejne dwie kolumny w których przemnożę wagę decyzji dla składowej decyzji razy wagę decyzji dla każdego z wariantów decyzji. Czyli patrząc na tabelę robię kolumna C x B i kolumna F x E.

Po tym skomplikowanym działaniu matematycznym moja tabela wygląda tak.

Jak podejmować decyzje finansowe 5

Następnie sumuję otrzymane wyniki przeze mnie.

Po wykonaniu sumowania tabela wygląda następująco.

Jak podejmować decyzje finansowe 6

Tym samym była to ostatnia ze skomplikowanych operacji matematycznych na mojej tabeli. Najwyższy wynik sumowania wskazuje mi decyzję, która dla mnie będzie bardziej korzystna. Czyli po analizie wyszło, że dla tego przykładu bardziej korzystną decyzją jest wybór lokaty.

Składowych decyzji i wariantów do wyboru może być nieskończona ilość. Wszystko będzie zależeć od tego jak bardzo masz złożony problem do rozwiązania czy wybór do podjęcia.

Tym samym uniwersalność tej metody sprawia, że za jej pomocą można podejmować przeróżne decyzje. Od tych bardzo skomplikowanych i trudnych po mniej skomplikowane, a jakże równie ważne w życiu.

Ja wykorzystuję tę metodę głównie do podejmowania decyzji finansowych. Czyli gdzie skierować w danym momencie moje pieniądze, żeby była to optymalna i korzystna decyzja dla mojego portfela.

Na koniec życzę Ci oczywiście samych trafnych i słusznych decyzji w życiu.

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie 

POLUB na FACEBOOK

18 myśli nt. „Jak podejmować decyzje finansowe

  1. Bardzo często nie wiem co wybrać. Czasem myślę, że to od nadmiaru wszystkiego. Wiesz jak jest nie wiesz jak będzie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *