Jak założyć firmę w 2019 roku

 

Nowy rok niekiedy oznacza nowe możliwości i nowe decyzje. Jeśli chcesz otworzyć firmę w 2019 roku to sprawdź jak możesz to zrobić.

Dynamiczny rozwój doprowadził do tego, że czasu, kiedy stało się w kolejkach i biegało od okienka do okienka czasami nawet kilka dni przeminęły bezpowrotnie.

Dzisiaj firmę założysz w kilka minut przez telefon – dosłownie!

Załóżmy, że masz już pomysł na biznes. Wiesz czym chcesz się zająć i pierwsze co robisz to musisz zmierzyć się z tak zwaną ścianą biurokratyczną.

Wnioski, NIP, REGON, formularze, PKD, ustawy itp. na początku głowa pęka i możesz nie wiedzieć od czego zacząć.

Dzisiaj proces rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce jest bardzo ułatwiony.

Oto jak możesz to zrobić:

1.W banku. Podczas zakładania konta firmowego możesz zarejestrować działalność gospodarczą w placówce banku lub przez Internet.

Konto firmowe i tak jest potrzebne do prowadzenia firmy w Polsce, także wybierając bank pod kątem konta firmowego wybierz taki, który cała procedurę rejestracji jednoosobowej działalności przeprowadzi za Ciebie.

Oczywiście podstawowe dane podajesz Ty, czyli dane personalne, formę opodatkowania, numer PKD itd. Bank w Twoim imieniu wypełnia wniosek i po Twojej akceptacji firma jest zarejestrowana.

Bank w tym przypadku pełni rolę pełnomocnika czyli za Ciebie wypełnia wszystkie potrzebne dokumenty.

Możesz to zrobić w placówce banku lub przez Internet.

Jeśli nie chcesz tego powierzać bankowi to możesz sam to zrobić

2.Wypełnienie wniosku przez telefon dzwoniąc na infolinię (801 055 088), następnie złożenie podpisu w urzędzie.

Telefonicznie wraz z konsultantem wypełniasz wniosek, a raczej Ty odpowiadasz na pytania, a konsultant wypełnia wniosek za Ciebie.

Następnie udajesz się do urzędu zgodnego z miejsce Twojego zamieszkania i podpisujesz wniosek osobiście. Czyli musisz zadzwonić, a następnie udać się do urzędu złożyć podpis i gotowe.

3.Wypełnienie wniosku przez Internet (https://www.ceidg.gov.pl/). Wniosek można również podpisać elektronicznie przez Internet bez wychodzenia z domu.

Jak widzisz przy tej opcji nie musisz nigdzie wychodzić. Jednak do złożenia podpisu elektronicznego będziesz potrzebować profil zaufany ePUAP.

Możesz taki profil założyć w banku, urzędzie lub przez Internet.

4.Wypełnienie wniosku przez telefon i podpisanie wniosku elektronicznie za pośrednictwem Internetu (ePUAP lub podpis elektroniczny).

Przy tej możliwości również nie musisz wychodzić z domu.

Jak widzisz w dzisiejszych czasach firmę możesz założyć przez telefon z dostępem do Internetu.

>>>Jak Zacząć Własny Biznes<<<

Działalność nierejestrowana

W tym miejscu warto wspomnieć o nowości, która pojawiła się stosunkowo niedawno w Polsce.

Jeśli działasz na małą skalę lub działalność gospodarcza jest Twoim dodatkowym źródłem dochodu i nie generuje dużo przychodów to nie musisz rejestrować firmy.

1.Jeśli przychód z działalności nie przekroczy w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę czyli w 2018 roku jest to 1050 zł/mies. Brak obowiązku odprowadzania składek ZUS.

2.Możesz korzystać z działalności nierejestrowanej jeśli w okresie ostatnich 60 miesięcy  (5 lat) nie miałeś zarejestrowanej działalności gospodarczej i Twoja działalność nie jest wykonywana w ramach umowy spółki cywilnej.

3.Jeśli w którymś miesiącu przychód przekroczy 1050 zł to masz 7 dni na zarejestrowanie swojej działalności gospodarczej.

Przy działalności nierejestrowanej jest o tyle fajnie, że nie masz kosztów stałych takich jak ZUS czy księgowość.

Oznacza to również mniej obowiązków i więcej czasu, aby skupić się na biznesie i jego rozwoju.

A jak już rozwiniesz swój biznes i przychody zaczną wzrastać to naturalnie następnym krokiem będzie zarejestrowanie działalności gospodarczej.

W tym momencie pojawi się obowiązek płacenia składek do ZUSu.

ZUS dla firm w 2019 roku

Teraz jest o wiele prościej i wiele ułatwień na start dla nowych firm

1.Pierwsze 6 miesięcy bez ZUS (ulga na start).

Wystarczy spełnić kilka obostrzeń, które podaje ustawodawca. Między innymi nie prowadzić działalności gospodarczej przez ostatnie 5 lat poprzedzające okres zarejestrowania firmy czy nie prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Nie są to jakieś kwestie nie do spełnienia.

2.Pierwsze 24 miesiące mały ZUS czyli ok 558 zł/miesiąc.

3.Po 24 miesiącach duży ZUS czuli ok 1320 zł/miesiąc.

Jeśli skorzystasz z ulgi na start to dopiero po pierwszych 6 miesiącach wejdziesz w ten okres preferencyjny 24 miesiące mały ZUS. Czyli przy dobrych wiatrach duży ZUS będzie Cię obowiązywać po pierwszym 2,5 roku prowadzenia firmy.

Poza tym po tym okresie 2,5 roku również wcale nie musisz wejść na duży ZUS. Bo od 2019 roku będzie obowiązywać mały ZUS dla przedsiębiorców, którzy mają małe przychody

4.Przychody w 2018 nie przekroczą średnio miesięcznie 5 250 zł to będzie mały ZUS czyli ok 558 zł/mies.

Dzisiaj zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce nie jest niczym arcytrudnym. Jednak samo zarejestrowanie to dopiero początek.

Większym wyzwaniem jest utrzymać się na rynku i osiągać dochody z tej działalności na zadowalającym Cię poziomie.

Czego Ci oczywiście życzę, aby własna firma była spełnieniem Twoich życiowych marzeń i niejako pomostem do lepszego życia 🙂

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

6 myśli nt. „Jak założyć firmę w 2019 roku

  1. Zalozyc firme to nie problem, gorzej ja utrzymac. Jak z autem. Mi sie udalo co prawda zdobyc prawie 25 000zl (glownie dzieki gosciowi od ksiazki Sekrety 12 sposobow jak zdobyc pieniadze na firme, naprawde konkret wiedza). Teraz tylko klientow brak :(((

    • Sztosik ta lekturka! Tez czytalem i udalo sie z dotacja z urzedu pracy. Tylko u nas w miescie az 25 000 nie dawali, ale 19 500 tez przyjemnie wyglada 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *