Koszty, których nie widać

Koszty, których nie widać

Kontrolowanie kosztów to jeden z kroków do opanowania swoich pieniędzy.

Dzisiaj przedstawię Ci dwie grupy kosztów, których nie widać na papierze. Mają one wpływ na to ile masz w portfelu pieniędzy. Najlepsze jest to, że są one niewidoczne i ich skutki odczuwa się dopiero wraz z upływającym czasem.

Jakie to są niewidoczne koszty? Zapraszam do wysłuchania


Zostaw komentarz na Youtube i daj like, jeśli Ci się podobało. Natomiast jeśli udostępnisz to wideo znajomym to będzie super 🙂

Podstawowe koszty życia takie jak wydatki na jedzenie, rachunki za mieszkanie, telefon, Internet, gaz, prąd itp. mam nadzieję, że już znasz. Mało tego sama wiedza o ich istnieniu to za mało trzeba je jeszcze skutecznie kontrolować.

Warto wiedzieć ile i na co wydaje się pieniędzy. W końcu na ich zarobienie poświęcasz jakby nie było średnio około ¾ czasu swojego życia po ukończeniu szkoły. Dlatego szkoda życia na bycie bezmyślnym przekaźnikiem pieniądza.

Jak już opanujesz kontrolowanie podstawowych kosztów życia to przenosimy się na wyższy poziom i czas zacząć kontrolować koszty, których nie zobaczysz gołym okiem. Przynajmniej na początku, ponieważ w późniejszym czasie wychodzą ich konsekwencje.

Jakie to koszty?

1.Koszt alternatywny.

2.Koszt braku działania.

Jeśli zetknąłeś się już w swoim życiu z podstawowymi zagadnieniami z ekonomii to być może już coś tam wiesz na ich temat. Jeśli jeszcze nic nie liznąłeś tematu to ja Ci podam w ogólnym zarysie z czym to się je.

Jednak, żebyś perfekcyjnie zrozumiał istotę i wagę tego tematu to tak na marginesie polecam Ci książkę „Ekonomia w jednej lekcji” Henry Hazlitt. To jest swoista biblia ekonomi, która wykłada w prostym języku wszystko co ważne na tym świecie i ma wpływ na Twoją sytuację finansową.

To jest obowiązkowa książka dla wszystkich, którzy szarpią się ze swoimi finansami.

Rozumiejąc podstawowe mechanizmy działania ekonomii i pieniędzy na tym świecie łatwiej się żyje. Ponadto łatwiej będzie Ci podejmować ważne decyzje życiowe.

Okay wracamy do tematu 🙂

1. Koszt alternatywny. Nie będę przytaczał tutaj książkowych regułek tylko postaram Ci się wytłumaczyć istotę tego kosztu w prostych słowach.

Jeśli się na coś decydujesz w życiu, na korzyść robienia czegoś to jest to zawsze decyzją przeciwko czemuś innemu.

Dlaczego? Ponieważ możesz robić jedną rzecz tu i teraz, w tym momencie. I te rzeczy, których teraz nie robisz, bo robisz coś innego jest Twoim kosztem.

Czyli jeśli zadecydowałeś, że pójdziesz do kina to idziesz do kina kosztem na przykład pójścia na basen.

Jeśli grasz w piłkę to w tym samym momencie nie możesz pójść do kina.

W biznesie czy w pracy jeśli robisz jakiś projekt to robisz go kosztem innych projektów, którego nie możesz robić w tym czasie.

Musisz umieć oszacować koszt jaki ponosisz przez to że robisz czynność A, a nie czynność B. Rób to co daje Ci  więcej zysku i biorąc pod uwagę to co możesz stracić nie robiąc innych rzeczy.

Dla przykłady (to jest tak wymyślone na biegu) jeśli zastanawiasz się czy pójść do kina czy iść pograć w piłkę ze znajomymi. Bo masz do wyboru właśnie tu i teraz. To analizując to według ekonomicznych reguł kalkulacja jest następująca.

Pójście do kina równa się zakup biletu, dojazd i powrót z kina plus zakup jakiś dodatków na seans typu popcorn, napój itp.

Natomiast zdecydowanie się na grę w piłkę ze znajomymi oznacza ruch na świeżym powietrzu (samo zdrowie) w połączeniu ze spotkaniem się ze znajomymi. Czyli łączysz sport i podtrzymujesz relacje ze znajomymi w jednym.

W przypadku gry w piłkę też są koszty chociażby ubiory sportowego czy dotarcie i powrót z boiska jeśli jest ono oddalone od miejsca zamieszkania.

Tyle o pierwszym koszcie. Teraz o drugim niewidocznym koszcie, o którym chcę Ci dzisiaj powiedzieć.

2. Koszt braku działania. To, że nie podejmujesz jakiejś akcji w danym temacie to poza tym, że tego nie robisz to możesz tracić lub zyskiwać.

Większość ludzi nie podejmuje działania, ponieważ się boi, nie ma czasu, nie ma chęci, brakuje im motywacji. Ktoś chce założyć firmę ale się boi że zbankrutuje i nie otwiera firmy i w efekcie nie robi nic w tym temacie. Zostaje na etacie w pracy, której być może nie lubi lub, która nie daje mu satysfakcji.

Czyli powracając do naszego przykładu, który był przed momentem masz zaproszenie od znajomych, żeby pograć w piłkę. Nie pójdziesz bo Ci się nie chce i poleżysz na kanapie przed telewizorem.

W efekcie nie poruszasz się dla zdrowia na świeżym powietrzu czyli zaniedbasz swoje zdrowie i zaniedbasz relacje ze znajomymi.

Mam nadzieję, że już zauważyłeś. Ważne koszty w życiu, które mają wpływ na to gdzie się teraz znajdujesz i jaki jesteś to te, których nie widać gołym okiem.

Jeśli określisz te koszty to będzie Ci łatwiej podejmować decyzje w życiu. Ponadto jeśli jesteś osobą niezdecydowaną lub masz do wyboru kilka lub kilkanaście rzeczy do robienia w tym samym momencie.

To spróbuj podejmować decyzje o wyborze robienia czegoś kosztem czegoś innego biorąc pod uwagę koszt alternatywny i koszt niedziałania.

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

10 myśli nt. „Koszty, których nie widać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *