Sposób na tanie zużywanie prądu

Sposób na tanie zużywanie prądu finansewpraktyce.pl

Urządzenia zasilane energią elektryczną są na porządku dziennym w każdym gospodarstwie domowym. Dynamiczny rozwój nowych technologii wprowadza na rynek nowe produkty i urządzenia, które wypierają na przykład sprzęt AGD w kuchni zasilany gazem.

Płyty elektryczne, płyty indukcyjne, piekarniki są bardziej bezpieczne od urządzeń na gaz. Mikrofale, zmywarki, roboty kuchenne swoją wygodą i funkcjonalnością przekonują do siebie i sprawiają, że częściej i chętniej z nich korzystamy.

Poza kuchnią cała masa gadżetów i urządzeń elektrycznych wkrada się do życia codziennego. Smartfony, tablety, laptopy, komputery stacjonarne, routery, kina domowe itp. nawet jeśli są wyposażone w swoje akumulatory to i tak nadchodzi moment, że trzeba je naładować lub utrzymywać w stacji dokującej.

Co prawda firmy w swoich centrach badań i rozwoju pracują nad coraz bardziej energooszczędnymi urządzeniami. Jednak od malutkich gadżetów po duże sprzęty gospodarstwa domowego uzbiera się tego więcej niż jeszcze parę lat temu. Co w rezultacie przekłada się na wysokość rachunków za prąd.

Rachunki za prąd

W przypadku, gdy rachunki są coraz wyższe naturalnym jest, że człowiek zaczyna się zastanawiać co zrobić, żeby płacić mniej. Wtedy komuś może przyjść do głowy, żeby siedzieć po ciemku, nie korzystać z komputera czy telewizora.

Ale przecież nie o to w życiu chodzi, żeby odmawiać sobie tych wszystkich cudów techniki lub oszczędzać na własnym zdrowiu np. czytając przy nieodpowiednim oświetleniu pomieszczenia.

Istnieje możliwość obniżenia rachunków za prąd nie rezygnując lub nie ograniczając korzystania z urządzeń elektrycznych. Z pomocą na ratunek przychodzą dostawcy energii elektrycznej oferując swoim klientom plany taryfowe.

W zależności od regionu Polski i oferty zakładu energetycznego taryfy mogą się różnić nazwami lub godzinami obowiązywania. Zazwyczaj do wyboru jest taryfa jednostrefowa, taryfa dwustrefowa i taryfa weekendowa.

Istotne jest, żeby zapoznać się z planem taryfowym jaki oferuje sprzedawcą prądu i przeanalizować, w których godzinach można zużywać prąd przy niższych stawkach za kilowatogodzinę.

Taryfa dwustrefowa oferuje niższe stawki w godzinach nocnych i popołudniowych (13-15). Zgadza się jest to czas, kiedy większość ludzi jest w pracy albo śpi. Nie oznacza to, że urządzenia elektryczne nie mogą w tym czasie pracować bez naszej kontroli.

Programator czasowy

Przecież nie trzeba pilnować pralki, zmywarki lub podgrzewacza wody jak pracuje. Można zapełnić pralkę lub zmywarkę odpowiednio wcześniej, a uruchomienie pracy urządzenia zaprogramować czasowo. Wyłącznik czasowy nazywany również programatorem czasowym jest przy tym bardzo pomocny. Występuje w dwóch wersjach.

Programator czasowy analogowy.

Sposób na tanie zużywanie prądu finansewpraktyce.pl 1

Programator czasowy cyfrowy.

Sposób na tanie zużywanie prądu finansewpraktyce.pl 2

Obsługa i zaprogramowanie wyłącznika nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Instrukcja obsługi prowadzi krok po kroku jak wszystko ustawić i zaprogramować. Nie potrzeba wysokich nakładów inwestycyjnych. Programator można kupić w granicach 20 – 100 zł.

Pralkę i zmywarkę można zapełnić przed snem i ustawić uruchomienie w porze obowiązywania niższych stawek za kilowatogodzinę. Rano opróżniając pralkę czy zmywarkę od razu organizm się obudzi bez kawy 🙂

W przypadku elektrycznego podgrzewacza na wodę dużą oszczędnością jest zaprogramowanie jego pracy czyli czasu grzania wody w godzinach obowiązywania tańszej taryfy.

Wyciągając wtyczkę podgrzewacza wody z programatora i wkładając ją bezpośrednio do gniazdka zawsze będzie można dogrzać wodę jeśli np. w godzinach wieczornych, kiedy jest intensywny ruch w łazience ciepła woda zostanie zużyta, a praca bojlera jest zaprogramowana na godziny nocne.

Taryfy dwustrefowe mają również w godzinach popołudniowych od dwóch do trzech godzin tańszego prądu zazwyczaj w godz. 13-15. W przypadku, kiedy jesteśmy na zakupach lub w pracy to w tym czasie pralka, zmywarka lub piekarnik może wykonać swoją pracę, a po powrocie do domu można opróżnić urządzenie.

Dla pozostałych urządzeń używanych nieregularnie lub sezonowo np. podlewanie ogrodu, oświetlenie zewnętrzne obiektów, ogrzewanie elektryczne itp. warto już rozpatrzyć zastosowanie programatora elektronicznego lub bardziej zaawansowanych rozwiązań. Przy tym rozwiązaniu bez pomocy fachowca może się nie obejść.

Programator elektroniczny.

Sposób na tanie zużywanie prądu finansewpraktyce.pl 3

Nie jest to takie trudne

Nie trzeba rezygnować bądź ograniczać używania urządzeń elektrycznych. Wystarczy przeanalizować plan taryfowy jaki oferuje sprzedawca dla naszej lokalizacji.

Taryfę z reguły można zmienić od ręki podpisując aneks do umowy lub zmienić umowę ze sprzedawcą prądu. W przypadku zmiany taryfy z jednostrefowej na dwustrefową koniecznym może się okazać zmiana licznika, którą przeprowadzi sprzedawca prądu bez dodatkowych opłat.

Używając programatorów czasowych i korzystając z urządzeń, które nie wymagają stałego nadzoru w porze obowiązywania tańszego prądu można osiągnąć niższe rachunki za energię elektryczną o 20-40%. Przy czym nie trzeba ponosić wysokich nakładów inwestycyjnych. Wystarczy wszystko zaplanować i dostosować do trybu życia w jakim się funkcjonuje.

A jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? Może masz jakieś swoje sposoby na obniżenie rachunków za prąd. Śmiało podziel się swoim zdaniem z innymi pisząc w komentarzu 🙂

14 myśli nt. „Sposób na tanie zużywanie prądu

  1. Muszę wyprobowac. U nas dzieci coraz to nowe zabawki oczywiscie na prad, komp i tv ciagle wlaczone i rachunki za prąd stale rosną!

    • Proszę wypróbować 🙂 Pamiętając przy tym o kontroli i analizie rachunków przed i po. Dzięki temu będzie można określić czy podjęte działania przyniosły zamierzony efekt.

  2. No właśnie z tym prądem to jest różnie. Raz mam zadowalające rachunki a jak raz na pol roku walna wyrównanie to az z butów wyskocze :/

    • Warto zastanowić się nad zmianą okresu rozliczeniowego. Istniej możliwość zamiany prognoz na rachunki za bieżące zużycie. W takim przypadku otrzymuje się rachunki na bieżąco wg faktycznego zużycia. Z prognozami bywa różnie i potrafią zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie.

  3. W moich rejonach mam do wyboru taryfe wekendowa i nocna poza standardowa taryfa. Wekendowa mi nie leży bo w weekendy jestem poza domem. Także zmienism na nocna i programuje swoje mieszkanie – dzięki za info 🙂

    • Proszę bardzo 🙂 Jeśli jest taka możliwość to warto z niej korzystać. Cieszę się, że wybrałeś taryfę odpowiednią dla swojego trybu funkcjonowania. Każdy programuje swoje życie inaczej dlatego do wyboru jest kilka taryf.

  4. U mnie w energetyce można raz na rok zmienić taryfę bez żadnych kosztów. Analizuje właśnie taka zmianę. Większym wyzwaniem będzie przestawić się na bardziej intensywne używanie w tańszych godzinach. Ale jeśli wpłynie to na niższe rachunki to warto się przyłożyć do tego. Pozdrawiam Kuba

    • Po zmianie taryfy potrzeba kilku dni i człowiek jest w stanie przestawić się na nową taryfę. Wystarczy tylko odrobina zaangażowania i nie bagatelizować tematu – powodzenia!

  5. Wyłączać prąd gdzie nie jest potrzebny 😉 A na serio zastanawiałam się kiedyś nad taryfą dwustrefową, ale stwierdziłam, że się do tego nie nadaję. Piorę i gotuję kiedy mam czas. Swego czasu próbowałam programować pranie, by rano zamiast wstawiać, to rozwieszać pranie, ale się nie udało 😉

    • Jeśli rachunki za energię elektryczną są na akceptowalnym poziomie to nie trzeba się gimnastykować ze zmianą taryfy 🙂

  6. Nie wiem czy dla wszystkich tak wyjdzie , ale u mnie zmiana nawet już z taryfy G12 (dzienna/nocna) na taryfę G12w (weekendowa) dała dużą oszczędność (ponad 20%). Wcześniej zużywałem mniej więcej równo tak w dzień jak w nocy, nawet z przewagą dziennej. Po zmianie ta sama ilość kilowatów ale tylko powyżej 30% w dziennej a prawie 70% w nocnej. W sobotę wykonuję wszystkie czynności o dużym poborze mocy.

  7. Pingback: Jak mieć tańszy prąd | Finanse w Praktyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *