Bezapelacyjnie hitem tego roku ze strony rządu jest realizacja sztandarowego „Programu Rodzina 500+”. Wydarzenie bardzo nagłaśniane przez media i od chwili wprowadzenia programu w życie znaczenie słowa „500+” zyskało na popularności. Nie będę się skupiał i opisywał samego programu, ponieważ od tego są inne serwisy. Bardziej skupię uwagę nad tym co można zrobić z tymi pieniędzmi.
Wiele dużych korporacji finansowych wykorzystuje popularność słowa 500+ i umieszcza w nazwach swoich produktów finansowych. Nie wszystkie są bezpieczne i zapewniające zysk. Od momentu wprowadzenia w życie programu minęło kilka miesięcy, a więc beneficjenci zdążyli się już przyzwyczaić do regularnego otrzymywania dodatkowej kwoty pieniędzy.
Mało tego, że rząd zapewnia co miesiąc świadczenie to jeszcze stworzył produkt finansowy w którym można ulokować otrzymane pieniądze. Dzisiaj weźmiemy pod lupę Rodzinne Obligacje Skarbowe. Są to obligacje detaliczne indeksowane inflacją.
Dla mniej wtajemniczonych najważniejsze cechy obligacji:
- Bezpieczny instrument finansowy przeznaczony dla inwestorów indywidualnych.
- Wykup obligacji jest gwarantowany całym majątkiem Skarbu Państwa.
- Możliwy zakup przez Internet za pośrednictwem strony www.obligacjeskarbowe.pl. Warto dodać, że można je kupić bez ponoszenia żadnych kosztów opłat bądź prowizji.
- Papiery wartościowe nie notowane na żadnym rynku. Oznacza to, że nie są podatne na wahania cen, sytuacje polityczną, a także na dane makroekonomiczne.
- Kapitalizacja odsetek po każdym roku.
- Po pierwszym roku zaczyna działać procent składany czyli tzw. odsetki od odsetek.
- Możliwość odroczenia podatku Belki.
Mechanizm działania obligacji jest znany od wielu lat. Są one zaliczane do najbezpieczniejszych form inwestowania. Dla beneficjentów programu rodzina 500+, którzy nie mają czasu ani wiedzy na inwestowanie własnej nadwyżki finansowej rząd stworzył rodzinne obligacje skarbowe.
Najważniejsze cechy rodzinnych obligacji:
- Brak kosztów zakupu.
- Brak opłat za zarządzanie środkami.
- Odroczenie podatku Belki na 12 lat.
- 3% zysku po pierwszym roku inwestycji.
- Od drugiego roku gwarantowane 2% zysku ponad inflację.
- 100% gwarancji kapitału.
- Brak wahań wartości – nie podlegają, żadnym wahaniom cen.
- Co roku kapitalizacja odsetek.
- Po pierwszym roku zaczyna działać procent składany.
- W przypadku zakończenia inwestycji przed terminem opłata likwidacyjna wynosi 2zł od jednej obligacji.
Do dyspozycji są dwa warianty obligacji:
- Obligacje 6-cio letnie ROS (ROS – Rodzinne Obligacje Sześcioletnie).
- Obligacje 12-sto letnie ROD (ROD – Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie).
Obligacje rodzinne 6-cio i 12-sto letnie różnią się oprocentowaniem po pierwszym roku, oprocentowaniem w kolejnych latach, a także opłatą przedterminowego wykupu.
Na co zostaną przeznaczone dodatkowe pieniądze otrzymane z programu 500+ zależy już od beneficjentów. Jedni przeznaczą na konsumpcję inni na inwestycję. Należy brać pod uwagę, że jak się zmieni ekipa rządząca to i może zmienić się program 500+ albo i może zostać wycofany. Łatwo jest się przyzwyczaić do dodatkowych „darmowych” pieniędzy. Jednak nic nie trwa wiecznie. To jak te dodatkowe pieniądze zostaną wykorzystane teraz może wpłynąć na przyszłą sytuacje finansową beneficjentów programu.
Warto rozpatrzeć możliwość ulokowania środków w rodzinne obligacje skarbowe. Ciekawa oferta dla osób, które nie mają czasu na ciągłą analizę rynku i śledzenia trendów. Ponadto jest to bezpieczna forma inwestowania w papiery wartościowe, dzięki czemu po ich zakupie można spać spokojnie.
Ciekawe rozwiazanie, zwlaszcza, ze nie mam czasu na nauke inwestowania
Dokładnie. Ciekawa propozycja dla chcących inwestować zamiast wszystko konsumować
Ja na 500+ się nie załapałam. Ale z obligacji skorzystam
Bardzo rozsądnie