Co zrobić, żeby się wyspać?

 

Możesz pomyśleć co to ma do pieniędzy? A no ma dużo, bo jak jesteś nie wyspany to nie masz koncentracji, jesteś zły i nie ułatwia Ci to zarabiania pieniędzy.

Chcesz się wyspać? Posłuchaj teraz na YouTubie

To nie jest takie proste. Jeśli myślisz, że wbiegniesz z dworu od razu do łóżka i rano obudzisz się wypoczęty oraz wyspany to duże prawdopodobieństwo, że tak nie będzie.

Trzeba zadbać o higienę snu i trochę się przygotować do tego spania.

Po kolei. Ważne jest, żeby Twój sen był ciągły.

Jeśli ktoś lub coś Cię budzi w nocy to nigdy nie będziesz wyspany. Domownicy, zwierzęta, sąsiedzi, odgłosy z zewnątrz to wszystko może skutecznie zaburzyć Twój sen. Nie pozwól na to i wypróbuj zatyczki do uszu.

Ja wypróbowałem chyba wszystkie możliwe zatyczki do uszu jakie są dostępne na rynku. Piankowe, silikonowe, woskowe i innego rodzaju. Jest ich pełno. Dla mnie najlepsze okazały się woskowe.

Woskowe zatyczki do uszu przede wszystkim skutecznie tłumią hałasy, są wygodne, nie umierają i nie wypadają podczas spania, doskonale się formują i dopasowują do ucha, a przy tym kosztują niewiele.

Miałem spore obawy przed wypróbowaniem zatyczek do uszu na noc. Pierwsze jakie kupiłem w aptece to były piankowe. Nie dość, że duże to jeszcze budziłem się bez nich. W nocy wypadały mi z uszu.

Popróbowałem różnych i wybrałem dla siebie najbardziej odpowiednie.

Kolejna kwestia to warunki klimatyczne panujące w pomieszczeniu, w którym spisz. Temperatura, wilgotność powietrza itp. Warto zawsze przed snem przewietrzyć sypialnię. 30 min przed pójściem spać otwórz okno i na noc będziesz mieć lepsze warunki do spania.  

Zero picia i zero jedzenia 2h przed spaniem.

Organizm ludzki trawi posiłki i napoje do 2-3h po spożyciu. Jeśli najesz się i pójdziesz od razu spać to na bank posiłek nie zostanie strawiony i odłoży się jako tkanka tłuszczowa.

Ponadto duże prawdopodobieństwo, że obudzisz się w nocy za potrzebą. Jedząc ostatni posiłek na 2-3h przed pójściem spać organizm ma czas na jego strawienie i ewentualnie wypróżnienie się przed zaśnięciem.

 Zero telefonu, zero komputera i innych urządzeń z ekranem 30min przed spaniem.

Dlaczego? Ponieważ wszystkie urządzenia z ekranem przed, którymi musisz siedzieć w odległości od ok 30 cm naświetlają oczy. Następnie jak chcesz zasnąć to organizm potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się z kolei do ciemności.

Przez to możesz się męczyć i mieć problemy z zaśnięciem. A wiadomo, że każda minuta w łóżku jest na wagę złota i im szybciej zaśniesz tym lepiej.

To co robisz w ciągu dnia. Jaki masz tryb pracy to również wpływa na Twój organizm, Twoje zmęczenie i ilość potrzebnego snu do regeneracji organizmu.

Jeśli masz pracę siedzącą to zadbaj o ruch i aktywność fizyczną w ciągu dnia. Jeśli pracujesz fizycznie to nie powinieneś mieć problemu z zaśnięciem. Wymęczony po całym dniu w fizycznej pracy zazwyczaj człowiek zasypia jak dziecko 🙂

Nie analizuj co ci się złego przytrafiło bo nie zaśniesz.

W ciągu dnia wiele się może wydarzyć. Ktoś może Ci powiedzieć coś przykrego lub może Ci się przydarzyć coś nieprzyjemnego. Kładąc się do łóżka z reguły człowiek analizuje cały dzień. Nie rób tego bo nie zaśniesz. O czym myśleć?

Można myśleć o marzeniach, celach długoterminowych, o tym kim chcesz być. Najlepiej jest myśleć o czymś miłym. Z pewnością masz takie wspomnienia, które automatycznie sprawiają, że pojawia Ci się uśmiech na twarzy.

Być może są to wspomnienia z wakacji życia, może ze ślubu, narodzin dziecka. Sam wiesz jakie masz najlepsze momenty w życiu. Warto je sobie odświeżać przed snem. To sprawi, że bez problemu zaśniesz i Twoje sny będą o niebo lepsze.

Ile czasu spać?

Stwierdzono naukowo, że sen podzielony jest na fazy snu. Jedna faza snu to 1,5 h. Także warto sobie dobierać długość spania w interwałach co 1,5 h czyli 1.5, 3, 4.5, 6 itd.

Wiadomo, że to nie jest tak, że się kładziesz, zamykasz oczy i już śpisz. Dlatego warto do czasu spania dodać czas na zaśnięcie ok. 15-30 minut. Śpiąc w interwałach czasowych co półtorej godziny nie przerywasz fazy snu i Twój sen jest lepszy.

Te kilka czynników, które dzisiaj opisałem mają ogromny wpływ na to jaki jest Twój sen i jaki się budzisz rano. Co z kolei przekłada się na Twoją koncentracje i energię do życia.

Zadbaj o każdy z tych czynników a z pewnością Twój sen będzie lepszy i będziesz się wysypiać.

Jeśli czytasz ten tekst przed snem to życzę Ci stosunkowo udanej nocy 🙂

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie

POLUB na FACEBOOK

11 myśli nt. „Co zrobić, żeby się wyspać?

  1. Hello, I am interested to know if there will be any coach representative there to ask questions. I would appreciate any feed back. Kind regards. John

  2. Bardzo wiele jest mitów na temat spania. Tak samo jak na temat odżywiania. A prawda jest taka że każdy organizm jest inny i na każdego działa co innego. Koniec kropka 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *