Dlaczego wciąż nie masz pieniędzy?

Dalczego nie masz pieniędzy

Jeśli żyjesz od wypłaty do wypłaty. Pracujesz non stop i pieniędzy jak nie było tak nie ma. W dodatku nie masz czasu żyć bo pracujesz, żeby zarobić na pokrycie kosztów życia i na nic więcej nie wystarcza. To na pewno postępujesz niezgodnie z zasadami działania pieniędzy.

Zasada działania pieniędzy jest prosta i każdy kto ją zrozumie ten otwiera sobie drogę do dobrobytu i bogactwa życiowego (nie tylko materialnego).

Całą zasadę szczegółowo omówiłem na Youtube w tym wideo.

Być może przyglądasz się ludziom i zauważasz, że jeżdżą super samochodami mieszkają w wymarzonych domach lub mieszkaniach i żyją po swojemu,  jak chcą, a nie jak nakazuje im życie.

Albo zastanawiasz się w czym ktoś jest lepszy od Ciebie, że ma więcej pieniędzy i życie na lepszym poziomie niż Ty.

Otóż w niczym się nie różnicie poza stanem wiedzy o funkcjonowaniu pieniędzy. Tak pieniądze działają na określonych zasadach. Jeśli poznasz te zasady i będziesz je stosować to w długim terminie nie ma innej opcji, że ich mieć nie będziesz.

Pieniędzy na tym świecie jest w brud. Nie chcę podawać dokładnej liczby banknotów i monet w obiegu bo ta ilość ciągle się zmienia. Cały czas trwa dodruk pieniędzy przez banki, które nie mają w rzeczywistości pokrycia. Ale to inny temat.

Chcę, żebyś sobie uzmysłowił, że pieniędzy na świecie jest ogromna ilość i one tylko zmieniają właściciela. Przechodzą od ludzi, którzy nie potrafią się z nimi obchodzić do ludzi, którzy znają reguły gry.

Dodatkowo ludzie, którzy mają pieniądze poza samą wiedzą jak działają pieniądze i jak sprawić, żeby to pieniądze pracowały na Ciebie nie Ty na pieniądze to stosują tą wiedzę na co dzień. Nie tylko wiedzą jak to robić ale i skutecznie to robią.

W życiu ciągle stajemy przed dokonaniem wyboru o zakupie czegoś. Prawdopodobnie nie ma dnia, żebyś nie decydował co kupić. Wiadomo artykuły spożywcze takie jak choćby chleb kupujesz codziennie.

Jednak dzisiaj skupimy się na grubszych sprawach, a niżeli chleb czy bułki, które trzeba kupić, żeby żyć.

Załóżmy, że postanowiłeś zaciągnąć kredyt bankowy w wysokości 150 000 zł.

Dla lepszego zrozumienia przykładu przedstawię dwa scenariusze jak z kwotą 150 000 zł pozyskane z kredytu postąpią Paweł i Gaweł. Dla ułatwienia miesięczna rata tego kredytu dla obu panów wynosi 1 000zł.

Paweł zapragnął nowego samochodu z salonu. Przecież jego znajomi mają samochody i według niego jest to rzecz obowiązkowa jaką musi mieć, każdy dorosły mężczyzna. Ponadto Paweł zauważył, że im lepszy i nowszy samochód ma kolega tym ma piękniejszą dziewczynę.

Zatem Paweł postanowił, że kupi nowy samochód za 150 000 zł z kredytu bankowego, za który będzie płacił 1 000zł miesięcznie przez 12,5 roku (tak w uproszczeniu).

Jak postanowił tak zrobił i cieszy się z jazdy swoim nowym samochodem. Jest teraz królem szos i bryluje w weekendy pod nocnymi klubami, a w tygodniu ma najlepsze miejsce parkingowe pod galerią handlową w centrum miasta.

Gaweł zastanowił się nieco dłużej co począć. Odpuścił sobie oglądanie telewizji wieczorami na poczet analizowania możliwości i liczenia co może zrobić z kwotą 150 000 zł, żeby nie zostać więźniem swojego życia, a także, żeby to rzeczy nie posiadały jego cennego czasu.

Wpadł na pomysł, że kupi mieszkanie. Jednak postanowił, że będzie mieszkał, gdzie mieszka dotychczas, a zakupione mieszkanie z kredytu wynajmie.

Jak by nie liczył to z jego analizy mu wyszło, że za kwotę 150 000 zł kupi mieszkanie. Rata kredytu będzie go kosztować 1 000 zł miesięcznie czyli czynsz za wynajęcie tego mieszkania musi ustalić w wysokości 1 000 zł. I zaczął poszukiwać lokalizacji, w której ceny rynkowe właśnie tyle wynoszą.

Kupił mieszkanie i wynajął je. Wynajmujący płaci mu 1 000 zł miesięcznie za co Gaweł spłaca kredyt i nie odczuwa w wielkim stopniu ciężaru tego kredytu w swoim budżecie. Po 12,5 roku (tak w uproszczeniu) wynajmujący spłacili kredyt Gawłowi i teraz to mieszkanie jest jego własnością. Co oznacza, że co miesiąc wpływa do jego kieszeni 1 000 zł.

Zatem zobaczmy co się wydarzyło Paweł kupił samochód, który spłacał przez 12,5 roku po 1 000 zł miesięcznie. Ponadto tankował do niego paliwo, wymieniał części i płyny, które się zużywają podczas eksploatacji no i naprawiał kiedy się zepsuło. Po całkowitej spłacie samochodu czyli po 12,5 roku samochód ten jest już jego własnością.

Tylko, że Paweł chce już nowy samochód bo ten 12,5 letni nadaje się na złom (w jego ocenie).

Natomiast Gaweł ma mieszkanie za darmo. Co prawda kupił je za 150 000 zł na kredyt. Jednak kredyt w całości spłacili mu wynajmujący czyli on do tego kredytu nie dołożył ani złotówki. Zgoda jak się coś popsuło w mieszkaniu to musiał to naprawić lub wymienić na nowe.

Tak samo jak Paweł utrzymywał przez cały czas spłaty kredytu samochód to i Gaweł utrzymywał mieszkanie. Tylko, że Paweł ma samochód za który zapłacił 150 000 zł i teraz nie wie czy go ze złomować i za pozyskane pieniądze iść na piwo czy kupić kolejny samochód za 150 000zł.

A Gaweł co najwyżej odmaluje mieszkanie po tym okresie 12,5 lat i wynajmie je ponownie. Od teraz (po całkowitej spłacie kredytu) 1 000 zł ląduje w jego kieszeni i może je ponownie wydać na zakup kolejnego mieszkania albo kupić sobie na co ma ochotę.

Mam nadzieję, że zauważyłeś różnicę.

Są ludzie, którzy kupują rzeczy na które poświęcają kawałek swojego życia, a które ciągle im pieniądze z kieszeni wyciągają. I jest druga grupa ludzi, która kupuje rzeczy, za które nie płaci z własnej kieszeni i później jeszcze te rzeczy sprawiają, że do ich kieszeni napływają pieniądze.

Dlatego jeśli chcesz poprawić swoją obecną sytuację finansową i mieć życie dla siebie, a nie pracować, żeby zarobić na opłaty, jedzenie i nie mieć ciągle pieniędzy w portfelu.

To musisz nabywać aktywa (nieruchomości, grunty, maszyny, systemy zarabiania pieniędzy), które będą pracować ciężko na Ciebie, a nie Ty na nie.

Natomiast jeśli chcesz mieć życie jak większość ludzi na tym świecie to kupuj co chcesz.

Jednak jeśli zrozumiesz różnicę pomiędzy aktywami i pasywami i zaczniesz postępować w podobny sposób co Gaweł to w dłuższej perspektywie wygrasz grę, która jest nazywana życiem.

ZASUBSKRYBUJ KANAŁ na YT

POLUB na FACEBOOK

13 myśli nt. „Dlaczego wciąż nie masz pieniędzy?

  1. Genialne porównanie. Ja to już sam odkryłem. Choć nie każdy może do tego dojść i zapewne wiele osób żyje w błogiej nieświadomości. No chyba że trafią na Ciebie to na pewno się o tym dowiedzą 😀

  2. Tak sobie myślę ze jak ktoś chce wydawać bezmyślnie i bezsensowne kasę to i tak będzie to robił. Dopóki nie obudzi się z ręka w nocniku

  3. Sceptycznie podchodze do budowania majątku trwałego bo w mojej ocenie ogranicza to wolnosc. Jestem młodego pokolenia i dlatego stawiam na kryptowaluty i w nie inwestuje. Pozwalają mi żyć gdzie chce i jak chce

  4. To już wiem co u mnie szwankuje. Wcześniej myślałem, że jak dużo zarabiam to wystarczy. Z perspektywy czasu widzę, że nie. A wiesz co jeszcze mi się nasunęło, żeby kupić co będzie zarabiać na mnie a nie ja na to? Ziemia 🙂 i tak też zamierzam zrobić czyli najbliższy cel to zakup ziemi jako mojej inwestycji 🙂

  5. Najlepiej nigdy nie dopuścić do takiej sytuacji, że się nie ma pieniędzy. Warto odkładać. Ale jak juz tak się stanie, warto skorzystać z jakieś pożyczki, żeby się odkuć. Ja raz korzystałam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *