Pasywne źródła dochodu część 2

Pasywne źródła dochodu część 2 finansewpraktyce.pl

Kto marzy o automatycznym i bezobsługowym biznesie? Śpisz, a pieniądze wpływają na Twoje konto, istna maszynka do robienia pieniędzy. Bez żadnego zaangażowania trudno jest wypracować taki model biznesowy. Jednak systemy komputerowe umożliwiają w pewnym stopniu bezobsługowość Twojego przedsięwzięcia generując dochód pasywny.

Kontynuacja tematu z cyklu pasywne źródła dochodu.

Na YouTube jest wersja dla osób, które wolą słuchać niż czytać.

Nie ma jednak nic za darmo. Najpierw przedsięwzięcie trzeba dobrze zaplanować i umiejętnie plan wdrożyć w życie. Bez zaangażowania i poświęcenia przede wszystkim własnego czasu się nie obejdzie.

Bez wątpienia żyjemy w czasach, gdzie świat realny przenoszony jest do świata wirtualnego. Komputery stacjonarne, laptopy, smartfony, smartwatche wdzierają się do życia codziennego każdego człowieka.

Nawet jeśli tego nie chcesz to współczesny postęp technologiczny wywiera w pewnym sensie presję na człowieku, żeby zaczął korzystać z cybernetycznych możliwości i w ostateczności przestawił się na życie wirtualne.

Bankowość internetowa, e-urzędy, handel elektroniczny, e-learning, płatności elektroniczne, portale społecznościowe rozwijają się w niesamowitym tempie. Niegdyś komputer zajmował całe pomieszczenie dzisiaj możemy zmieścić go w kieszeni (smartfon) lub na ręku (smartwatch) i na dodatek z niego dzwonić, kupować, płacić, załatwiać sprawy, robić zdjęcia, filmować i wiele więcej.

Systemy komputerowe

Wszystkie nowoczesne rozwiązania i wynalazki obecnych czasów poza infrastrukturą potrzebują zaplecza, które będzie odpowiedzialne za funkcjonowanie i nadzór tych urządzeń. A to zapewnić mogą oprogramowania i aplikacje. Trzon poprawnego funkcjonowania współczesnych pomysłów i e-idei.

Obecna sytuacja na rynku nie tylko zwiększa zapotrzebowanie na znane dotąd zawody jak informatyk czy programista. Na naszych oczach powstają również nowe zawody, o których istnieniu jeszcze parę lat temu nie było słychać m.in. bloger, youtuber, analityk internetowy, Designer User Experience. Nowe czasy dają szereg możliwości do stworzenia pasywnego źródła dochodu. Ponadto pracować nad danym rozwiązaniem czy ideą można zdalnie dzięki globalnemu dostępowi do Internetu.

Oprogramowanie

Znane na całym świecie systemy operacyjne, pakiety programów biurowych, programy graficzne sprzedają się przez cały czas bez względu na panujące trendy na rynku. Pokazują, że raz opracowana i umiejętnie wdrożona w życie koncepcja utrzymuje się przy życiu przez kilka kolejnych dekad.

Oczywiście wraz z rozwojem świata wymagają aktualizacji i opracowywania coraz to nowszych wersji. Jednak dobrze zapoczątkowana idea, która się przyjmie na świecie potrafi samodzielnie napędzać koniunkturę.

Bill Gates twórca światowego giganta Microsoft w fazie wstępnej tworzenia najbardziej popularnego oprogramowania na świecie Windows pracował bardzo intensywnie zanim pierwsza wersja ujrzała światło dzienne.

Upór i determinacja w konsekwentnym wdrażaniu programowej idei w życie doprowadziła do tego stopnia, że dzisiaj sztab ludzi pracuje nad doskonaleniem i rozwijaniem oprogramowania, które on zapoczątkował.

Jako głównemu twórcy przysługuje mu prawo do czerpania korzyści ze sprzedaży oprogramowania bez jego zaangażowania w cały proces. Również przy tworzeniu pierwszych wersji oprogramowania współpracował z wieloma specjalistami. Samemu trudno jest osiągnąć efekt na skalę światową.

Aplikacja

Wszystkie nowe cuda techniki potrzebują oprogramowania do poprawnego funkcjonowania. Aplikacje internetowe i mobilne podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianego Windowsa umożliwiają jego twórcy na osiąganie dochodu pasywnego.

Aplikacja internetowa wg wikipedii to „program komputerowy, który pracuje na serwerze i komunikuje się poprzez sieć komputerową z hostem użytkownika komputera z wykorzystaniem przeglądarki internetowej użytkownika, będącego w takim przypadku interaktywnym klientem aplikacji internetowej.”

Natomiast aplikacja mobilna wg wikipedii to „ogólna nazwa dla oprogramowania działającego na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony, palmtopy czy tablety, które pisane są przy użyciu różnych platform i języków programowania”.

Aplikacje mobilne umożliwiają zarabianie w następujących modelach:

  • Aplikacja płatna – użytkownik otrzymuje dostęp do aplikacji po uiszczeniu opłaty.
  • Model freemium – użytkownik otrzymuje dostęp do aplikacji za darmo. Jest to jednak dostęp z ograniczonymi funkcjami i możliwościami. Użytkownik może wypróbować aplikację, a dostęp do pozostałych funkcji aplikacji jest za opłatą.
  • Płatność wewnątrz aplikacji – najczęściej stosowane przy grach. Użytkownik otrzymuje dostęp do pełnej wersji gry za darmo. Jednak dodatkowe poziomy, moduły, udogodnienia, postacie, bronie, samochody czy etapy gry są udostępniane odpłatnie.
  • Reklamy – aplikacja jest udostępniana użytkownikom za darmo w pełnej wersji. Podczas korzystania z aplikacji wyświetlają się reklamy, które stanowią główny przychód z aplikacji mobilnej.

Pomysłów i możliwości zarabiania na aplikacjach jest wiele. Zarabiają aplikacje nie tylko te na urządzeniach mobilnych. Coraz więcej serwisów internetowych opiera swoje działanie na stworzonej autorskiej aplikacji. Otwarte platformy e-learningowe, gdzie użytkownik rejestruje się za darmo i następnie po uiszczeniu opłaty za wybrany kurs otrzymuje do niego pełny dostęp. Serwis internetowy otrzymuje ustaloną prowizję od sprzedaży natomiast autor kursu otrzymuje pozostałą część ceny sprzedaży.

Przeglądając aplikacje, które odniosły światowy sukces można zauważyć, że główni pomysłodawcy nie zawsze są programistami czy informatykami. Są to ludzie z pomysłami.

Jednak sam pomysł to za mało. Oni potrafią skutecznie zbudować zespół ludzi i pokierować zespołem w taki sposób, żeby wprowadzić pomysł czy ideę w życie.

Wszystkie aplikacje na Twoim urządzeniu mobilnym (smartfon, tablet) stworzyli ludzie przedsiębiorczy wraz z zespołem specjalistów. Także nie musisz samemu pracować nad wdrożeniem swojej wizji czy idei w życie. Należy skupić się na zbudowaniu zespołu z ludzi, którzy mają kompetencje i doświadczenie w danej dziedzinie.

Bez wątpienia żyjemy w czasach cyfryzacji i warto wykorzystać możliwości jakich jeszcze parę lat temu nie było, a jakie daje nam współczesny świat. Niegdyś komputer był dobrem luksusowym, na który mogły sobie pozwolić osoby lepiej prosperujące finansowo. Dzisiaj większość z nas komputer nosi w kieszeni 🙂

 

10 myśli nt. „Pasywne źródła dochodu część 2

  1. Programowanie i informatyka to teraźniejszość i najbliższa przyszłość. Tego nie unikniemy dlatego w moim odczuciu warto się tym zainteresować.

  2. Do mnie to nie przemawia. Pisanie kodów i ślęczenie cały czas z nosem w monitorze, to trzeba lubić. Zdecydowanie wolę nieruchomości bardziej od komputerów.

  3. Pragnę nadmienić, że Bill Gates w fazie początkowej swojej działalności, przy tworzeniu pierwszej wersji windowsa pracował ponadprzeciętnie długo! Gdzieś czytałem, że potrafił 36h nie wracać do domu z pracy. Spał na biurku i pracował ponad swoje siły. Jaki efekt osiągnął? Wszyscy możemy dzisiaj podziwiać na własne oczy 🙂

  4. Dobrze wiedzieć. Przeczytałem w całości i nie zawaham się tego wypróbować. Co prawda jestem w dosyć sędziwym wieku ale pierwszą aplikację już pobrałem i zaczynam badać rynek. Pozdrawiam z Płocka Ryszard

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *