Sposób na pozbycie się długów

Zdarzają się sytuacje w życiu, że zobowiązania przerastają dochody. Oszczędności zostały wyczyszczone do zera i człowiek zaczyna się zastanawiać nad wyjazdem za granicę, aby zarobić na spłatę długów.

Niektórzy poddają się i nie mają zamiaru spłacać swoich zobowiązań. W Polsce istnieje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jest to możliwość na umorzenie zobowiązań osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, gdzie półki sklepowe uginają się pod ciężarem towarów. Wielkie korporacje prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych produktów. Jeżeli powstanie jakakolwiek potrzeba to natychmiast jest ona zaspokojona przez cudowne wynalazki współczesnych firm.

Za nami okres świąteczny, kiedy już odeszliśmy od zastawionych stołów rodzinnych przychodzi czas na podliczenie wydatków. Prezenty, jedzenie, wystrój świąteczny za to wszystko trzeba było zapłacić. Kto nie miał wystarczającej ilości pieniędzy przed świętami to na każdym rogu stał Św. Mikołaj w postaci firm pożyczkowych, który oferował cudowny zastrzyk gotówki.

Każde zadłużenie trzeba prędzej czy później spłacić. Jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej to najpierw powinieneś porozmawiać ze swoimi kredytodawcami, firmami, osobami wobec, których masz długi. Zawsze warto nawiązać dialog z wierzycielami zanim przestanie się regulować terminowo zobowiązania.

W przypadku gdy próba zawarcia ugody nie przyniesie zamierzonego rezultatu należy rozważyć możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej potocznie nazywanej bankructwem. Jest to szansa na realne zredukowanie zobowiązań i rozpoczęcie nowego życia bez długów i nękających firm windykacyjnych czy komorników sądowych.

Upadłość konsumencka ma pomóc ludziom zadłużonym, którzy utracili swoją zdolność do wypłacalności. Nie dzieje się to jednak automatycznie w momencie postanowienia o upadłości. Na początku sąd upadłościowy powołuje syndyka, który zajmie się sprzedażą majątku dłużnika.

Syndyk środki jakie uzyska ze sprzedaży majątku dłużnika część przekazuje na wynajęcie nowego mieszkania. Nie będzie tak, że zostanie sprzedany dom lub mieszkanie, a dłużnik zostanie bezdomnym. Przeważnie jest to kwota w wysokości przeciętnego najmu mieszkania. Pozostałe środki zostaną przekazane na zaspokojenie wierzycieli, zobowiązania alimentacyjne. Następnie sąd ustala plan spłaty pozostałych nieuregulowanych zobowiązań.

Istotne jest, że w momencie ogłoszenia upadłości odsetki przestają być naliczane. Komornik i firmy windykacyjne zawieszają postępowanie. I powraca nadzieja na uwolnienie się od długów.

W przypadku, gdy dłużnik jest w związku małżeńskim (bez rozdzielności majątkowej) to wspólny majątek zostanie przeznaczony na spłatę długów. Jeżeli zadłużenie powstało przy udziale jednej osoby z małżeństwa. To mąż lub żona (osoba, która nie brała udziału w zadłużaniu) może przyłączyć się do postępowania upadłościowego jako jeden z wierzycieli.

Jeżeli sytuacja finansowa dłużnika ulegnie poprawie w trakcie trwania upadłości konsumenckiej to sąd nie zmieni planu spłaty. Czyli jeżeli otworzysz firmę, zmienisz pracę lub otrzymasz podwyżkę w pracy to dodatkowe pieniądze zostaną w Twoim portfelu, a nie trafią do wierzycieli.

W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej i  uzyskania umorzenia długów kolejny raz z takiej możliwości można skorzystać po upływie 10 lat od uprawomocnienia się poprzedniej upadłości konsumenckiej. Warto dodać, że ogłoszenie upadłości jest możliwe tylko z nadzwyczajnych przyczyn, niezależnych od dłużnika np. choroba, wypadek, utrata pracy itp.

Upadłość konsumencka została wprowadzona 31 marca 2009 roku do polskiego prawa upadłościowego i naprawczego.

 

4 myśli nt. „Sposób na pozbycie się długów

    • Proszę zwrócić uwagę, że w Anglii dotyczy to upadłości firm/spółek. Natomiast upadłość konsumencka (osoba nieprowadząca działalności gospodarczej), a upadłość spółki to dwie inne kwestie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *