Kura czy Jajko?

 

kura czy jajko

Pewnie słyszałeś o filozoficznych rozważaniach co było pierwsze kura czy jajko?

Gdybyś miał możliwość otrzymać złote jaja albo kurę, która znosi złote jaja.

Co byś wybrał / co byś wybrała

Mówiąc złote jaja mam tu na myśli wszelkiego rodzaju rzeczy materialny lub gadżety, których w dzisiejszych czasach jest pełno.

Na przykład: dom, samochód, komputer, telefon, tablet, jacht, telewizor i inne zabawki.

Natomiast mówiąc o kurze mam na myśli model biznesowy, który w przyszłości da Tobie te złote jaja.

Co to jest model biznesowy

Jeśli otworzysz sklep spożywczy i będziesz stać za jego ladą jako sprzedawca to wybudujesz dla siebie miejsce pracy. To będzie twój sklep czyli niby będziesz szefem samym dla siebie. Jednak będziesz tam uwięziony na stałe.

Dopóki nie postawisz za ladą pracownika, który będzie sprzedawał i po opłaceniu wszystkich miesięcznych kosztów będzie zostawać dla Ciebie satysfakcjonująca kwota pieniędzy.

Podobnie jeśli jesteś fryzjerem i otworzysz salon fryzjerski, w którym będziesz sam obcinał ludzi. To tak samo stworzysz biznes, który będzie zależny w stu procentach od Ciebie. Jeśli zapragniesz wolnego to Twój biznes zatrzyma się i nie będzie przynosić Tobie dopływu nowej gotówki.

Ale jeśli byś otworzył sieć sklepów spożywczych albo sieć salonów fryzjerskich czyli kilka na przykład w dużych miastach Polski (miasta z mieszkańcami powyżej 100 000). W tych placówkach pracowali by ludzie.

Ty jako właściciel tego biznesu opracował byś procedury jak obsługiwać klientów, jak zamawiać towar, kiedy zamawiać towar. Wszystko było by spisane na papierze, żeby pracownik nie dzwonił do Ciebie z każdą pierdołą typu „szefie skończyła się pietruszka co robić?”.

W takim przypadku czyli biznes poukładany od A do Z można mówić o kurze, która znosi złote jaja.

Ważne jest poukładanie biznesu w taki sposób, żebyś mógł pracować nad rozwojem własnej firmy, a nie być pracownikiem we własnej firmie.

Im biznes bardziej zależny jest od Twojej osoby tym stajesz się bardziej klinem dla swojego biznesu. A wiesz jak działa klin? Im bardziej wchodzi tym bardziej klinuje/blokuje.

Tak samo człowiek blokuje rozwój swojego biznesu w przypadku, gdy ten biznes jest w stu procentach zależny od niego.

Dlatego kluczowe jest, aby model biznesowy był skalowalny i możliwy do zautomatyzowania w jak największym stopniu.

Co to znaczy skalowalność biznesu?

Jeśli jesteś DJem, robisz doskonale swoją robotę i ludzie chcą tylko Ciebie to zawsze osiągniesz sufit zarobków i nie pójdziesz dalej. No chyba, że masz sobowtóra 🙂

To się tyczy wszystkich biznesów, które są zależne od Twojej osoby i od Twoich unikalnych umiejętności. W takim przypadku będziesz zawsze pracownikiem w swojej firmie i rzadko kiedy będziesz mógł wyjechać na urlop czy zrobić sobie dłuższe wolne bez utraty zarobków.

Dla przykładu zobacz co zrobił Pan, założyciel firmy KFC. Znał się na smażeniu kurczaków i opracował przepis, który jest w stanie przygotować każdy po przejściu szkolenia. Gdyby ten Pan stał w kuchni swojej restauracji i smażył te kurczaki to duże prawdopodobieństwo, że nigdy w życiu Ty czy ja w Polsce byśmy nie zjedli kurczaka z KFC.

Natomiast ten Pan stworzył model franczyzowy, który jest w stu procentach skalowalny i zaczął otwierać restauracje na całym świecie. I to się nazywa kura, która znosi złote jaja.

Powracając do tytułowego pytania chcesz złote jaja czy kurę, która znosi złote jaja?

Jeśli myślisz krótkoterminowo to zapewne pragniesz domu/mieszkania/samochodu/telefonu/telewizora/biżuterii itp. tu i teraz. To jest złudne bo po co Ci duży dom jak nie będzie Cię stać na jego utrzymanie czy opłacenie bieżących opłat.

Mam nadzieję, że już dostrzegasz, że warto popracować nad tym, aby mieć kurę, która znosi złote jaja i robić wszystko w tym kierunku co tylko możliwe. Wtedy będzie Cię stać i na ten duży dom oraz na jego utrzymanie i na wszystko czego sobie zapragniesz.

Dlatego ważne jest co Ty robisz i o czym myślisz w swoim wolnym czasie. Czy są to myśli typu co sobie nowego kupić? Albo gdzie pojechać na wakacje?

Czy w swoim wolnym czasie myślisz nad modelem biznesowym czyli co zrobić, aby zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu. Ważne, żeby ten dochód był w pewnym stopniu pasywny, skalowalny i możliwy do zautomatyzowania.

W innym przypadku będziesz więźniem w swojej firmie. Albo do końca życia konsumentem, który żyje od wypłaty do wypłaty i przy dobrych wiatrach może sobie pozwolić na dwa tygodnie wakacji w ciągu roku. Czego Ci oczywiście nie życzę.

SUBSKRYBUJ KANAŁ na YT, a nic Cię nie ominie 

POLUB na FACEBOOK 

 

9 myśli nt. „Kura czy Jajko?

  1. Po pracy mam dochę i myślę tylko o odpoczynku. Wiem że to nie jest dobre ale nie mam na nic więcej siły. Etat mnie wykańcza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *